W ostatni weekend września odbyły się pierwsze od 2001 oficjalne zawody w skokach narciarskich w Wiśle – Malince. Po wielu nieprzewidzianych trudnościach, dzięki HYDROBUDOWIE POLSKA S.A. Polacy będą mogli już w tym roku oglądać najlepszych zawodników na tym obiekcie międzynarodowej klasy.
Gruntowną przebudowę Malinki rozpoczęto już pod koniec 2004 roku na zlecenie Centralnego Ośrodka Sportu, według projektu Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego i Usług Technicznych Śląsk. Poprzedził ją demontaż starej konstrukcji. Prace modernizacyjne miały zakończyć się w 2006 roku, jednak tak się nie stało, ponieważ w sierpniu 2006 podczas prac na zeskoku osunęła się ziemia, co znacząco przedłużyło modernizację obiektu. Wojewódzki Nadzór Budowlany przerwał budowę i nakazał sporządzenie ekspertyzy geotechnicznej, co w konsekwencji spowodowało konieczność wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, naprawczej i zabezpieczającej. Wcześniejsza decyzja o zmianie sposobu posadowienia obiektu i zastąpienia fundamentów blokowych palowymi okazała się trafna. Do przygotowania tej operacji użyto najnowocześniejszego sprzętu wiertniczego.
Modernizacja była przeprowadzana wielotorowo: osobno powstawał budynek główny, wieża startowa i sędziowska, szatnie, wyciąg krzesełkowy, platforma trenerska, a osobno budowano najazd, zeskok, sztuczne oświetlenie oraz kładziono igielit. Dzięki masztom oświetleniowym zamontowanym ze śmigłowca prace można było prowadzić również nocą. Koszt robót zasadniczych i naprawczych wyniósł 44,3 miliony złotych.
Nowy obiekt należy obecnie, obok Wielkiej Krokwi, do najnowocześniejszych w Polsce, ale w przeciwieństwie do skoczni w Zakopanem jest bardziej kameralny. Różni się również wybiegiem i na podobieństwo skoczni Bergisen w Innsbrucku skoczek wyhamowuje jadąc pod górę pomiędzy trybunami. Skocznia jest gotowa na przeprowadzenie zawodów najwyższej rangi, posiada już licencję PZN i czeka na przyznanie licencji światowej federacji narciarskiej FIS.
Malinka to skocznia narciarska w Wiśle-Malince o punkcie konstrukcyjnym K120, (kiedyś K105). Skocznia powstała w 1933 r. Pierwszym jej rekordzistą został Mieczysław Kozdruń, który osiągnął odległość 41 metrów. W 1953 dokonano pierwszej poważnej modernizacji obiektu. Od 1958 rozgrywały się na nim prestiżowe międzynarodowe zawody o Puchar Beskidów. Kolejna przebudowa odbyła się w latach 1966-1967. Ostatnie oficjalne zawody na Malince to Mistrzostwa Polski w 2001. Wtedy też padł ostatni rekord skoczni – 112,5 m Wojciecha Skupienia. Dalej skoczył Robert Mateja – 119 m, ale skoku nie ustał i wynik nie został zaliczony.
Podstawowe informacje o obiekcie:
punkt konstrukcyjny skoczni: 120m
punkt jury: 134m
liczba widzów: 8-10 tys. osób, w tym na trybunach głównych 1,4 tys.
powierzchnia terenu: 36000,0 m2
powierzchnia zabudowy: 2480,0 m2
powierzchnia zeskoku z wybiegiem: 5400,0 m2
powierzchnia dróg, parkingów, chodników: 8100,0 m2
powierzchnia użytkowa obiektów projektowych: 3300,0 m2
kubatura obiektów projektowych: 19000,0 m3
Generalnym wykonawcą modernizacji jest HYDROBUDOWA POLSKA S.A., która została wybrana w przetargu na modernizację skoczni nie tylko dzięki najlepszej finansowo ofercie ale także dzięki dużemu doświadczeniu w zaawansowanej technologicznie budowli i modernizacji obiektów sportowych.
Źródło: media.nepr.pl
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: noclegi w Wiśle