Skarby z autostrad w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało wystawę “Archeologiczna autostrada – wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem”. Ekspozycja prezentuje wyniki jednego z największych w historii polskiej archeologii przedsięwzięcia badawczego – wykopalisk wyprzedzających budowę autostrad i innych wielkich inwestycji drogowych.

Na wystawę składają się zarówno najbardziej interesujące zabytki pozyskane w czasie wykopalisk, jak i rekonstrukcje komputerowe i fotograficzny reportaż, zapraszający na symboliczną przejażdżkę autostradą tropem znalezisk archeologicznych.

Materiał zabytkowy prezentowany w Muzeum pochodzi tylko z jednego z badanych odcinków pod przyszłą autostradę A-4, łączącego Kraków z Tarnowem. Obszar ten zaliczany jest do najintensywniej zasiedlanych terenów pradziejowej Europy, co też oddają bogate znaleziska. Wykopaliska prowadzono tam w latach 1997-2010. Przebadano 121 stanowisk ze śladami pradziejowej i nowożytnej działalności człowieka. Najstarsze liczą blisko 15 tys. lat, a najmłodsze pochodzą z XIX w. Wiele miejscowości, w pobliżu których przebiegać będzie autostrada, wzbogaciło się o historię sięgającą kilka tysięcy lat w głąb pradziejów.

Przy najważniejszych zabytkach organizatorzy wystawy proponują zatrzymać się dłużej i prześledzić ich drogę od momentu odkrycia w ziemi, poprzez prace zabezpieczające i konserwatorskie, aż po wyeksponowanie w gablocie. Finalnym etapem są rekonstrukcje komputerowe i fotograficzne biżuterii, broni, a także grobów, domów, studni i pieców garncarskich z czasów ich użytkowania przed wiekami i tysiącleciami.

Wystawę zrealizowały wspólnie Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Krakowski Zespół do Badań Autostrad s.j. powstały na podstawie porozumienia między Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Archeologicznym w Krakowie i Uniwersytetem Jagiellońskim w celu przeprowadzenia archeologicznych badań wykopaliskowych na trasie budowy autostrady A4 w województwie małopolskim. Autorami scenariusza są Justyna Rodak i Albert Zastawny.

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do końca sierpnia.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

www.naukawpolsce.pl

Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...