Relacja z wystawy pt. Afryka polskich podróżników i wolontariuszy

W dniach 29-31 sierpnia 2011 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się wystawa fotografii „Afryka polskich podróżników i wolontariuszy – edukacja globalna”. Obok zdjęć prezentujących efekty programów polskiej pomocy rozwojowej, wdrażanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz Afryki w latach 2007-2010, znalazły się fotografie z wyprawy Kazimierza Nowaka, podróżnika i reportera, który jako pierwszy człowiek przemierzył Czarny Ląd wzdłuż i wszerz.  

Wystawa, której inicjatorami byli eurodeputowany Filip Kaczmarek oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Krzysztof Stanowski – przyciągnęła zainteresowanie przede wszystkim parlamentarzystów (na wernisażu obecni byli m.in. Róża Thun, Paweł Kowal, Janusz Wojciechowski, Vytautas Landsbergis), jak i ambasadorów krajów Afryki, w których na co dzień świadczymy pomoc rozwojową. Otwierający wystawę, w krótkich przemówieniach, podkreślili polski wkład w rozwój demokracji państw afrykańskich oraz podnoszenie standardów życia ich mieszkańców. „Solidarność jest tak ważna jak życie każdego z nas. Zależymy od siebie nawzajem. Musimy sobie pomagać” – podkreślał minister Stanowski. „Dzielimy się tym co było i jest ważne dla rozwoju polskiej demokracji, dla rozwoju naszego kraju” – dodał.

Ambasadorowie krajów, w których Polska świadczy pomoc rozwojową
Zdjęcia zaprezentowane na wystawie to ilustracja wybranych projektów pomocowych dofinansowanych przez MSZ (aktywizacja zawodowa, edukacja, pomoc medyczna, działania w obszarze rolnictwa). Fotografie te zostały połączone ze zdjęciami z wyprawy Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 odbył niezwykłą, samotną i pozbawioną wsparcia finansowego pionierską wyprawę wzdłuż Afryki. Pochodzący, tak jak eurodeputowany Filip Kaczmarek – z Poznania – Nowak wyruszył z Trypolisu i dotarł aż do Kapsztadu, skąd wrócił inną trasą do Algieru. Jego głównym środkiem transportu był rower, ale część trasy pokonał także pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądzie. Swoje wrażenia uwieczniał przy pomocy aparatu fotograficznego oraz notesu. Zdjęcia na wystawie prezentują Nowaka w otoczeniu rdzennych mieszkańców a także jego spojrzenie na nieznany ląd. W swoich relacjach opisywał życie codzienne i zwyczaje plemion afrykańskich. Jego reportaże regularnie ukazywały się w polskiej prasie przedwojennej podczas całej 5-letniej podróży.Dzięki reportażom i odczytom wygłaszanym w 1937 roku w całej Polsce wzbudzał rosnące zainteresowanie. Podróżnik sam nigdy nie wydał książki. Pozostawił jednak po sobie bogate materiały w postaci reportaży i zdjęć, które zostały wydane w formie książki pod tytułem Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd.

Wystawę poprzedziła zorganizowana z inicjatywy europosła Filipa Kaczmarka debata nt. edukacji globalnej. Jej uczestnicy żywo dyskutowali kwestie głównych obszarów, na których powinna się skupić pomoc dla krajów Afryki. Kreślili także wizję współpracy rozwojowej w skali globalnej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w latach 2007-2010 Polska udzieliła blisko 1.487,28 mln USD Oficjalnej Pomocy Rozwojowej, w tym 31,5 mln USD na rzecz Afryki.
__________________________________________________________________________________
Eurodeputowany Filip Kaczmarek jest jednym z tych, którzy przyczynili się do tego, że dnia 19 lipca 2011 podczas posiedzenia rządu został przyjęty projekt ustawy o współpracy rozwojowej. Poruszane w projekcie zagadnienia są ściśle związane z jego wieloletnią działalnością w ramach europejskiej współpracy rozwojowej. Eurodeputowany od 7 lat jest członkiem Komisji Rozwoju w Parlamencie Europejskim, w której był tegorocznym sprawozdawcą.
Minister Krzysztof Stanowski to współzałożyciel oraz członek władz szeregu organizacji pozarządowych. Od 1989 roku czynnie zaangażowany w prace Fundacji Edukacja dla Demokracji. Członek Zarządu Fundacji, jej Dyrektor Programowy Kierownik Programów Międzynarodowych i od 2001 roku do listopada 2007 Prezes Fundacji. Dwukrotnie wyróżniony nagrodą POL-CUL Foundation za pracę w organizacjach pozarządowych oraz tytułem Zasłużonego Nauczyciela Republiki Mongolii. Kawaler mongolskiego Medalu Wolności oraz Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W latach 2007-2010 Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej odpowiedzialny za otwartość polskiego systemu edukacji tj. za współpracę międzynarodową, promocję języka polskiego za granicą, a także za współpracę z sektorem pozarządowym.
__________________________________________________________________________________
Zapraszamy do zapoznania się z Raportami rocznymi podsumowującymi działania pomocowe Polski w latach 2007-2010.
Szczegółowe informacje dotyczące programu polskiej pomocy rozwojowej są dostępne na stronie internetowej: www.polskapomoc.gov.pl
Wszelkie pytania na temat programu polskiej pomocy rozwojowej oraz jej implementacji prosimy kierować na adres: polskapomoc@msz.gov.pl
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej: www.msz.gov.pl, www.polskapomoc.gov.pl

źródło: PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...