Raport o wakacyjnych podróżach organizowanych na własną rękę

Coraz więcej Polaków rezygnuje z pomocy biur podróży i samodzielnie organizuje zagraniczne wyjazdy wakacyjne. Już od kilku lat największym zainteresowaniem cieszą się podróże do Włoch i Hiszpanii. W tym roku na popularności zyskała Chorwacja, do której wybierze się co dziesiąty turysta. Nowością są wyjazdy „do it yourself” na Majorkę i Sycylię – kierunków zarezerwowanych dotychczas wyłącznie dla biur podróży. Przygotowany przez FRU.PL raport pokazuje, że najchętniej podróżujemy na pokładach niskokosztowych przewoźników, u których średnie ceny biletów mogą być nawet o ponad 90 proc. niższe w porównaniu z biletami rezerwowanymi w regularnych liniach lotniczych.

Wakacje to czas wzmożonego zainteresowania podróżami na własną rękę – w tym roku taką formę turystyki wybrało o 20 proc. więcej Polaków niż w roku minionym. Coraz więcej turystów przekonuje się, że samodzielne przygotowanie urlopu jest proste i bezpieczne, zapewnia swobodę i pełną kontrolę nad przebiegiem podróży, a dobrze zorganizowany wyjazd umożliwia sporą oszczędność” – mówi Bogumiła Sowa z platformy rezerwacji biletów lotniczych FRU.PL. „Aby obniżyć koszty wyjazdu, Polacy coraz częściej podróżują na pokładach niskokosztowych przewoźników. Z naszych analiz wynika, że aż 65 proc. rezerwacji na tegoroczne wakacje stanowią loty tanimi liniami” – zauważa Bogumiła Sowa FRU.PL.

Najpopularniejsze kraje na wakacje

Z danych platformy FRU.PL wynika, że większość Polaków spędzi w tym roku urlop w Europie (75 proc.), na drugim miejscu plasuje się Azja – tam wybiera się 12 proc. klientów serwisu FRU.PL. Wśród kierunków europejskich najbardziej popularne są Włochy, Hiszpania i Francja dokąd poleci odpowiednio 30 proc., 25 proc. oraz 17 proc. turystów. Podczas tegorocznych wakacji ogromną popularnością cieszy się Chorwacja – wybierze się tam 10 proc. turystów planujących urlop poza Polską.

Mimo, że wśród kierunków urlopowych od lat królują kraje Regionu Śródziemnomorskiego, to zauważalny jest wzrost zainteresowania regionem Półwyspu Bałkańskiego – mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL. „Coraz częściej turyści decydują się na podróż samolotem do Chorwacji, do czego zachęca zarówno bogata oferta połączeń lotniczych jak i możliwość rezerwacji lotu w niskiej cenie” mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL „W minionym roku Lufthansa uruchomiła loty z Poznania do Zadaru, natomiast okresie od maja do października bieżącego roku z czterech polskich miast można polecieć Eurolotem do Zadaru, Rijeki, Splitu i Dubrownika. Do Chorwacji latają również niskokosztowi przewoźnicy: Ryanair i Wizzair, u których bilet lotniczy można zarezerwować już za około 300 zł”- dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Tabela Procentowe zestawienie najbardziej popularnych krajów, w których klienci FRU.PL planują spędzić tegoroczne wakacje. Źródło: FRU.PL.

 

Tabela Procentowe zestawienie najbardziej popularnych krajów, w których klienci FRU.PL planują spędzić tegoroczne

Rzym, Barcelona i Paryż

Najbardziej popularnymi miastami, do których wybierają się w tym roku polscy turyści są Rzym, Barcelona i Paryż, dokąd poleci odpowiednio 17 proc., 13 proc. i 10 proc. pasażerów. Niemal co dziesiąty planuje samodzielny wyjazd na Majorkę lub na Sycylię (9 proc).

Regiony, do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla wakacji z biurem podróży, zyskują coraz większą popularność wśród zwolenników wyjazdów „do it yourself” – zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL. „Zorganizowany na własną rękę urlop na Majorce może być nawet o połowę tańszy niż wyjazd z touroperatorem. Wyspa szczyci się bowiem szeroką i zróżnicowaną bazą noclegową, co sprzyja wyszukaniu kwatery odpowiadającej naszym możliwościom finansowym. Dodatkowo, koszty przelotu możemy obniżyć planując wyjazd kilka miesięcy wcześniej i śledząc ceny biletów lotniczych. Przykładowo, rezerwując w maju lot, na pokładzie linii Ryanair, do Palma de Mallorca mogliśmy za niego zapłacić 138”- dodaje Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Rzym

17,0%

Barcelona

13,0%

Paryż

10,0%

Lizbona

9,0%

Majorka

5,0%

Bourgas

4,5%

Malaga

4,5%

Piza

4,0%

Nicea

4,0%

Trapani (Sycylia)

4,0%

Alicante

2,5%

Tabela 2 Procentowe zestawienie najbardziej popularnych miast, w których klienci FRU.PL planują spędzić tegoroczne wakacje. Źródło: FRU.PL.

Tanimi liniami na wakacje

Jak wynika z danych FRU.PL, większość lotów na wakacje (65 proc.) stanowią podróże tanimi liniami lotniczymi. Liderem wśród przewoźników jest Ryanair, na pokładach którego poleci 41,1 proc. pasażerów zaś na miejscu drugim z 15 proc. udziałem znalazł się Wizz Air wyprzedzając PLL LOT, z którym poleciało 14,9 proc. pasażerów.

O wyborze podróży tanimi liniami decydują względy praktyczne i nawet niedogodności związane niekiedy ze sporą odległością lotniska od centrum miasta nie zniechęcają Polaków do podróżowania tanimi liniami” – mówi Bogumiła Sowa z FRU.PL. „Podróż na podkładzie niskokosztowego przewoźnika to przede wszystkim duża oszczędność. Podczas tegorocznych wakacji średnie ceny biletów są nawet o 92 proc. niższe w porównaniu z biletami rezerwowanymi u regularnych linii rejsowych” – dodaje Bogumiła Sowa „Warto zauważyć, że niższe ceny lotów wpływają również na częstotliwość zagranicznych podróży – dzięki tanim przewoźnikom wielu Polaków może pozwolić sobie na więcej niż jeden zagraniczny wyjazd w ciągu roku” – zauważa Bogumiła Sowa z FRU.PL.

Najwięcej turystów wybiera się w wakacyjną podróż tanimi liniami do Włoch, Chorwacji i Hiszpanii. Jak wynika z analizy FRU.PL, na przykładzie biletów do Hiszpanii, można zauważyć, że średnie ceny biletów na loty tanimi liniami mogą być nawet o ponad 90 proc. niższe niż średnie ceny biletów u regularnych przewoźników.

  Odsetek rezerwacji biletów na podróż tanimi liniami lotniczymi Średnia cena biletu na podróż liniami lotniczymi tzw. low cost Średnia cena biletu na podróż regularnymi liniami lotniczymi Cena najtańszego biletu
Włochy

86%

585

609

359

Hiszpania

80%

 752

 1442

 427

Francja

45%

 574

 1150

 325

Grecja

36%

 860

 1239

 416

Chorwacja

83%

 949

 1116

 658

Portugalia

0%

 –

 1226

 724

Tabela 3 Procentowe zestawienie najczęściej wybieranych linii lotniczych w okresie 15.06-15.09.2013 na loty do krajów europejskich (w wyłączeniem Wielkiej Brytanii i Niemiec). Źródło: FRU.PL .

Podstawą badania była analiza sprzedanych przez FRU.PL biletów do Europy na wylot w okresie od 15 czerwca 2013 do 15 września 2013. Kierunki urlopowe nie obejmują Wielkiej Brytanii i Niemiec.

PR
LA

Sale konferencyjne w hotelach. Dlaczego są tak ważne dla klienta biznesowego?
Współczesny świat biznesu jest dynamiczny i nieustannie się rozwija. W erze globalizacji i cyfryzacji,...
Klasyfikacja i kategoryzacja obiektów hotelarskich w Polsce: Dogłębny i szczegółowy przewodnik.
Rynek hotelarski w Polsce to fascynujący i zróżnicowany świat, który oferuje szeroki wachlarz opcji dla...
Ceny biletów do Biskupina na rok 2023
Biskupin to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce, które...
Ciekawostki na temat hoteli
Hotele są miejscami, w których ludzie z różnych części świata zatrzymują się na noclegi i wypoczynek,...
Wypoczynek 2020: wcale nie na odludziu, ale na pewno w miejscu z potwierdzonym poziomem bezpieczeństwa
Koronawirus wbrew przypuszczeniom wcale nie zmienił nastawienia Polaków do wypoczynku. Nadal ponad połowa...
Jak przygotować się do podróży autostopem?
Podróż autostopem może być źródłem wielu doświadczeń i wspaniałych wspomnień. Aby taka wycieczka stała...