Rajdy lotnicze formą promocji turystyki lotniczej w Polsce i na Litwie.

Północno-wschodnia Polska i południowa Litwa to regiony niezwykle atrakcyjne turystycznie, sprzyjające różnorakim formom wypoczynku. Niestety, między innymi z powodu braku odpowiednio rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej, ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tereny te dysponują siecią małych lotnisk i lądowisk, dzięki którym wszystko to, co oba regiony mają do zaoferowania, może być łatwiej dostępne.

Potrzeba skrócenia czasu docierania do różnych miejsc prowadzi do szerszego wykorzystania lotnictwa jako środka komunikacji. Stąd też koniecznym jest upowszechnienie tzw. „małego lotnictwa” w turystyce, jako ogromnej szansy na wzmocnienie atrakcyjności turystycznej regionów oraz ich konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Zapoczątkowanie transgranicznej turystyki z wykorzystaniem samolotów jako środka transportu to główny cel projektu „Inauguracja Transgranicznej Turystyki Lotniczej“, realizowanego w bieżącym roku przez aerokluby z Polski i Litwy tj. Aeroklub Krainy Jezior, Kauno Aeroklubas i Mariampol?s Areoklubas, którego głównymi elementami są dwa międzynarodowe polsko-litewskie rajdy lotnicze – jeden po stronie polskiej pod nazwą „Po lotniskach Warmii i Mazur”, drugi po stronie litewskiej pod nazwą „Po lotniskach Litwy”.

Międzynarodowy Rajd lotniczy po lotniskach Litwy zainaugurował nowy cykl promocji Mazur: “Masurian Wonder Tour” i jest kolejnym etapem promocji turystyki lotniczej w Polsce oraz na Litwie, który odbył się w miniony weekend (11-12 wrzesnia).

22 samoloty z całej Polski wyleciały do naszych wschodnich sąsiadów.

Po pokazowym wylądowaniu naszej grupy samolotów na lotnisku w Druskiennikach Rajdowicze zwiedzali okolicę, imponujący park wodny, a wieczór spędzili integrując się z załogami litewskimi przy wspólnej kolacji i uczestnicząc w specjalnym koncercie w nastrojowej restauracji „Kolonados”.

W niedzielę załogi poleciały na lotnisko Paluknys, gdzie czekało lądowanie na celność.

Po zwiedzeniu lotniska, poznaniu nowoczesnego ośrodka szkolenia pilotów na trenażerach Boeinga 737, udali się do Kowna. Na lotnisku Aleksotas czekała na nich Polonia litewska. Grupa Polaków przyniosła ze sobą flagę polską, dzieci trzymały biało-czerwone i litewskie chorągiewki. Po wylądowaniu rajdowicze udali się do przybyłych ich powitać osób.

 

 

Po Rajdzie odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli m.in.: Pierwszy Sekretarz Ambasady na Litwie Pan Piotr Wdowiak, Poseł litewskiego Sejmu Rytas Kupčinskas, Burmistrz Birstonas Juozas Aleksandravicius, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Mirosław Nowakowski, Prezes Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA POLAND Pan Błażej Krupa, pomocnik członka Sejmu Litwy R.Kupčinskasa – Raminta Baltuškiene, Przedstawiciel Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Pan Piotr Pancer, Wicewójt Gminy Giżycko Tomasz Juszkiewicz, Sekretarz Gminy Giżycko Dariusz Grygiencza.

Wśród przybyłych byli również przedstawiciele branży turystycznej oraz litewskie i polskie media.

Wszyscy prelegenci w swoich przemówieniach zwracali szczególną uwagę na możliwości turystyki lotniczej jako nowej formy otwarcia kontaktów pomiędzy Polską a Litwą oraz współpracę na rzecz wspólnego stworzenia nowego produktu turystycznego, tj. właśnie turystyki lotniczej. Wśród występujących osób był również Prezes Aeroklubu Krainy Jezior Stanisław Tołwiński. AKJ był inicjatorem i współorganizatorem Rajdu po lotniskach Litwy.

Kolejnym etapem konferencji była prezentacja konkursu na nowy Cud Natury. Mazury – finalista konkursu starają się o miano tego tytułu. Stąd też Międzynarodowy Rajd Lotniczy po lotniskach Litwy był jednocześnie inauguracją nowego cyklu promocyjnego Mazur: „Masurian Wonder Tour”.

 

 

Licznie zebrani uczestnicy konferencji mieli okazję podziwiać Mazury dzięki prezentacjom multimedialnym oraz kilkunastominutowym filmikom uchwycających piękno regionu. Trudno jednak oddać całe bogactwo Mazur w ciągu kilkudziesięciu minut.

Rajd był kolejnym, bardzo ważnym krokiem ku urzeczywistnieniu powstania i rozwoju turystyki lotniczej, która odpowiadałaby światowym standardom. Organizatorzy realizują wspólną strategię powstania nowego produktu turystycznego – turystyki lotniczej, który może okazać się odkryciem branżowym.

Rajd był częścią projektu pn.: „Inauguracja Transgranicznej Turystyki Lotniczej” realizowanego przez trzy zaprzyjaźnione aerokluby: Aeroklub Krainy Jezior (Polska), Kauno Aeroklubas (Litwa) i Mariampoles Aeroklubas (Litwa). Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.



Źródło: PR

http://www.ttlot.eu/

http://www.lotniskoketrzyn.pl/

 

Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...