Rozpoczęły się ferie, czyli czas, w którym Małopolskę zalewa fala młodych turystów. Zanim wybierzesz się na stok narciarski, warto trochę popracować nad kondycją, wybrać właściwy strój i pamiętać o ochronie oczu.
Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym, czy też początkującym narciarzem, powinieneś pamiętać, że wypad na narty powinien być nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny.
Chroń oczy
Zimą oczy narażone są na działanie niesprzyjających czynników: zimno, wiatr i wbrew pozorom – słońce, które daje o sobie znać zwłaszcza podczas wypadów w góry. Należy pamiętać o kremach (na dzień) pod oczy, które zawierają wysokie filtry przeciwsłoneczne. Druga ważna sprawa to okulary. – Najbardziej szkodliwe dla oka są promienie zawierające ultrafiolet – podkreśla Władysław Kozik, lekarz okulista z Centrum Medycznego LIM w Krakowie – Przed takim światłem trzeba chronić siatkówkę oka, gdzie zlokalizowane są komórki nerwowe – dodaje.
Dlatego okulary w zimowy, zwłaszcza słoneczny dzień nie powinny nikogo dziwić. Ale muszą być sprawdzone. – Szkło powinno być dobrej jakości, najlepiej polaryzujące, z dobrym filtrem, który nie dopuści do gałki ocznej żadnych promieni zawierających ultrafiolet – podkreśla dr Kozik. Jeśli ktoś nosi zwykłe okulary, może zainwestować w szkła fotochromowe. – Uaktywniają się w obecności słońca i należycie chronią oczy – przekonuje lekarz.
Wybierając się w góry, na oczy należy zwrócić szczególną uwagę. Na wysokości ok. 2 tys. m promieniowanie UV jest o ponad 30 proc. wyższe niż w dolinach, w dodatku śnieg odbija promienie słoneczne. Wystawianie oczu na silne działanie promieni UV może doprowadzić do krótkotrwałej ślepoty śnieżnej, a w dłuższej perspektywie – do poważnych powikłań: zapalenia spojówek, zmętnienia siatkówki, zwiększa także ryzyko wystąpienia zaćmy. Przed wypadem na narty warto zaopatrzyć się w gogle. Zapobiegnie to mrużeniu oczu oraz nadmiernemu naświetlaniu oczu i skóry wokół nich przez promienie UV.
Zadbaj o kondycję
Zanim wyruszysz na podbój stoków, przejrzyj dokładnie swój sprzęt narciarski. Na kilka rzeczy powinieneś spojrzeć czujnym okiem. Wiązania są najważniejszym elementem łączącym buty z nartami. – Jeśli nie są one dopasowane do naszej wagi, mogą wypinać się bez powodu w czasie jazdy albo nie wypinać się, kiedy zajdzie taka potrzeba, na przykład podczas upadku na stoku – wyjaśnia lek. med. Waldemar Penconek, specjalista ortopeda z centrum Medycznego LIM. Kask chroni przed urazami. Dla deskarzy natomiast niezbędne są specjalne rękawice ze wzmocnieniami na nadgarstkach.
Trzeba też pamiętać, że narciarstwo to sport i wymaga jako takiej kondycji. – Ćwiczenia zacznij kilka tygodni przed wyprawą na narty. Mają one przygotować mięśnie do specyficznego wysiłku – radzi dr Penconek. – Na stoku najbardziej narażone na uraz są wiązadła kolan i mięśnie ud oraz kręgosłup.
Dr Penconek wymienia proste ćwiczenia, które wzmocnią twoje mięśnie i stawy: spaceruj co najmniej trzy razy w tygodniu po kilkadziesiąt minut, zamiast windy wybierz schody, wskazana jest jazda na rowerze (może być stacjonarny), pracują wówczas mięśnie najbardziej aktywne na stoku. Co jeszcze? Ćwicz kręgosłup i mięśnie brzucha – wykonuj skłony i skręty tułowia, jeśli masz czas, zapisz się na siłownię. Wybierz się na basen albo zagraj w siatkówkę – pływanie i gry zespołowe nie tylko wzmacniają różne grupy mięśni, ale poprawiają też ogólną sprawność ruchową.
Aneta Zadroga
Federacja radzi
Międzynarodowa Federacja Narciarska ma dla wielbicieli szusowania po ośnieżonych stokach kilka rad, z których warto skorzystać:
*Prędkość jazdy dostosuj do własnych umiejętności, pogody i warunków terenowych.
*Zbliżając się od tyłu do zjeżdżających przed tobą narciarzy, wybierz taki tor zjazdu, który nikomu nie będzie przeszkadzał.
*Przed wjazdem na trasę upewnij się, czy nie stwarzasz niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Postępuj tak po każdym zatrzymaniu na stoku.
*Przestrzegaj zakazów i stosuj się do ograniczeń oznakowanych na trasach zjazdowych.
*W razie wypadku masz obowiązek niesienia pomocy innym na stoku.
Źródło: www.turystykamalopolska.pl