Przez całe wakacje w Krakowie – Średniowiecze da się lubić

Pokazy rynsztunku rycerskiego, nauka średniowiecznego tańca i degustacja kuchni sprzed wieków – to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanej na lipiec i sierpień tegorocznej edycji akcji “Średniowiecze da się lubić” w Krakowie. Wydarzenie przygotowało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Letni cykl pod tą nazwą, popularyzujący w lekkiej formie życie codzienne mieszkańców grodu Kraka w wiekach średnich, odbywa się już od kilku lat i przyciąga licznych widzów w każdym wieku.

Pokazy, warsztaty, gry i spacery edukacyjne odbywają się w weekendy lipca i sierpnia na krakowskiej starówce: w Barbakanie, w Podziemiach Rynku Głównego, na Wieży Ratuszowej oraz na Murach Obronnych.

Cały cykl rozpocznie się 4 lipca, a zakończy 3o sierpnia. Dzieli się na dwie części: soboty zdominuje temat “Życie w średniowiecznym Krakowie”, a niedziele – “O Krakowie w średniowiecznej Europie”.

W pierwszą sobotę lipca odbędą się pokazy wytapiania rudy, kowalstwa, płatnerstwa, splatania kolczugi i przymierzania zbroi pod hasłem: “Jak ruda żelaza zamienia się w lśniącą zbroję…”.

W następne soboty uczestnicy poznają plebejskie zabawy wieków średnich – m.in. walkę ślepców, narty bolkowskie, bitwę na koźle, bieg nosiwody, sprawdzian siły czy rzut podkową oraz dowiedzą się o tajnikach ówczesnej kuchni; będzie można także degustować przygotowane specjały. Dla chętnych czekają też pokazy rzemiosła tamtej epoki (tkactwa, garncarstwa, płatnerstwa, szewstwa).

Szczególnie ciekawie zapowiada się także miejska gra kryminalna – “Imię zbrodni”. Jej uczestnicy zabawią się w detektywów, którzy będą rozwiązywać zagadkę z dawnej historii Krakowa. Zwycięzcy otrzymają nagrody.

Inną atrakcją będzie cykl niedzielnych warsztatów i spacerów po średniowiecznym Krakowie, m.in. w multimedialnym muzeum Podziemia Rynku. Zajęcia będą dotyczyć m.in. codziennego życia średniowiecznych kupców i sekretów pracy ówczesnych skrybów.

Cykl imprez zwieńczą “Krakowskie dni rycerstwa – Turniej róż” w dniach 29-30 sierpnia. Na ostatni weekend wakacji organizatorzy przygotowali dla wszystkich chętnych turniej rycerski, pokazy walk, produkcji zbroi i ekwipunku rycerskiego, a dla najmłodszych – konkurs Mały Rycerz.

Szczegółowy program imprezy i migawki filmowe z poprzednich edycji można zobaczyć na stronie internetowej.

PAP-Nauka w Polsce

szl/ mki/

Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
Zwiedzanie Wawelu - praktyczne wskazówki dla turystów
Kraków, perła Polski, jest miastem, które tętni życiem i łączy w sobie wieki tradycji z pulsującą energią...
Dlaczego warto odwiedzić Kraków?
Czas wakacji to okres urlopów i odpoczynku od codziennych zajęć. Wiele osób decyduje się na wyjazdy zagraniczne...
Q Hotel Plus w Krakowie
Q Hotel w centrum Krakowa zaprasza na niezapomniany pobyt w dawnej stolicy Polski. Obiekt jest doskonale...
Q Hotel Kraków Bronowice
W Krakowie znajdują się dwa Q Hotele - jeden w samym centrum miasta, a drugi w dzielnicy Bronowice. Drugi...