Przerejestrowanie samochodu – co warto wiedzieć?

Jeśli właśnie kupiłeś używany samochód, musisz pamiętać o jego przerejestrowaniu. To obowiązkowa czynność, której niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Jak i gdzie przerejestrujesz samochód? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne i ile czasu warto zarezerwować na takie formalności? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Czym jest przerejestrowanie auta?

Przerejestrowanie auta to, najkrócej wyjaśniając, ponowna rejestracja samochodu przez nowego właściciela. Jeśli więc zakupiłeś pojazd z drugiej ręki i to Ty jesteś jego nowym właścicielem, na Tobie właśnie ciąży obowiązek, aby przerejestrować auto. Procedura przerejestrowania konieczna będzie także w sytuacji, gdy samochód zostanie nam podarowany. Po prostu nowy właściciel auta musi dokonać przerejestrowania. Na przerejestrowanie masz 30 dni. Niedochowanie tego terminu wiąże się z karą finansową w wysokości od 200 zł do 1000 zł.

Przerejestrowanie to zatem nic innego, jak zgłoszenie nabycia lub otrzymania pojazdu. Nowy właściciel musi także opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (umowa kupna – sprzedaży) lub od darowizny oraz wyrobić nowe dokumenty pojazdu.

Czynność przerejestrowania może wiązać się z koniecznością zakupu ubezpieczenia OC. Owszem, najczęściej jest tak, że polisa przechodzi na nowego właściciela auta, jednak może okazać się, że poprzedni właściciel nie dopełnił obowiązku ubezpieczenia lub polisa OC wkrótce traci swoją ważność. W takim przypadku wraz z przerejestrowaniem samochodu należy zakupić ubezpieczenie OC. Najlepiej najpierw porównując oferty przy wykorzystaniu internetowego kalkulatora, jak ten na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Przerejestrowanie samochodu generuje konkretne wydatki. Po co zatem dodawać sobie wysokich kosztów źle wybranym ubezpieczeniem?

 

 

 

 

Gdzie należy się udać, aby przerejestrować auto?

Przerejestrowanie samochodu realizowane jest przez wydziały komunikacji. To, gdzie musisz się udać, zależy od tego, gdzie mieszkasz. Stąd też właściwym do załatwienia sprawy będzie:

  • urząd starostwa powiatowego,
  • urząd miasta – jeżeli miasto jest na prawach powiatu,
  • urząd dzielnicy – w przypadku Warszawy.

Aby przerejestrować samochód, musisz złożyć odpowiedni wniosek wraz z załącznikami (lub zrobi to Twój pełnomocnik). Wzór wniosku dostępny jest zarówno na stronach internetowych urzędów miast, jak i w wydziałach komunikacji. Do wniosku należy dołączyć:

  • dokument potwierdzający zakup (otrzymanie) pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży, umowę darowizny,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie dokonania opłat,
  • kartę pojazdu, o ile została ona wydana do samochodu,
  • dowód rejestracyjny – w dowodzie musi znajdować się wpis o ważnym badaniu technicznym.

Pamiętaj, że brak jednego z wyżej wymienionych dokumentów uniemożliwi przerejestrowanie auta. 

Ile zapłacisz za przerejestrowanie auta? W przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy łączny koszt to 256 zł, w przypadku auta zarejestrowanego w Polsce 180,50 zł, natomiast gdy samochód jest zarejestrowany w tym samym powiecie przerejestrowanie auta kosztuje 81 zł.

Ile czasu potrzebujesz na przerejestrowanie samochodu? Najpierw urzędnicy przerejestrują Twój samochód czasowo, tylko na 30 dni. Później auto zostanie przerejestrowane na stałe. Z kolei cała procedura w urzędzie załatwiana jest najczęściej “od ręki”.

TUZ Ubezpieczenia samochodu OC
Ubezpieczenie OC to podstawowa polisa, która pozostaje obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy pojazdów...