Przewodnik opracowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki jest odpowiedzialny także za prowadzenie prac związanych z tworzeniem mechanizmów regulacji rynku turystycznego, a w szczególności:
– inicjowanie działań zmierzających do ułatwienia działalności przedsiębiorcom sektora turystycznego, a w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom,
– współudział w realizacji programów rządowych wspierających rozwój przedsiębiorczości,
– analizowanie uwarunkowań rozwoju turystyki i podejmowanie działań w celu eliminowania negatywnych zjawisk hamujących rozwój przedsiębiorczości w sektorze turystyki,
– zarządzanie jakością usług turystycznych, w tym poprzez działania mające na celu podnoszenie jakości usług turystycznych oraz wzrost ich konkurencyjności,
– dostosowywanie zasad świadczenia usług turystycznych do standardów Unii Europejskiej, ochronę konsumentów usług turystycznych.
Realizując swoje zadania Departament wspiera między innymi rozwój przedsiębiorstw branży turystycznej, która może skutecznie wykorzystywać do tego celu środki unijne z nowej perspektywy finansowej. Lata 2007-2013 to nowy okres budżetowy Unii Europejskiej, w którym przewidziano dla Polski znaczne środki finansowe na rozwój turystyki. Te czynniki to nowe otwarcie – to szansa na prawdziwy rozwój sektora turystyki w Polsce. W większości programów operacyjnych na lata 2007-2013 przewidziano wsparcie dla rozwoju turystyki, w tym również z wielu z nich będą mogli skorzystać przedsiębiorcy działających w tym sektorze.
Pozyskiwanie pieniędzy unijnych nie jest łatwe. Samo przygotowanie projektu i złożenie wniosku aplikacyjnego jest już dużą sztuką. Często przedsiębiorcy mają problemy z odnalezieniem, wśród wielu programów operacyjnych (Priorytetów i Działań), najbardziej odpowiednich źródeł finansowania własnych pomysłów. Dlatego też Departament Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki zdecydował się na opracowanie praktycznego przewodnika.
W pierwszej części przewodnika przedstawione zostały ogólne informacje o funduszach unijnych, takie jak: rodzaje funduszy i programów operacyjnych, turystyka w programach operacyjnych, role poszczególnych instytucji, najważniejsze pojęcia, tryby wyboru projektów oraz wymagana dokumentacja na etapie składania projektu i podpisania umowy. Następnie przedstawione zostały instrumenty wsparcia, jakie są dostępne dla przedsiębiorstw turystycznych. Rozdział zawiera opis podstawowych zasad udzielania wsparcia, typy wspieranych projektów czy poziom wsparcia. Wyszczególnione zostały tylko te instrumenty, w ramach których przedsiębiorcy z branży turystycznej mogą uzyskać wsparcie z dotacji unijnych. Kolejny rozdział zawiera najważniejsze zasady przygotowania projektów. Omówione zostały następujące kwestie: uzasadnienie projektu, czyli analiza problemów, cel projektu, działania przewidziane w projekcie (kwalifikowalność przedmiotu projektu), wskaźniki produktu i rezultatu, harmonogram wdrażania oraz kosztorys projektu (kwalifikowalność kosztów).
Całość praktycznego przewodnika zamyka opis studiów przypadków, dla których zidentyfikowano potencjalne źródła finansowania najlepiej odpowiadające specyfice projektu. Opis uwzględnia, w sposób praktyczny, takie zagadnienia jak: podejście do oceny innowacyjności, wartość dodana projektu oraz kwalifikowalność kosztów, na które Wnioskodawca napotyka w trakcie konstruowania projektu.
Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej