Powstaje rezerwat archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Rezerwat archeologiczny, w którym prezentowane będą fragmenty drewniano-kamiennej konstrukcji wału obronnego z II połowy X wieku, powstaje na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. W poniedziałek wmurowano akt erekcyjny nowego obiektu.

“Rezerwat z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności oferty turystycznej Wielkopolski i jej stolicy. Chcemy przypomnieć wszystkim, że tu w Poznaniu i Wielkopolsce zaczęło się państwo polskie” – powiedział podczas uroczystości marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Wartość projektu to 9,7 mln złotych. 70 proc. środków pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Resztę sfinansuje miasto Poznań. Rezerwat zostanie otwarty w pierwszej połowie 2012 roku.

“W dwukondygnacyjnym budynku zwiedzający będą mogli oglądać dobrze zachowaną, lecz dotąd schowaną pod ziemią drewniano-kamienną konstrukcję wału obronnego grodu piastowskiego z II połowy X wieku. Eksponowane będą też warstwy ziemne odzwierciedlające historię jego budowy, użytkowania i późniejszej destrukcji” – wyjaśniła dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu Marzenna Szmyt.

Wykopany z ziemi wał jest obecnie poddawany pracom konserwatorskim. Po wybudowaniu rezerwatu zostanie on posadowiony dokładnie w tym samym miejscu, w którym został znaleziony.

Odkrycia pozostałości wałów muru obronnego Poznania dokonał tuż przed wybuchem II wojny światowej prof. Józef Kostrzewski. Badania archeologiczne w tym miejscu przeprowadzono w 2000 roku, gdyż miał tu powstać budynek administracji kościelnej.

Wał został zbudowany w około 980 roku, był wysoki na około 12 metrów, w najszerszym miejscu u podstawy miał nawet 30 metrów. Jego długość szacowana jest na około kilometra. Wał otaczał północną część Poznania, zbudowany był z drewna dębowego.

“W czasach wczesnopiastowskich wał ten był, obok gnieźnieńskiego, największą budowlą architektoniczną na ziemiach polskich. Trzeba pochylić czoło przed Mieszkiem I, bo taka budowla wymagała dobrej organizacji” – powiedział PAP archeolog, który rozpoczął prace wykopaliskowe w tym miejscu w 2000 roku, Piotr Wawrzyniak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej w Zielonej Górze.

Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. To miejsce stało się siedzibą pierwszych władców Polski. Mieszko I zbudował tu swoje palatium, tu najprawdopodobniej odbył się chrzest Polski w 966 roku. Na tym terenie powstała też pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.

PAP – Nauka w Polsce

kpr/ hes/ agt/

 

Źródło: www.naukawpolsce.pl

 

 

Szukasz noclegu w Poznaniu? Sprawdź ofertę – noclegi w Poznaniu

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...