Półwysep Helski

Wśród wielu pięknych miejsc rozsianych po całym kraju, szczególna uwagę przyciąga Półwysep Helski. Stanowiący kraniec Kaszub Północnych, przecina Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką. Mierzeja Helska powstała dzięki prądom morskim niosącym piasek wypłukiwany z dna morskiego.  Są tu rozległe piaszczyste plaże, klify, malownicze rybackie wioski, a także nadmorskie lasy z wielką Puszczą Darżlubską.

Na samym krańcu mierzei leży Hel. Miasto charakteryzuje  bogata i długa historia sięgającą średniowiecza. Miejscowe podania i legendy głoszą, że w zamierzchłych czasach jego mieszkańcy zajmowali się korsarstwem.

Reprezentatywna ulica miasta to znajdująca się w centrum  ulica Wiejska. Tu znajdowały się pierwsze zabudowania dawnej osady. Stoją tu ryglowe domki i niskie murowane chałupy rybackie, w których działają liczne sklepy, kioski z pamiątkami i tawerny.

Główne atrakcje turystyczne Helu to Muzeum Rybołówstwa z wieżą widokową (mieszczące się w dawnym kościele gotyckim z XIV w.). W ceglanym wnętrzu zgromadzone są stare łodzie i sprzęt rybacki, obrazy i fotografię, wypchane ssaki i ptaki morskie. Z drewnianej wieżyczki na dachu rozciąga się wspaniały widok na miasto, plażę i morze.

W Helu znajduje się również fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W tym  schronisku dla fok,  bada się ich zachowanie, wiek, trasy wędrówek oraz ustala najbardziej istotne zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt. Ośrodek odgrywa bardzo ważną rolę w odtwarzaniu bałtyckiej populacji tego gatunku.

Półwysep Helski to jedno z ulubionych miejsc polskich prezydentów na spędzanie wakacji.  Znajduje się prezydencki ośrodek wypoczynkowy MEWA. W trakcie swoich kadencji wakacje spędzali tu byli prezydenci RP- Aleksander Kwaśniewski i tragicznie zmarły w katastrofie pod Smoleńskiem Lech Kaczyński. Gościli tam również zagraniczni goście m. in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush. Mimo że ośrodek znajduje się w granicach administracyjnych Helu, jego lokalizacja bardzo często mylnie podawana jest jako Jurata.

W gronie innych interesujących atrakcji turystycznych warto zwiedzić 40 metrową Latarnię Morską Hel oraz Skansen Broni Morskiej, gdzie zgromadzono broń wymontowaną z polskich okrętów. Bardzo lubianym przez turystów środkiem transportu jest skomunikowany z Trójmiastem  tramwaj wodny, który w sezonie odpływa kilka razy dziennie. Jest to bardzo popularna  i szybka metoda podróżowania.

Inne miejscowości także bardzo często odwiedzane są przez turystów, polityków, gwiazdy sportu czy muzyki. Z najwyższego budynku we Władysławowie, czyli „Domu Rybaka” rozciąga się wspaniała panorama całego półwyspu. W sierpniu odbywa się tu Festiwal Sportu, w trakcie którego odsłania się gwiazdy upamiętniające legendy polskiego sportu. Położone obok siebie Jurata i Jastarnia to jedne z najpopularniejszych letnisk nad Bałtykiem. Znajdują się tu przepiękne plaże, a o każdej porze dnia i nocy miasteczka tłumnie wypełnione są przez turystów, którzy chętnie spędzają czas w licznych knajpkach i barach.

Półwysep Helski od 1978 roku należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Mierzeja Helska jest jednym z ulubionych miejsc amatorów windsurfingu, kitesurfingu, i nurkowania. Panuje tu specyficzny mikroklimat. Jest to obszar o największej liczbie dni słonecznych i równocześnie najsilniejszych wiatrach. Piękny krajobraz i wiele atrakcji turystycznej przyciąga każdego lata wielu turystów z całej Polski i zagranicy.

Rybne smaki polskiego lata: Jakie ryby warto zjeść nad Bałtykiem?
Latem, kiedy słońce świeci najjaśniej, a fale Bałtyku szepczą zaproszenie do wypoczynku, nie ma nic lepszego...
Długi weekend czerwcowy 2023 - co robić?
A więc nadchodzi. Ten czas w roku, kiedy nagle zdajesz sobie sprawę, że masz dodatkowe dni wolne od pracy,...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Przeprawa promowa w Świnoujściu? jak działa i ile kosztuje?
Świnoujście to miasto zlokalizowane na wyspach. Aby poruszać się pomiędzy nimi, należy skorzystać z przepraw...
Pobierowo - czy to idealne miejsce na wakacyjny pobyt?
Wakacje nad polskim morzem mają w sobie to ?coś?, co sprawia, że chętnie wracamy tu każdego roku, żeby...
Jesienią warto wybrać się do nadmorskiego SPA. Oto dlaczego
Zastanawiasz się nad wyjazdem nad polskie morze? To bardzo dobry pomysł. Unikniesz wakacyjnego tłoku...