Turystyka nie jedno ma imię. Każdy z nas preferuje odmienne formy wypoczynku: fani sportów ekstremalnych wyruszają w góry, amatorzy wypoczynku – nad wodę, a spragnieni wrażeń decydują się na intensywne zwiedzanie ciekawych miast i zakątków. Odmian turystyki jest jednak wiele – wielbiciele gier i szarad bawią się w geocaching, pasjonaci historii udają się szlakiem sławnych postaci, fani filmów – wybierają setjetting. Jednym z takich trendów jest również ekoturystyka.
Tędy przeszli turyści…
Ekoturystyka to podróżowanie i zwiedzanie – przede wszystkim ciekawych zakątków natury – w sposób odpowiedzialny, niewyrządzający żadnych szkód i nienaruszający równowagi w przyrodzie. Tłumy turystów zjawiających się corocznie na górskich szlakach niszczą wytyczone ścieżki, chronioną roślinność, wykraczają poza szlak, nierzadko zostawiając po sobie „pamiątki” w postaci śmieci, połamanych gałęzi, zniszczonego poszycia leśnego itp. Grzechy polskiego turysty można, niestety, długo wymieniać. Dlatego ważne jest promowanie trendu, jakim jest ekoturystyka.
Ale ekoturystyka to nie tylko trend. To wręcz cała filozofia dotycząca podróżowania i poznawania nowych miejsc, która głosi, że obcowanie z naturą dostarcza siły i spokoju. Ekoturystyka to podróżowanie nastawione na dogłębne poznawanie tajników przyrody, jej najciekawszych miejsc, a także przynależącej do niej fauny i flory. Można wyróżnić jej kilka rodzajów: kwalifikowaną, wypoczynkową, krajoznawczą, a nawet przygodową. Jednak niezbędnym elementem każdej z nich jest świadomość wartości otaczającej nas natury i przestrzeganie ściśle określonych zasad.
Zielone lekcje
Ekoturystyka to poznawanie tajników przyrody z jednoczesnym poszanowaniem jej równowagi. Najpiękniejsze przyrodnicze miejsca to oczywiście parki narodowe i parki krajobrazowe. W Polsce znajdują się 23 parki narodowe i 120 parków krajobrazowych. Ich zwiedzanie objęte jest rygorystycznymi przepisami – ruch turystyczny może odbywać się tylko w ściśle wyznaczonych obszarach i podlega określonym zasadom. Dlatego należy pamiętać o zapoznaniu się z regulaminem oraz praktycznymi wskazówkami pracowników parku (np. jak się zachować, gdy napotkamy dzikie zwierzę). Przede wszystkim warto jednak skorzystać z okazji do poznania niezwykłych miejsc, rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. W tym celu urządzane są wycieczki edukacyjne, a dla dzieci – zielone warsztaty. Jedną z najciekawszych przygód może być na przykład obserwowanie ptaków – wycieczki organizowane przez leśników czy osoby z przyrodniczych organizacji i stowarzyszeń odbywają się w miejscach naturalnych siedlisk ptaków, najczęściej o wczesnych rannych godzinach. Jest to niepowtarzalna okazja, by poznać rzadkie gatunki ptaków i ich zwyczaje, a nawet nauczyć się je rozpoznawać po wydawanych odgłosach. Te i inne atrakcje z łatwością można odnaleźć na portalu informacji turystycznej TurIT.pl, który poza szeroką bazą noclegową, oferuje informacje o odbywających się atrakcjach i wydarzeniach w poszczególnych regionach i miastach.
Gdzie jechać?
Pięknych zakątków przyrody jest wiele. Park Narodowy Gór Stołowych to niezwykłe labirynty skalne, w Babiogórskim PN warto z kolei wspiąć się na najwyższy szczyt – Diablak, skąd rozciągają się niepowtarzalne widoki, Białowieski PN posiada ośrodek hodowli żubrów – wymieniać można długo. Podczas organizacji wycieczki warto jednak zachować ekologiczne ideały w 100% i zdecydować się na nocleg w gospodarstwie agroturystycznym, które prowadzone jest w ekologiczny sposób. „Gospodarstwo agroturystyczne lub ekologiczne to coraz bardziej popularne i pożądane miejsce noclegu” – mówi Piotr Zielonacki z portalu TurIT.pl. „Jadąc do miejsca o niezwykłej przyrodzie, z dala od cywilizacji, turyści, a szczególnie ekoturyści, chcą również poznać obyczaje i sposób życia miejscowej ludności – a żaden przewodnik nie wniesie tyle informacji co kilka dni spędzonych w lokalnym gospodarstwie.”
Organizacja ekowyjazdu nie jest, wbrew pozorom, trudna. Pierwszy krok to wybór atrakcyjnego miejsca, jak park krajobrazowy czy okolice parku narodowego i zdobycie informacji na jego temat – co tam możemy zobaczyć i poznać, gdzie warto się udać, jakie zwierzęta i rośliny możemy tam spotkać. Uzbrojeni w tak szeroką wiedzę, musimy następnie znaleźć ciekawe miejsce na nocleg – tu warto skorzystać z systemów informacji turystycznej. Jednym z nich jest portal TurIT.pl, który poza szeroką bazą miejsc noclegowych, oferuje przydatne informacje o danym regionie i proponuje aktualnie dziejące się wydarzenia kulturalne. I oto ekowyprawa gotowa!
Turit.pl to najnowszy serwis internetowy Wydawnictwa Family Cup Sp. z o.o. Powstał z myślą o wszystkich osobach, które poszukują ciekawych miejsc wypoczynkowych w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Serwis turit.pl jest również dostępny w innych wersjach językowych:
angielskiej – www.tourit.co.uk
rosyjskiej – www.tur-it.ru
niemieckiej – www.turit.de
Wydawnictwo Family Cup Sp. z o.o. jest również właścicielem innych serwisów internetowych o tematyce turystycznej i sportowej – www.nanarty.info, www.sportowystyl.com.pl, www.slowacja-latem.pl, www.czechy-latem.pl, www.pojezierza.com.pl, a także organizuje największy w Polsce cykl zawodów dla amatorów pod nazwą Family Cup.
Źródło: PR