Podróże z internetem

Smartfony, tablety i inne urządzenia mobilne stały się nieodłącznymi towarzyszami naszego życia. Coraz częściej zabieramy je również na urlopy i wczasy, gdzie okazują się bardzo przydatnym źródłem informacji o nieznanych miejscach, które odwiedzamy. Zapytaliśmy eksperta, jaki pożytek możemy mieć z towarzystwa mediów społecznościowych i aplikacji na wakacjach?

Wakacje ze smartfonem

Większości z nas korzystanie z tabletu czy smartfona kojarzy się wyłącznie z pracą i codziennością, od której chcemy uciec podczas urlopu. Ludzie, którzy na wakacjach często sięgają po telefon i korzystają z internetu niekoniecznie musza być jednak uzależnionymi cybermaniakami, a jedynie świadomymi użytkownikami sieci, którzy wiedzą jak mogą przy pomocy takich urządzeń umilić swój wyjazd. Coraz więcej aplikacji i stron na portalach społecznościowych służy właśnie do celów czysto turystycznych. Mapy, translatory, przewodniki, lokalizatory, organizatory wydatków, elektroniczne pocztówki czy aplikacje taksówkarskie. Te wszystkie narzędzia mogą nie tylko ułatwić nasze odkrywanie nowych miejsc, ale pozwolą nawet na ograniczenie bagażu i wydatków na miejscu.

Coraz częściej na wyjazd zamiast mapy, słownika czy przewodników zabieramy nasze telefony z zainstalowanymi aplikacjami sprawującymi te same funkcje. Dzięki nim, możemy nie tylko zaoszczędzić miejsce w walizce, ale również wydatki na te tradycyjne akcesoria, ponieważ większość aplikacji możemy znaleźć w darmowych wersjach. Należy jednak pamiętać, aby przed wyjazdem sprawdzić warunki korzystania z internetu w naszej sieci za granicą. Czasem może się okazać, że taniej od korzystania z polskiej sieci wyjdzie nam zakup karty SIM w ofercie Prepaid od operatora kraju, w którym spędzamy wakacje. Zawsze pozostaje nam jeszcze możliwość ograniczenia kosztów poprzez korzystanie z sieci wyłącznie w punktach z dostępnym Wi-Fi – radzi Edwin Zasada, Kierownik sekcji Stron Internetowych i Social Media w Agencji Interaktywnej Clearsense.  

Przed wyjazdem oprócz kosztów roamingu warto sprawdzić ile danych wykorzystujemy przy codziennym używaniu telefonu. Zrobić to możemy dzięki specjalnym aplikacjom, które pokazują zużycie transmisji danych w skali miesiąca. Mogą one być również pomocne dla monitorowania zużycia transferu podczas pobytu na wczasach.

Znajomi najlepszą rekomendacją

Internet może nam się przysłużyć już na etapie przygotowań do wyjazdu. Oprócz typowych już zakupów wycieczki przez sieć, czy przejrzeniu najważniejszych atrakcji miejsca, do którego się wybieramy warto sprawdzić, czy na Facebooku nie znajdziemy Fanpage’a biura podróży, hotelu, kraju czy miasta, które chcielibyśmy odwiedzić. Posty oraz komentarze i wypowiedzi użytkowników Facebook’a mogą być bardzo cennym źródłem wiedzy, z którego warto skorzystać zarówno przy planowaniu wakacji jak i w trakcie pobytu na wczasach. Przed wejściem do restauracji, baru czy dyskoteki w popularnym kurorcie możemy w wygodny sposób uzyskać dostęp do opinii i komentarzy klientów o niemal każdym lokalu. Ostatecznie po odwiedzeniu nowego miejsca możemy sami wyrazić opinię o nim za pośrednictwem Fanpage’a, dzięki czemu informacja będzie mogła się przydać kolejnym odwiedzającym. Drugim przydatnym narzędziem społecznościowym, szczególnie podczas zagranicznych podróży, będzie konto na Twitterze. Chociaż w Polsce komunikacja za sprawą tego serwisu dopiero zaczyna się upowszechniać, to na zachodzie wiele firm i instytucji zdaje sobie sprawę z wygodnego sposobu dotarcia do śledzących wpisy. Będąc na wczasach warto, więc sprawdzić, czy miasto, które odwiedzamy nie prowadzi swojego kanału na Twitterze, dzięki czemu uzyskamy łatwy dostęp do informacji o wydarzeniach i ciekawych miejscach, które nie zawsze są opisane w przewodnikach.

Wykorzystywanie portali społecznościowych na wakacjach może nam przynieść dodatkowe, naprawdę wymierne korzyści. Coraz częściej firmy nastawione na turystów, które posiadają stronę na Facebooku wynagradzają swoich klientów konkretnymi zniżkami czy dodatkowymi usługami w zamian za ciepłe słowo na tablicy czy Facebookowe zameldowanie się w ich lokalu. Twitter w podróży może być natomiast cennym źródłem informacji, jeżeli chcemy sprawdzić, czy w miejscowości, w której przebywamy nie odbywa się koncert czy jakaś specjalna impreza, o której nie dowiemy się z przewodników wystarczy przefiltrować wpisy dotyczące miejscowości za pomocą znaku # – tłumaczy Edwin Zasada z Clearsense.

Niezależnie od ocen i opinii użytkowników, dla większości z nas Facebook i Twitter nawet na wczasach pozostanie przede wszystkim kanałem dla udostępniania zdjęć i informacji o tym, jak nam mijają wakacje, dzięki czemu mamy możliwość pochwalenia się znajomym i podzielenia się z nimi wrażeniami z odwiedzanych miejsc.

Najlepsze aplikacje w podróży

Największy pożytek ze smarfona lub tabletu w podróży dadzą nam jednak aplikacje i mobilne wersje popularnych stron. Coraz więcej narzędzi powstaje z myślą o osobach przebywających na wczasach, jednak wiele aplikacji przeznaczonych do codziennego używania może znaleźć wyjątkowe zastosowanie podczas pobytu na wczasach.

Aplikacje i mobilne wersje serwisów typu „najlepsze w okolicy” powstały z myślą o wsparciu dla lokalnych przedsiębiorstw. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby to wsparcie szło również ze strony turystów. Recenzje lokali i wskazówki o dotarciu do mniej znanych sklepików z miejscowym jedzeniem z pewnością uprzyjemnią nam pobyt na wczasach i obcowanie z lokalną kulturą. Aplikacje tego typu, które cieszą się największą popularnością to Foursquare i Yelp, przy czym dla osób podróżujących po naszym kraju polecam korzystanie z tej pierwszej, natomiast Yelp będzie bardziej przydatny podczas zagranicznych wakacji. Różnica ta uzależniona jest od liczby użytkowników z Polski i reszty świata poszczególnych aplikacji – mówi Edwin Zasada z Clearsense.

Jaki zestaw narzędzi w pamięci naszego smartfona będzie najbardziej przydatny na wakacjach? Przygotowaliśmy dla Was krótką listę.

Tłumacz – bez wątpienia najbardziej przydatne narzędzie podczas zagranicznego pobytu w kraju, w którym nie znamy języka. Translatory obsługujące kilkadziesiąt są często spotykane i dostępne na każdy rodzaj oprogramowania obsługiwany przez dostępne na rynku telefony. Do najbardziej rozbudowanych należy Google Translate, zarówno w wersji mobilnej strony jak i aplikacji do pobrania.

Mapy i nawigacje – szczególnie przydatne dla planujących dużo zwiedzania na własną rękę. Oprócz geolokacji, a więc określenia dokładnego miejsca naszego pobytu, elektroniczne mapy i nawigacje pozwolą nam odnaleźć najlepszą drogę dotarcia do każdego miejsca w nieznanej nam okolicy. Najpopularniejsza mapa dostępna w sieci jest dostarczana przez Google Maps, do pewnego stopnia spełnia ona również rolę nawigacji, ponieważ możemy wyznaczyć sobie trasę do danej lokacji. Posiadacze Windows Phone nie mają możliwości ściągnięcia oficjalnej wersji tej aplikacji, jednak większość ich telefonów posiada fabrycznie zainstalowaną nawigację samochodową, która spełni tę samą rolę.

Przewodniki – zamiast opracowanych, często dodatkowo płatnych usług przewodnika i pilota wycieczki możemy na własną rękę zaplanować trasę zwiedzania na wczasach. Dzięki takim aplikacjom i stronom jak Wikinear, UNESCO Wordl Heritage, LonelyPlanet lub dostępne po polsku Lokalo, będziemy mogli nie tylko sprawdzić gdzie znajdują się najciekawsze atrakcje danej miejscowości, ale dowiemy się również wszystkiego na temat ich historii.

Kontakt z bliskimi – internetowe narzędzia pozwolą nam na ograniczenie wydatków na kontakt z domem. Dzięki rozmową przez Skype lub czat na Facebooku w hotspocie WiFi możemy zaoszczędzi na cenach rozmów telefonicznych. Z drugiej strony Postgram Postcards może zachęcić do powrotu do tradycyjnych kartek pocztowych. Aplikacja ta pozwala przekształcić zrobione przez nas zdjęcie w pocztówkę z dołączoną wiadomością, która zostanie wysłana w naszym imieniu w dowolne miejsce. Koszt takiej usługi to 3-6 zł.

Pogoda na wakacjach – przy ustalaniu planu pobytu warto znać lokalną pogodę i jej prognozowane gwałtowne zmiany. Dzięki Yahoo Weather czy Weatherspark będziemy mogli dopasować nasze plany do zapowiadanej pogody.

Nocleg – podczas podróży przez różne kraje warto z góry wiedzieć, gdzie w danej miejscowości szukać noclegu. Serwis Hotels.com dostępny w mobilnej wersji jest wyszukiwarką pozwalającą na sprawdzenie, w którym hotelu obecnie z pewnością znajdziemy wolny pokój. Na tej samej zasadzie działa wyszukiwarka przeznaczona dla schronisk i hosteli Hostelworld.Com.

Aplikacje mobilne, portale społecznościowe i serwisy z dostępną wersją przeznaczoną na smartfony mogą być bardzo przydatne w podróży, dzięki czemu zapewnimy sobie niezapomniane wakacje. Warto jednak pamiętać, że urlop to przede wszystkim nasze doznania, dlatego warto kontrolować się po to, aby wczasy nie minęły nam pod znakiem nosa wściubionego w wyświetlacz.

 

PR

NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWE NAGRODY PODRÓŻNICZE W POLSCE
RUSZA GŁOSOWANIE NA "PODRÓŻ ROKU"
Góra – sanktuarium
Góry i wzgórza stanowiły doskonały cel dla duchowych wędrówek – pielgrzymek. Były poza ludzkimi...