Podlasie Nadbużańskie “w pigułce” – rajd “Bugiem z Bogiem”.

          Obcowanie z dziewiczą przyrodą, dotykanie bogatej historii ziem pogranicza kulturowego w połączeniu z aktywnym wypoczynkiem w scenerii „złotej polskiej jesieni”  to najlepszy przepis na udany weekend.

            Wypróbowali go uczestnicy Rajdu Multidyscyplinarnego „Bugiem z Bogiem”, który trwał od 16 do 18 września br. Dwudziestu sześciu uczestników reprezentujących m.in. organizacje turystyczne, samorządy, organizacje pozarządowe, media i społeczność lokalną, w ciągu trzech dni poznawało tereny Podlasia Nadbużańskiego.

            Pierwszy dzień upłynął pod znakiem „dwóch kółek”. Szlakiem rowerowym wiodącym przez Puszczę Mielnicką dotarliśmy na Św. Górę Grabarkę. W drodze powrotnej Mielnik przywitał nas promieniami zachodzącego słońca.  Drugiego dnia korzystaliśmy z dobrodziejstw starego szlaku wodnego rzeką Bug. Przemierzaliśmy  kajakami najpiękniejszy fragment Podlaskiego Przełomu Bugu, ciesząc oczy pięknem dziewiczej rzeki z rozległymi starorzeczami, licznymi skarpami, mieliznami i wyspami. Zwiedzając Drohiczyn, chłonęliśmy atmosferę starego nadbużańskiego grodu – „historycznej stolicy Podlasia”. Ostatniego dnia odwiedziliśmy Ziołowy Zakątek i Podlaski Ogród Ziołowy w Korycinach.

            Rajd był prezentacją produktu turystycznego „Bugiem z Bogiem” opracowanego przez Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Regionów Nadbużańskich oraz Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach. Produkt został wyróżniony przez Prezesa PROT w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego w roku 2008. Rajd był doskonałą okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat turystyki i szeroko pojmowanego zrównoważonego rozwoju. W jego realizację zostały włączone lokalne podmioty co miało na celu jak najszerszą integrację i aktywizację społeczności lokalnej dla wspólnej realizacji przedsięwzięć podnoszących atrakcyjność turystyczną  i kulturową Podlasia Nadbużańskiego. W tym miejscu pragniemy podziękować Ośrodkowi PANORAMA z Mielnika, ETERNITE Spa & Wellness z Wólki Nadbużnej, Gospodarstwu Agroturystycznemu „Ziołowy Zakątek” z Korycin, wypożyczalniom ASOLA i ACTIVE ADVENTURE  z Mielnika oraz przewodnikom turystycznym z Mielnika i Drohiczyna.

            Rajd jest jednym z działań projektu „Podlasie Nadbużańskie krainą aktywnego wypoczynku” realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Regionów Nadbużańskich w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Siemiatyczach. Kolejnym działaniem będzie Forum „Rozwój Podlasia Nadbużańskiego a społeczny wymiar turystyki”, na który zaprosimy Państwa wkrótce. Informacje dostępne na stronie www.siemiatycze.pl Zainteresowanych turystyką w Dolinie Bugu zapraszamy na wirtualną wycieczkę  www.wirtualne.siemiatycze.pl

Patronat medialny: Wrota Podlasia, Głos Siemiatycz, Polskie Radio, TVP Białystok

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....