Ponad 20 pałaców, misternie projektowane ogrody i brak informacji o tym kulturowym bogactwie Karkonoszy. Tak było do niedawna. Obecnie w Kotlinie Jeleniogórskiej stanęły znaki informujące turystów o tym, że znajdują się w Dolinie Pałaców i Ogrodów.
– Udało nam się postawić drogowskazy przy siedmiu drogach prowadzących do Kotliny Jeleniogórskiej – mówi Krzysztof Korzeń, dyrektor Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów – obecnie tablice pokazują drogę do pięciu reprezentatywnych, odrestaurowanych pałaców znajdujących się w Łomnicy, Staniszowie, Wojanowie, Karpnikach i w Jeleniej Górze, gdzie znajduje się Pałac Paulinum.
Postawione drogowskazy mają ułatwić turystom dotarcie do przepięknych zabytków, znajdujących się w Kotlinie. Jeszcze niedawno większość z nich była ruiną, dziś odrestaurowane przykuwają uwagę turystów z całego świata.
Każdy pałac ma swój indywidualny charakter. Pałac Paulinum to majestatyczny, piękny obiekt w sercu Jeleniej Góry. Otoczony malowniczym parkiem zawsze przyciągał artystów, notabli i … zakochanych. A to dlatego, że ze wzgórza i restauracyjnego tarasu rozciąga się malowniczy widok na Śnieżkę. Pałac Wojanów to miejsce romantyczne, bajkowe. Niedawno po gruntownej renowacji został oddany do użytku. Łomnica zaprasza na swojskie jadło,
a w Staniszowie można zwiedzić galerię obrazów.
a w Staniszowie można zwiedzić galerię obrazów.
Chcielibyśmy, aby turyści z Polski i zza granicy wiedzieli, że w Kotlinie Jeleniogórskiej są pałace, które warto zwiedzić. Dolina Pałaców i Ogrodów to niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie Polski. Z jednej strony – wspaniałe krajobrazy Karkonoszy i Rudaw Janowickich, a z drugiej – największe nasycenie w obiekty zabytkowe. Chcemy się tym pochwalić – mówi Korzeń.
Wszelkie informacje dotyczące zabytków w Kotlinie Jeleniogórskiej można znaleźć na stronie fundacji www.dolinapalacow.pl.