Ogólnopolska baza szlaków turystycznych TRAIL.PL

W marcu 2011 wystartował nowy ogólnopolski projekt – TRAIL.PL, który stanowi pierwszą kompleksową i aktualną bazą szlaków turystycznych w Polsce.

Baza obejmuje zarówno dobrze znane piesze i rowerowe szlaki, ale także szlaki narciarskie, wodne, konne, nordic walking, ścieżki przyrodnicze i spacerowe oraz wszystkie inne wytyczone fizycznie w terenie. Budowany jest też dział poświęcony szlakom tematycznym (miejskie i kulturowe).

TRAIL.PL jest uaktualniany w dużej mierze przez użytkowników i lokalnych partnerów. Wprowadzane przez nich informacje, takie jak ślady GPS, opisy czy zdjęcia lub filmy są sprawdzane i moderowane przez zespół TRAIL.PL i w bardzo dużej części weryfikowane przez członków PTTK, geografów czy doświadczonych turystów współpracujących z TRAIL.PL. Zaangażowanie sporej ilości osób z różnych dziedzin w tym projekcie wpływa na rzetelność samych danych.

Szlaki można do serwisu wprowadzać lub dodawać do nich opinie jako zalogowany użytkownik. Po zalogowaniu można również pobierać bez ograniczeń pliki zawierające ślady GPS (w formacie .gpx lub .kml), wgrywając od razu do własnego urządzenia. W bazie jest już kilka tysięcy szlaków, o łącznej długości ponad 20 000 km.

Oparty na otwartych technologiach, takich jak OpenStreetMap i OpenLayers, serwis udostępnia większość informacji bez żadnych opłat, rozwijając jednocześnie mobilne e-usługi związanych z aktywną turystyką w Polsce.

Projekt otrzymał patronat Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, na potrzeby aktualizacji szlaków współpracuje również z Parkami Narodowymi i wieloma lokalnymi jednostkami samorządowymi i organizacjami takimi jak Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska. W zakresie ochrony przyrody współpracuje z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Na stronie Facebook projektu jest ponad 7000 sympatyków.

Przydatne adresy

http://trail.pl (strona główna serwisu)

http://forum.trail.pl (forum turystyczne i techniczne serwisu)

http://blog.trail.pl (blog – nowości, ale także czasem czysto subiektywne akcje)

http://www.facebook.com/trailpl

http://youtube.com/trailpl (kanał filmowy projektu, zawiera filmy dodawane przez użytkowników do szlaków, ale także produkcje TRAIL.PL).

http://osm.trail.pl (udostępniona mapa OSM w wersji turystycznej)

 

O firmie TRAIL.PL

TRAIL.PL Sp. z o.o. powstał specjalnie na potrzeby realizacji projektu. Założyciele to doświadczeni organizatorzy sportowo-turystycznych wydarzeń, na co dzień pracujący z projektami internetowymi i GIS-owymi, (systemy informacji geograficznej) ale jednocześnie to także zawodnicy utytułowanego zespołu Speleo Salomon Adventure Racing Team (http://trailteam.pl) ścigającego się w najbardziej niedostępnych i malowniczych miejscach świata w dyscyplinie Adventure Racing. Firma, tak jak i projekt, powstała z pasji do aktywnej turystyki i potrzeby stworzenia nowej, przydatnej e-usługi.

Oprócz rozwoju TRAIL.PL firma aktywnie wspiera Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska pomagając udostępniać turystyczną wersję mapy OSM w wersji do użycia jako iframe (http://osm.trail.pl) lub mobilnie (http://osm.trail.pl/m/).

 

Źródło: PR

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....