Odwołanie końca świata. Spektakularne widowisko edukacyjno-artystyczne w Toruniu

Czy w 2012 roku rzeczywiście nastąpi koniec świata? Niektórzy – z hollywoodzkimi filmowcami na czele – twierdzą, że tak. Czy mają rację okaże się 6 czerwca 2012 roku, kiedy na niebie obserwować będziemy rzadkie, bo występujące co sto lat, zjawisko przejścia Wenus na tle tarczy Słońca. Kiedyś taki układ ciał niebieskich łączono z gigantycznymi trzęsieniami ziemi, które mogą poprzedzać koniec świata. Tym razem tranzyt Wenus wywoła w Toruniu, mieście Mikołaja Kopernika – astronomiczne i artystyczne poruszenie. Błonia nad Wisłą staną się scenerią widowiskowego wydarzenia!

        Spektakularne widowisko o charakterze edukacyjno-artystycznym rozpocznie się o godzinie 22.00 plenerowym seansem filmowym. Na kurtynie wodnej na Wiśle zostanie zaprezentowana projekcja przedstawiająca różne wizje „końca świata”, obecne w największych kulturach i religiach świata, przywołane zostaną m.in. wierzenia hinduskie, Koran, przepowiednia Majów, Apokalipsa św. Jana. „Ekran wodny, na którym zostanie wyświetlona projekcja nada jej ulotny, oniryczny charakter. Opowieść rozgrywać się będzie na pograniczu snu, sennego marzenia” – wyjaśnia Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Autorem filmowej części widowiska jest Paweł Kloc, laureat ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Krakowie za film „Kołysanka z Phnom Penh”. Warstwa historyczna filmu zostanie uzupełniona reporterskimi wypowiedziami uczniów toruńskich liceów i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

     Projekcja filmowa poprzedzi niezwykły występ francuskiej grupy Transe Express zatytułowany „Maudits Sonnants”. Transe Express został założony w 1982 roku w Paryżu przez rzeźbiarza Gillesa Rhoda i Brigitte Burdin, tancerkę i choreografkę. „Francuscy artyści pokażą w Toruniu podniebny spektakl, łączący różne dziedziny sztuki: muzykę, teatr, taniec. Na Błoniach nad Wisłą stanie olbrzymia konstrukcja, manipulowana przez żurawia teleskopowego. W wyniki ruchu zawieszonych na niej muzyków, metalowa konstrukcja będzie się zmieniać, ewoluować. Scenografię spektaklu będą tworzyć wielkie barokowe dzwony, których dźwięki, przywołują wspomnienie dziecięcej pozytywki” – zapowiada Agnieszka Marecka. Transe Express swoimi występami uświetnił m.in. otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Albertville w 1992 roku, Les 2000 coups de minut (w paryskim Centre Pompidou), Thames River Festival czy Huddersfield Light Festival.

     „Odwołanie końca świata” wyreżyseruje Bolesław Pawica, uznany twórca i producent telewizyjny, który specjalizuje się w realizacji dużych widowisk muzycznych, gal, koncertów, programów telewizyjnych realizowanych przez największe polskie stacje: TVN, POLSAT, TVP1, TVP2.

    Wydarzenie poprzedzi nieszablonowa kampania promocyjna przygotowana we współpracy z toruńskimi artystami: grafikiem Nikodemem Pręgowskim i aktorem Radkiem Smużnym. „Na Facebooku uruchomimy specjalną aplikację, nawiązującą do toruńskiej legendy o Tuba Dei i tytułu spektaklu francuskiej grupy Transe Express – wyjaśnia Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Jak głosi legenda, toruńscy mieszczanie „odwołali koniec świata”, który niechybnie miał nastąpić w 1500 roku, dzięki ufundowaniu dzwonu „Tuba Dei” w staromiejskiej farze p.w. św. Janów. Teraz też będziemy pokładać nadzieję w dzwonku, tyle że komórkowym.”

      W maju rozpocznie się kampania outdoorowa, której przewodni motyw graficzny stworzył Nikodem Pręgowski, adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, laureat wielu nagród i wyróżnień z zakresu plakatu, odznaczony medalem Thorunium za działalność artystyczną. W przestrzeni miasta będą realizowane happeningi, przygotowane przez Radka Smużnego związanego z Teatrem Wiczy.

     „Odwołanie końca świata” kontynuuje cykl widowisk o charakterze astronomicznym, które zapoczątkowała ubiegłoroczna „godzina czterdzieści osiem”, wyróżniona w kategorii „Event” podczas V edycji Festiwalu Promocji Miast i Regionów w Warszawie.

 

Źródło: www.media.netpr.pl

Wszystkie barwy jesieni - konkurs foto Primus i Ceneria.pl
Jesień to według niektórych najpiękniejsza pora roku. Bywa bajecznie kolorowa, gdy na drzewach wiszą...
Minister gospodarki nagrodzi najlepsze rozwiązania dla branży hotelarskiej
Ruszył "Konkurs o Nagrodę Ministra Gospodarki na najbardziej przedsiębiorczą firmę, eksportera i innowatora...
Wygraj lustrzankę cyfrową i pobyty nad morzem
Przedłuż wakacje i wygraj pobyty nad morzem w hotelu z basenem lub rodzinnym pensjonacie z salą zabaw...
Artists Caught by [Umea] Twoją szansą na międzynarodowy sukces! Zostały tylko 4 tygodnie na zgłoszenie pracy konkursowej
Artists Caught by [Umea] Twoją szansą na międzynarodowy sukces! Zostały tylko 4 tygodnie na zgłoszenie...
Konkurs Teraz Polska rozstrzygnięty!
3 czerwca poznaliśmy laureatów XXIII edycji konkursu ,,Teraz Polska" i IV edycji konkursu ,,Wybitny Polak".
Konkurs -Tell us your story
W dniach 2-4 października 2011 r. w Krakowie odbędzie się Forum Rynku Wewnętrznego organizowane przez...