Nowe kasy fiskalne także w firmach turystycznych

Wiele firm z branży turystycznej, które obsługują klientów indywidualnych, korzysta w dzisiejszych czasach z kas fiskalnych. Urządzenia tego typu pozwalają bowiem na zgodne z przepisami świadczenie usług i prawidłowe rejestrowanie obrotu. A każda działalność, która reprezentuje tę branżę, powinna się w przyszłości liczyć z koniecznością wymiany kasy. Wszystko za sprawą nowego systemu fiskalizacji…


O kasach fiskalnych online zaczyna się robić coraz głośniej. Nowe przepisy w sprawie tych urządzeń są jeszcze przygotowywane, ale już teraz wiadomo, że zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. W rezultacie, od tego momentu przedsiębiorcy będą mogli wdrażać w swoich firmach wyłączenie kasy, które zapewnią transmisję danych do serwerów centralnego repozytorium MF. Co więcej, projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zakłada, że obecni użytkownicy urządzeń rejestrujących zostaną zobligowani do wymiany dotychczasowej technologii. Czy jednak obowiązek ten wystąpi już w 2018 roku?

Nowe przepisy fiskalne

Regulacje prawne w sprawie kas online będą miały duży wpływ na przedsiębiorstwa reprezentujące różne branże. Po wprowadzeniu tych przepisów także właściciele firm turystycznych zostaną zobligowani do korzystania z urządzeń posiadających dodatkowe funkcje. O jakie rozwiązania technologiczne konkretnie chodzi? Największa nowość, która zupełnie zmieni sposób prowadzenia ewidencji, będzie związana z wyposażeniem kas w protokoły i interfejsy służące do transmisji danych w trybie online. Rozwiązanie tego typu pozwoli na przesyłanie informacji dotyczących m.in. usług zarejestrowanych na urządzeniu. Wszystkie dane trafią zaś do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów, czyli systemu informatycznego, który umożliwi ich analizę pod kątem poprawności prowadzonej ewidencji.

Współpraca z serwerami MF nie będzie jedyną funkcjonalnością, którą w 2018 roku zyskają kasy fiskalne. Nowe przepisy określą również zasady realizowania i przesyłania e-paragonów. Urządzenia online pozwolą na „wystawianie” tych dokumentów w sytuacji, gdy klienci o to poproszą. Ponadto, wszystkie nowe kasy rejestrujące będą mogły współpracować z terminalami płatniczymi. Polskiemu ustawodawcy zależy bowiem na tym, aby zwiększyć liczbę punktów handlowych oraz usługowych, które oferują sfinalizowanie transakcji w formie elektronicznej. W porównaniu do gotówki i bilonu, ten rodzaj płatności jest po prostu tańszy dla administracji państwowej i łatwiejszy do monitorowania.

Co z obecnymi kasami rejestrującymi?

Jaki los czeka urządzenia fiskalne, które są aktualnie stosowane m.in. przez przedsiębiorstwa z branży turystycznej? Odpowiedź jest prosta – wszystkie kasy rejestrujące, niespełniające wymogów nowego systemu, będzie trzeba w przyszłości wymienić. Pocieszeniem w tej sytuacji może być fakt, że obowiązek wdrożenia urządzenia online nie wystąpi bezpośrednio po ustanowieniu Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów. Dotychczasowe kasy fiskalne będzie można stosować do momentu wygaśnięcia ich homologacji. W związku z tym, chociaż proces wymiany urządzeń rozpocznie się w 2018 roku, to prawdopodobnie dopiero w latach późniejszych, m.in. w 2019, osiągnie apogeum.

Jak uniknąć wymiany urządzenia?

Można przyjąć, że do momentu wprowadzenia nowego systemu fiskalizacji, czyli jeszcze w 2017 roku, tysiące przedsiębiorców stanie przed koniecznością zakupu kasy rejestrującej. Ich firmy będą bowiem wymagały wdrożenia technologii tego typu. Równocześnie jednak, system online, który zostanie ustanowiony w 2018 roku, zobliguje wspomniane działalności do wymiany urządzeń fiskalnych. Czy istnieje sposób na to, aby uniknąć tego obowiązku? Wystarczy sięgnąć po jedną z kas fiskalnych Online Ready, czyli model, który w przyszłości będzie można zmodernizować. Gwarancja dostosowania urządzenia do nowych przepisów obejmie m.in. wyposażenie go w funkcjonalność pozwalającą na realizowanie e-paragonów i współpracę z serwerami MF. Warto więc sprawdzić, które kasy fiskalne posiadają certyfikat Online Ready: https://www.pckf.pl/kasy-fiskalne/online

Źródło: Infoss.pl

Atrakcje turystyczne w miejscowości Pobierowo
Malownicze, nadmorskie położenie, czyste powietrze, piękne widoki, liczne atrakcje turystyczne - oto...
Jedź na wakacje na Kubę!
Kilometry białych, piaszczystych plaż, mnóstwo małych, ciekawych miast, imponująca architektura, czyste,...
Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Jak znaleźć dobry nocleg w stolicy?
Warszawa jest jednym z tych miast, które przyciąga do siebie najwięcej osób. Każdego dnia przybywają...
Muzeum Powstania Warszawskiego
Wiele lat trwały starania o zbudowanie w Warszawie muzeum, które upamiętniłoby powstanie warszawskie....
Wrocław w jeden dzień - co koniecznie musisz zobaczyć?
Wrocław to jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Polski. Wpływa...