Nowa szkoła turystyczna

W Myślenicach powstaje nowoczesna placówka edukacyjna, która wesprze branżę turystyczną w regionie. Absolwenci Małopolskiej Szkoły Gościnności mają być przygotowani do pełnienia usług na wysokim poziomie. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Joanna Jałowiec: Skąd pomysł stworzenia Małopolskiej Szkoły Gościnności?
Ewa Wróblewska,  Dyrektor Zespołu Szkoł Ponadgimnazjalnych Małopolskiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Myślenicach: – Pomysł  utworzenia Małopolskiej Akademii Gościnności, to odpowiedź władz Województwa Małopolskiego na potrzebę  kształcenia profesjonalnej kadry obsługi ruchu turystycznego. Województwo Małopolskie, to region, w którym turystyka to bardzo ważny obszar. Umiejętne zagospodarowanie całego sektora turystycznego, to klucz do sukcesu i stałego rozwoju.

Czy rynek turystyczny potrzebuje lepiej wyedukowanych pracowników? W jakich branżach mamy braki?

– Bezwzględnie należy przygotować wysokiej klasy pracowników, którzy będą świadczyć profesjonalne usługi w obszarze turystyki. Świat i rzeczywistość wokół nas szybko się zmieniają. Klienci stają coraz bardziej wymagający, a to oznacza, że życzą sobie profesjonalizmu w każdej z dziedzin. Turystyka, to produkt, którego nie wystarczy tylko ładnie opakować z zewnątrz – trzeba wykazać więcej zaangażowania – tak by był kojarzony z markową i ekskluzywną działalnością. Duże braki w kształceniu odczuwamy m.in. w należycie przygotowanej kadrze obsługi gastronomicznej.

Jak będzie wyglądała nauka w szkole?

-Nauka w szkole oprócz standardowych i obligatoryjnych elementów edukacyjnych będzie wzbogacona o szereg fakultatywnych zajęć, które będą  wzbogacać uczniów o wiedzę z konkretnej dziedziny, np. winiarstwa czy degustacji serów. Duży nacisk położymy na naukę języków. Uczniowie będą mogli uczyć się takich języków jak m.in.: angielski, niemiecki, francuski, węgierski czy arabski. Na tym jednak nie koniec językowej różnorodności. Ponadto w programie znajdą się przedmioty dot. wielokulturowości w turystyce, stosunki międzynarodowe i savoir- vivre.

Na jakie umiejętności będzie kładziony szczególny nacisk? Jaka idea będzie przyświecać szkole?

-Wychodzimy z założenia, że praktyka czyni mistrzem, dlatego pracownie praktycznej nauki zawodu będą przygotowane według najlepszych standardów, tak by uczniowie w swobodny i przyjemny sposób zdobywali swoje profesjonalne umiejętności. Będziemy zwracać szczególną uwagę na umiejętności zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Nie chcemy kształcić kolejnego ogólnie przygotowanego pracownika, ale fachowca w wąskiej dziedzinie – posiadającego jednak spektrum potrzebnych umiejętności towarzyszących.

Kto będzie mógł uczyć się w szkole?

Małopolska Akademia Gościnności organizuje kształcenie ponadgimnazjalne w stopniu technika z zakresu głównych obszarów branży turystycznej. Ponadto ruszy kształcenie zawodowe w stopniu policealnym

Co będzie potrafił absolwent placówki? Do pełnienia, jakich funkcji i stanowisk będzie przygotowany?

Zgodnie z podjętymi działaniami i założeniami uczeń, a następnie absolwent szkoły uzyska kwalifikacje managera turystyki – osoby posiadające pełne kwalifikację  do organizacji pracy w różnych obszarach turystyki. Program pomyślany jest tak, by uczniowie mieli do wyboru profil wiodący – np. organizację ruchu turystycznego, gastronomia, hotelarstwo, itp. Jednocześnie potencjalny uczeń otrzyma wiedzę ogólną z innych dziedzin turystyki, tak by posiadał, choćby w stopniu minimalnym, kompleksową wiedzę o organizacji i obsłudze turystyki.

Kto przygotowuje program nauczania? Na jakich rozwiązaniach wzoruje się  Małopolska Szkoła Gościnności?

Profil szkoły wzorowany jest na funkcjonującej już  w Innsbrucku (Austria) szkole „Villa Blanka”, jednej z najbardziej prestiżowych placówek oświatowych. Program kształcenia powstającej w Myślenicach szkoły będzie zbliżony do tego prowadzonego w Innsbrucku, niemniej odpowiadać będzie potrzebą zdiagnozowanym zwłaszcza w Województwie Małopolskim. Program nauczania przygotują eksperci i praktycy zajmujący się, na co dzień działalnością turystyczną.

rozmawiała: Joanna Jałowiec, dziękujemy panu Potrowi Szewczykowi z Biura Strategii, Rozwoju Gospodarczego oraz Promocji Gminy Myślenice za pomoc w przeprowadzeniu wywiadu

Źródło:  www.turystykamalopolska.pl.

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
5 Europejskich Destynacji na tani kilkudniowy wyjazd
Podróże po Europie nie muszą być drogie, nawet jeśli planujesz kilkudniową wycieczkę bez długiego urlopu....
Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...