Nowa szkoła turystyczna

W Myślenicach powstaje nowoczesna placówka edukacyjna, która wesprze branżę turystyczną w regionie. Absolwenci Małopolskiej Szkoły Gościnności mają być przygotowani do pełnienia usług na wysokim poziomie. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Joanna Jałowiec: Skąd pomysł stworzenia Małopolskiej Szkoły Gościnności?
Ewa Wróblewska,  Dyrektor Zespołu Szkoł Ponadgimnazjalnych Małopolskiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Myślenicach: – Pomysł  utworzenia Małopolskiej Akademii Gościnności, to odpowiedź władz Województwa Małopolskiego na potrzebę  kształcenia profesjonalnej kadry obsługi ruchu turystycznego. Województwo Małopolskie, to region, w którym turystyka to bardzo ważny obszar. Umiejętne zagospodarowanie całego sektora turystycznego, to klucz do sukcesu i stałego rozwoju.

Czy rynek turystyczny potrzebuje lepiej wyedukowanych pracowników? W jakich branżach mamy braki?

– Bezwzględnie należy przygotować wysokiej klasy pracowników, którzy będą świadczyć profesjonalne usługi w obszarze turystyki. Świat i rzeczywistość wokół nas szybko się zmieniają. Klienci stają coraz bardziej wymagający, a to oznacza, że życzą sobie profesjonalizmu w każdej z dziedzin. Turystyka, to produkt, którego nie wystarczy tylko ładnie opakować z zewnątrz – trzeba wykazać więcej zaangażowania – tak by był kojarzony z markową i ekskluzywną działalnością. Duże braki w kształceniu odczuwamy m.in. w należycie przygotowanej kadrze obsługi gastronomicznej.

Jak będzie wyglądała nauka w szkole?

-Nauka w szkole oprócz standardowych i obligatoryjnych elementów edukacyjnych będzie wzbogacona o szereg fakultatywnych zajęć, które będą  wzbogacać uczniów o wiedzę z konkretnej dziedziny, np. winiarstwa czy degustacji serów. Duży nacisk położymy na naukę języków. Uczniowie będą mogli uczyć się takich języków jak m.in.: angielski, niemiecki, francuski, węgierski czy arabski. Na tym jednak nie koniec językowej różnorodności. Ponadto w programie znajdą się przedmioty dot. wielokulturowości w turystyce, stosunki międzynarodowe i savoir- vivre.

Na jakie umiejętności będzie kładziony szczególny nacisk? Jaka idea będzie przyświecać szkole?

-Wychodzimy z założenia, że praktyka czyni mistrzem, dlatego pracownie praktycznej nauki zawodu będą przygotowane według najlepszych standardów, tak by uczniowie w swobodny i przyjemny sposób zdobywali swoje profesjonalne umiejętności. Będziemy zwracać szczególną uwagę na umiejętności zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Nie chcemy kształcić kolejnego ogólnie przygotowanego pracownika, ale fachowca w wąskiej dziedzinie – posiadającego jednak spektrum potrzebnych umiejętności towarzyszących.

Kto będzie mógł uczyć się w szkole?

Małopolska Akademia Gościnności organizuje kształcenie ponadgimnazjalne w stopniu technika z zakresu głównych obszarów branży turystycznej. Ponadto ruszy kształcenie zawodowe w stopniu policealnym

Co będzie potrafił absolwent placówki? Do pełnienia, jakich funkcji i stanowisk będzie przygotowany?

Zgodnie z podjętymi działaniami i założeniami uczeń, a następnie absolwent szkoły uzyska kwalifikacje managera turystyki – osoby posiadające pełne kwalifikację  do organizacji pracy w różnych obszarach turystyki. Program pomyślany jest tak, by uczniowie mieli do wyboru profil wiodący – np. organizację ruchu turystycznego, gastronomia, hotelarstwo, itp. Jednocześnie potencjalny uczeń otrzyma wiedzę ogólną z innych dziedzin turystyki, tak by posiadał, choćby w stopniu minimalnym, kompleksową wiedzę o organizacji i obsłudze turystyki.

Kto przygotowuje program nauczania? Na jakich rozwiązaniach wzoruje się  Małopolska Szkoła Gościnności?

Profil szkoły wzorowany jest na funkcjonującej już  w Innsbrucku (Austria) szkole „Villa Blanka”, jednej z najbardziej prestiżowych placówek oświatowych. Program kształcenia powstającej w Myślenicach szkoły będzie zbliżony do tego prowadzonego w Innsbrucku, niemniej odpowiadać będzie potrzebą zdiagnozowanym zwłaszcza w Województwie Małopolskim. Program nauczania przygotują eksperci i praktycy zajmujący się, na co dzień działalnością turystyczną.

rozmawiała: Joanna Jałowiec, dziękujemy panu Potrowi Szewczykowi z Biura Strategii, Rozwoju Gospodarczego oraz Promocji Gminy Myślenice za pomoc w przeprowadzeniu wywiadu

Źródło:  www.turystykamalopolska.pl.

Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Jak wybrać odpowiednią pojemność plecaka turystycznego?
Podróżowanie to pasja, która pozwala nam odkrywać nowe miejsca, poznawać różne kultury i tworzyć niezapomniane...