Naukowcy wśród nominowanych do – Travelerów 2010

Odkrycie śladów pradawnej katastrofy kosmicznej na ziemiach polskich, skamienielin morskich gadów w Annopolu czy tropów najstarszego zwierzęcia lądowego na świecie – to niektóre odkrycia naukowe nominowane w 5. edycji konkursu “Travelery 2010”. Głosy można oddawać do 15 marca.

Zwycięzców konkursu w sześciu kategoriach wyłonią w głosowaniu SMS-owym czytelnicy organizującego konkurs National Geographic. Grand Prix – za całokształt dokonań eksploracyjnych lub naukowych oraz wierność życiowej pasji – przyzna kapituła konkursu.

W kategorii “Naukowe odkrycie roku” zostali nominowali: prof. Marian Harasimiuk i prof. Grzegorz Racki za odkrycie śladów pradawnej katastrofy kosmicznej na ziemiach polskich. “Naukowcy z UMCS oraz PAN dowiedli, że 65 mln lat temu na ziemiach polskich miała miejsce katastrofa, w wyniku której wyginęły m.in. dinozaury” – czytamy w uzasadnieniu nominacji.

Głosy można oddawać również na Grzegorza Niedźwieckiego i Piotra Szreka – odkrywców tropów najstarszego zwierzęcia lądowego na świecie w Górach Świętokrzyskich. Wyniki swoich badań naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Instytutu Geologicznego opublikowali na łamach prestiżowego tygodnika naukowego “Nature”.

Doc. Marcina Machalskiego z Instytutu Paleobiologii PAN nominowano za odkrycie skamieniałości wielometrowych morskich gadów z czasów dinozaurów w Annopolu, a dr. Mikołaja Urbanowskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego za odnalezienie szczątków pierwszego polskiego neandertalczyka, a konkretnie jego trzech zębów trzonowych.

Ostatnim naukowym dokonaniem, na które można oddać głos są odkrycia archeologiczne w starożytnym mieście Majów w Nakum. Grupa archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowana przez dr. Jarosława Źrałkę i Wiesława Koszula odkryła w Gwatemali fragment ołtarza Majów. To najstarszy taki zabytek w tym regionie.

W kategorii “Społeczna inicjatywa roku” wśród nominowanych znalazło się Centrum Nauki Kopernik. “Centrum Nauki Kopernik okrzyknięto najważniejszą inicjatywą edukacyjną w Polsce ostatnich lat oraz jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie. Wszystkiego można, a nawet trzeba tu dotknąć – na entuzjastów naukowych eksperymentów czeka ok. pół tysiąca multimedialnych eksponatów” – uzasadniają organizatorzy konkursu.

Warszawski “Kopernik” w swojej kategorii zmierzy się m.in. z obywatelską akcją “Oddajcie parki narodowi”, projektem “Trzecie oko”, w ramach którego poznańscy okuliści: dr Rafał Nowak i dr Maciej Matuszyński podróżują do odległych rejonów świata przeprowadzając m.in. operacje zaćmy.

Uczestnicy konkursu mogą oddawać głosy również w kategoriach: “Podróż roku”, “Wyczyn roku”, “Podróżnicza książka roku” i “Blog travelerowca”. Wśród osób, które wezmą udział w głosowaniu i wyślą prawidłowe zgłoszenia zostaną rozlosowane nagrody.

Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: www.travelery2010.national-geographic.pl

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

www.naukawpolsce.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...