Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Ateńskie Narodowe Muzeum Archeologiczne jest największym tego typu obiektem w Grecji i jednym z najwspanialszych muzeów na świecie. Początkowo rola muzeum sprowadzała się do magazynowania i zabezpieczania znalezisk z wykopalisk przeprowadzonych okolicach Aten w XIX w. Dopiero w późniejszym czasie pomieszczenia wypełniły eksponaty z całego kraju. Niesamowita kolekcja, zawierająca ponad 20 000 znalezisk, tworzy obraz cywilizacji Greckiej od czasów prehistorycznych, aż po Późny Antyk.

MuzeumMuzeum zlokalizowane jest w neoklasycznym budynku z XIX w., który został zaprojektowany przez L. Lange, a następnie przemodelowany przez Ernsta Zillera. Ogromna przestrzeń, ponad 8000 m2, zawiera pięć stałych kolekcji: Kolekcja Prehistoryczna zawiera prace wykonane przez cywilizacje Egejskie w okresie VI-I w. p.n.e oraz znaleziska z prechistorycznych osad Thery. Kolekcja Rzeźb, poprzez unikalne dzieła pokazuje rozwój starożytnej rzeźby Greckiej wieku VII-V p.n.e. Kolekcja Waz i pomniejszych obiektów zawiera przedmioty starożytnej ceramiki greckiej i rzymskiej wśród których znajduje się m.in słynna Kolekcja Stathatosa. Pozostałe kolekcje; Metalurgii i Egipska dopełniają stałą ekspozycję unikalnymi przedmiotami czasów pochodzenia rzymskiego i egipskiego.

Narodowe Muzeum Archeologiczne każdego roku jest odwiedzane przez tysiące turystów spędzających wakacje w Grecji. Obiekt jest doskonale połączony z resztą miasta i jest w pełni przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Istotnym ułatwieniem są przede wszystkim organizowane bezpłatne wycieczki z przewodnikiem przeznaczone dla niesłyszących.

Władze muzeum na bieżąco urozmaicają kolekcję, dodając tymczasowe wystawy i wypożyczone eksponaty zarówno pochodzenia greckiego jak i światowego. Muzeum pełni także rolę bazy naukowej dla naukowców i studentów oraz jest miejscem specjalnych kursów edukacyjnych.

Wielka grecka przygoda: poradnik dla podróżujących
Grecja, kraj o bogatej historii, kulturze i niezwykłych krajobrazach, jest jednym z najbardziej pożądanych...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Romantyczne wakacje na Santorini - Jaki hotel dla dorosłych wybrać?
Z białymi budynkami w stylu cykladyjskim, przepięknymi widokami na morze i zachody słońca, oraz niepowtarzalnym...
Jak wygląda Boże Narodzenie w Grecji?
Boże Narodzenie w Grecji jest bardzo podobne do tego w innych krajach. Na kilka tygodni przed, kiedy...
Do Grecji tylko z gotówką
Grecja to kraj uwielbiany przez polskich turystów - tegoroczne wakacje spędzi tam co czwarty z nich....
Informacja dla podróżujących do Grecji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych umieściło informację dla podróżujących do Grecji: