Nad morzem stanowczo za drogo.

Wakacje w pełni i mimo dość kapryśnej pogody tłumy turystów szturmują plaże i deptaki nadmorskich miejscowości. Ceny podskoczyły mimo zapewnień właścicieli pensjonatów i obiektów gastronomicznych, że tak nie będzie.

Nad naszym polskim morzem jest stanowczo za drogo, a biorąc pod uwagę niestabilną pogodę wypoczynek w Polsce przestaje być atrakcyjny, a staje się odpychający. Koszmarnie wysokie opłaty za noclegi, do tego wysokie koszta za posiłki i dodatkowe atrakcje powodują, że coraz więcej osób woli dołożyć 500 – 1000 zł i wyjechać tam, gdzie pogoda dopisuje zawsze (Egipt, Tunezja, Grecja).

Koszt za przyzwoity nocleg na kwaterze prywatnej z dostępem do łazienki i kuchni to 55 – 70 zł od osoby. I tu należy dodać, że warunki domowe najczęściej nie mają nic wspólnego z wygodą czy luksusem, a są jedynie gwarancją czystych pomieszczeń. Nie ma co liczyć na wygodne tapczany, przestronne pokoje czy nowoczesne wyposażenie – za te pieniądze można jedynie liczyć na czystą pościel i możliwość korzystania z sanitariatów. Podczas, gdy pogoda dopisuje problem nie wydaje się duży, bo większość czasu spędzamy na plaży, natomiast sytuacja pogarsza się, gdy jest deszczowo i wietrznie. Druga sprawa to przekłamane oferty noclegowe, z którymi nadal można się spotkać. Wnętrza na zdjęciach są najczęściej tak wyeksponowane, aby potencjalny klient zauważył tylko to, co ładne i czyste, to co powinno już dawno być wymienione na nowe czy porządnie wyczyszczone pomijane jest przez właścicieli. Pomimo tego, że mamy świadomość takich manipulacji i tak nabieramy się na zmanipulowane oferty zamiast korzystać ze sprawdzonych baz noclegowych, takich jak ta pod tym linkiem.

Kwestia gastronomii to kolejny duży problem. Za fast foody trzeba zapłacić od 9 zł wzwyż (hamburger, kebab), natomiast posiłki pełne, czyli tak zwana „kuchnia domowa” to koszt 23 – 27 zł. Przy czym należy zauważyć, że serwowane dania zazwyczaj ani nie są zbyt smaczne, ani duże w efekcie czego po dwóch – trzech godzinach znowu robimy się głodni i znowu musimy dojadać/dokupować żywność. Przekąski słodkie również nie należą do tanich, za gofra z pudrem czy dżemem trzeba zapłacić od 7 zł w górę, lody od 5 zł, a napoje małe najczęściej 4 zł w pobliżu plaż. Podliczając koszt za posiłki dla 3 osobowej rodziny za jeden dzień spokojnie wyjdzie nam 100 – 120 zł skromnie. Widać z tego jasno, że jeden dzień pobytu to już 200 – 240 zł dla rodziny składającej się z trzech osób. Na 7 dni pobytu nad morzem należy łącznie z dojazdami uszykować 2000 zł (opcja standardowa), im więcej atrakcji dodatkowych i im więcej dań serwowanych przez restauracje, a nie we własnym zakresie tym większą sumę pieniędzy wydamy.

Analiza finansowa nie zawiera cen za takie atrakcje, jak: wizyty w muzeach, kinach, rejsy statkiem czy zakup pamiątek. Ceny zostały sprawdzone na przełomie czerwca i lipca 2014 w nadmorskich miejscowościach Pomorza Zachodniego.

Wakacyjny pobyt nad naszym morzem to drogi wypoczynek i dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy do ciepłych krajów. Tam przynajmniej zawsze można liczyć na piękną pogodę, bo u nas jest bardzo różnie. Po to, aby zdrowie publiczne było pełne potrzebny jest porządny wypoczynek przynajmniej raz w roku i to ze zmianą klimatu, jednak przy tak dużych cenach we własnym kraju większa część społeczeństwa nie może sobie pozwolić na wakacje nad morzem.

Turystyka24h.pl

Jak znaleźć dobre noclegi w Krynicy Morskiej?
Krynica Morska, z jej złotymi plażami, szumem fal i niezapomnianymi zachodami słońca, to prawdziwy raj...
Powitaj wiosnę nad morzem
Padający ciągle śnieg, duży mróz i pochmurna pogoda - na szczęście zima coraz śmielej żegna się z Polską,...
Wczasy z dziećmi we Władysławowie
Jeżeli wasz maluch już od dłuższego czasu zadaje Wam w kółko to samo pytanie ? ?czy pojedziemy w tym...
Polska stolica rozrywki
Trójmiasto jest największym ośrodkiem gospodarczym i turystycznym w północnej Polsce. Ponad tysiącletni...
Imprezy integracyjne nad morzem dla aktywnych
Potrzeba budowania w firmie prawidłowej atmosfery już od dawna nie podlega dyskusji. Różne są jednak...
Noclegi w internetowej sieci
Polska branża turystyczna rozwija się w szybkim tempie, także dzięki sieci internetowej. Możliwości,...