Nad morzem stanowczo za drogo.

Wakacje w pełni i mimo dość kapryśnej pogody tłumy turystów szturmują plaże i deptaki nadmorskich miejscowości. Ceny podskoczyły mimo zapewnień właścicieli pensjonatów i obiektów gastronomicznych, że tak nie będzie.

Nad naszym polskim morzem jest stanowczo za drogo, a biorąc pod uwagę niestabilną pogodę wypoczynek w Polsce przestaje być atrakcyjny, a staje się odpychający. Koszmarnie wysokie opłaty za noclegi, do tego wysokie koszta za posiłki i dodatkowe atrakcje powodują, że coraz więcej osób woli dołożyć 500 – 1000 zł i wyjechać tam, gdzie pogoda dopisuje zawsze (Egipt, Tunezja, Grecja).

Koszt za przyzwoity nocleg na kwaterze prywatnej z dostępem do łazienki i kuchni to 55 – 70 zł od osoby. I tu należy dodać, że warunki domowe najczęściej nie mają nic wspólnego z wygodą czy luksusem, a są jedynie gwarancją czystych pomieszczeń. Nie ma co liczyć na wygodne tapczany, przestronne pokoje czy nowoczesne wyposażenie – za te pieniądze można jedynie liczyć na czystą pościel i możliwość korzystania z sanitariatów. Podczas, gdy pogoda dopisuje problem nie wydaje się duży, bo większość czasu spędzamy na plaży, natomiast sytuacja pogarsza się, gdy jest deszczowo i wietrznie. Druga sprawa to przekłamane oferty noclegowe, z którymi nadal można się spotkać. Wnętrza na zdjęciach są najczęściej tak wyeksponowane, aby potencjalny klient zauważył tylko to, co ładne i czyste, to co powinno już dawno być wymienione na nowe czy porządnie wyczyszczone pomijane jest przez właścicieli. Pomimo tego, że mamy świadomość takich manipulacji i tak nabieramy się na zmanipulowane oferty zamiast korzystać ze sprawdzonych baz noclegowych, takich jak ta pod tym linkiem.

Kwestia gastronomii to kolejny duży problem. Za fast foody trzeba zapłacić od 9 zł wzwyż (hamburger, kebab), natomiast posiłki pełne, czyli tak zwana „kuchnia domowa” to koszt 23 – 27 zł. Przy czym należy zauważyć, że serwowane dania zazwyczaj ani nie są zbyt smaczne, ani duże w efekcie czego po dwóch – trzech godzinach znowu robimy się głodni i znowu musimy dojadać/dokupować żywność. Przekąski słodkie również nie należą do tanich, za gofra z pudrem czy dżemem trzeba zapłacić od 7 zł w górę, lody od 5 zł, a napoje małe najczęściej 4 zł w pobliżu plaż. Podliczając koszt za posiłki dla 3 osobowej rodziny za jeden dzień spokojnie wyjdzie nam 100 – 120 zł skromnie. Widać z tego jasno, że jeden dzień pobytu to już 200 – 240 zł dla rodziny składającej się z trzech osób. Na 7 dni pobytu nad morzem należy łącznie z dojazdami uszykować 2000 zł (opcja standardowa), im więcej atrakcji dodatkowych i im więcej dań serwowanych przez restauracje, a nie we własnym zakresie tym większą sumę pieniędzy wydamy.

Analiza finansowa nie zawiera cen za takie atrakcje, jak: wizyty w muzeach, kinach, rejsy statkiem czy zakup pamiątek. Ceny zostały sprawdzone na przełomie czerwca i lipca 2014 w nadmorskich miejscowościach Pomorza Zachodniego.

Wakacyjny pobyt nad naszym morzem to drogi wypoczynek i dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy do ciepłych krajów. Tam przynajmniej zawsze można liczyć na piękną pogodę, bo u nas jest bardzo różnie. Po to, aby zdrowie publiczne było pełne potrzebny jest porządny wypoczynek przynajmniej raz w roku i to ze zmianą klimatu, jednak przy tak dużych cenach we własnym kraju większa część społeczeństwa nie może sobie pozwolić na wakacje nad morzem.

Turystyka24h.pl

Powitaj wiosnę nad morzem
Padający ciągle śnieg, duży mróz i pochmurna pogoda - na szczęście zima coraz śmielej żegna się z Polską,...
Wczasy z dziećmi we Władysławowie
Jeżeli wasz maluch już od dłuższego czasu zadaje Wam w kółko to samo pytanie ? ?czy pojedziemy w tym...
Polska stolica rozrywki
Trójmiasto jest największym ośrodkiem gospodarczym i turystycznym w północnej Polsce. Ponad tysiącletni...
Imprezy integracyjne nad morzem dla aktywnych
Potrzeba budowania w firmie prawidłowej atmosfery już od dawna nie podlega dyskusji. Różne są jednak...
Noclegi w internetowej sieci
Polska branża turystyczna rozwija się w szybkim tempie, także dzięki sieci internetowej. Możliwości,...
Wczasy nad morzem
Sezon wakacyjny powoli dobiega końca, jednak wczasy nad morzem wciąż cieszą się dużą popularnością. Słoneczna...