Na grzyby

Koniec lata i początek jesieni to najlepszy czas na zbieranie grzybów. To w tym czasie spełniają się grzybiarze, ale nie tylko oni, także wszyscy ci, którzy las traktują jak zjawiskowy cud natury.

Las to miejsce pracy, to także miejsce odpoczynku i regeneracji sił dla zmęczonych życiem w ciągłym pośpiechu i stresie. Las to również źródło utrzymania dla wielu rodzin, bo to właśnie on daje możliwość pozyskania grzybów, bądź jagód na sprzedaż.

Starsze pokolenie każdego roku niecierpliwie czeka na dogodny moment, aby wybrać się na wycieczkę do lasu. Dogodny, czyli taki, gdy jest jeszcze na tyle ciepło, aby bez przeszkód wędrować po lesie nawet kilka godzin i na tyle wilgotno, aby efekty tych wędrówek były widoczne w koszykach w postaci przepięknych grzybów.

Młodych trzeba edukować, zachęcać do aktywnych wycieczek w las. Należy wyuczyć dzieci i młodzież właściwej świadomości ekologicznej i prawidłowych zachowań wobec lasu i przyrody. Las to skarbnica wiedzy, bo oprócz drzew, krzewów, czy ziół mamy w nich także zwierzęta, ptaki, owady.

Na rodzinnych wycieczkach doskonale sprawdzają się ścieżki edukacyjne, które obecnie możemy spotkać w każdym lesie, to one poinformują nas o przyrodzie i zwierzętach charakterystycznych dla danego terenu, a także wskażą najlepszą trasę do zwiedzania.

Las to niezapomniane widoki, pejzaże pełne barw, zapach, który pozostaje w pamięci na zawsze. Czas wczesnej złotej jesieni to magiczny czas, który warto zaplanować tak, by wycieczka do lasu była obowiązkowym elementem naszych wypraw.

M-S-M

Odpoczynek w ośrodkach agroturystycznych i innych obiektach usytuowanych w lesie


Borowik szlachetny
– prawdziwek – gatunek grzyba jadalnego z rodziny borowikowatych. W Polsce często spotykany zwłaszcza w górach, rzadziej na niżu, zwykle rzadki w okolicach wielkich miast.

Jest jednym z najbardziej poszukiwanych grzybów jadalnych, wysoko ceniony ze względu na walory smakowe. Nadaje się do bezpośredniego spożycia, marynowania, suszenia i do wszelkich innych rodzajów przerobu. Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym.


Gąska zielonka, gąska zielona – gatunek grzyba należący do rodzaju gąsek. Bywa też nazywany zielonką, gąską żółtą, prośnianką lub pocłonką.

Rośnie od października do grudnia, w borach sosnowych na piaszczystej glebie z dużą ilością porostów, prawie zawsze gromadnie, razem z gąską niekształtną . Prawie cały rozwój owocnika przebiega pod ziemią, z mchu i igliwia wystaje zwykle tylko część kapelusza, dlatego też trudno go znaleźć.

Maślak zwyczajny – gatunek grzyba z rodziny borowikowatych. W Polsce jest gatunkiem bardzo pospolitym, występującym od lata do jesieni w lasach sosnowych. Bywa także zwany pępkiem, ślimakiem i maślakiem sosnowym.

Rośnie głównie pod sosnami, gdyż współżyje z ich korzeniami – zjawisko mikoryzy. W całej Polsce bardzo pospolity, z wyjątkiem wyższych położeń górskich. Występuje od maja do października, ale przy ciepłej jesieni i późnej zimie znajdowano dorodne osobniki w połowie grudnia.

Podgrzybek brunatny znany też jako borowik kasztanowy – gatunek grzyba jadalnego. W Polsce dość często spotykany. Lasy iglaste i mieszane. Od czerwca do końca listopada.

znany też jako borowik kasztanowy – gatunek grzyba jadalnego. W Polsce dość często spotykany. Lasy iglaste i mieszane. Od czerwca do końca listopada.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło zdjęć: Tocekas wikipedia.pl , Jerzy Opioła wikipedia.pl , Kosiarz-PL wikipedia.pl

 

Grzybobranie - weekendowy wypad w serce lasu
Grzybobranie to jedna z najbardziej ulubionych form spędzania wolnego czasu przez Polaków. Wielu z nas...
Tego lata nie będziesz nudzić się w lesie
Czy wiesz, jakie imprezy są organizowane latem w lasach, gdzie i na jakich zasadach wolno rozpalać w...
Udany rok dla Roztocza
Deszczowy początek wakacji i europejski kryzys nie zaszkodził branży turystycznej regionu. Przeciwnie,...
Prognoza pogody na tydzień 3.10 - 9.10.2011
Czeka nas piękna pogoda także w tym tygodniu.