MUZEUM W NYSIE

Jest to najstarsze muzeum w województwie opolskim, szczycące się ponad stuletnimi tradycjami. 

Powstało w 1897 r. jako pierwsze na Opolszczyźnie, a jego założycielem było Towarzystwo Sztuki i Starożytności w Nysie. Pierwszą siedzibą muzeum był pałacyk barokowy przy ul. Grodzkiej – dawna Komendantura garnizonu nyskiego. W 1941 r. muzeum zostało przekazane miastu. U schyłku II wojny światowej budynek Komendantury spłonął, a zbiory uległy rozproszeniu. Tuż po zakończeniu wojny i przejęciu władzy nad miastem przez administrację polską, rozpoczęły się starania o reaktywowanie placówki muzealnej. Udało się ponownie zgromadzić część rozproszonych zbiorów. Uzupełniono je sprowadzonymi z okolicznych pałaców i dworów obrazami mistrzów zachodnioeuropejskich od XV do XIX w., a także meblami, porcelaną z najsłynniejszych europejskich wytwórni, fajansem i innymi wyrobami rzemiosła artystycznego z tego okresu. Dzięki nim placówka zyskała charakter muzeum ponadregionalnego, prezentującego bogate zbiory sztuki europejskiej. W wyniku badań wykopaliskowych, prowadzonych przy okazji odbudowy powojennej Nysy i okolicznych wiosek, muzeum zyskało bogaty, o dużej wartości historycznej, zbiór średniowiecznych i pradziejowych zabytków archeologicznych. Długoletnią siedzibą instytucji muzealnej stał się gmach dawnej kliniki chirurgicznej przy ul. Marcinkowskiego. Od 1984 r. muzeum mieści się w Pałacu Biskupim, wzniesionym w drugiej połowie XVII i początkach XVIII wieku, jako rezydencja biskupów wrocławskich, zniszczonym w 1945 r. i odbudowanym na potrzeby muzealne. 

Imponujące przestrzenie Pałacu Biskupiego pozwoliły na atrakcyjne zaaranżowanie ekspozycji muzealnej. Na I piętrze, w pięciu obszernych salach, prezentowane są bogate zbiory archeologiczne (najstarsze pochodzą sprzed 90 tys. lat), relikty kultury materialnej średniowiecznej Nysy (m.in. cenna kolekcja szklanych pucharów, skarby srebrnych monet oraz mistrzowskie wyroby kowalstwa artystycznego), zabytki związane z nyskim rzemiosłem artystycznym, pokaźny zbiór historycznych pamiątek miejskich oraz interesująca kolekcja militariów – broni palnej i białej. II piętro, w dziewiętnastu salach, mieści imponującą galerię malarstwa zachodnioeuropejskiego XV-XIX w. oraz ekspozycję mebli mieszczańskich i dworskich XVI-XIX w., uzupełnioną wyrobami z cyny, porcelany, fajansu i szkła. Na dziedzińcu muzealnym oraz w pomieszczeniach parteru dostępna jest wstrząsająca w swej wymowie wystawa „Procesy czarownic na pograniczu nysko-jesenickim”. 

Do najciekawszych eksponatów Muzeum w Nysie zaliczyć należy szklankę św. Jadwigi – wyrób egipski z XI/XII w., autentyczny miecz katowski z pocz. XVIII w., obraz „Judyta z głową Holofernesa” (ok. 1530) z warsztatu Lukasa Cranacha Starszego, a także zbiór siedmiu widoków Hagi (1830) z kolekcji holenderskiej królewny Marianny Orańskiej. Muzeum posiada również bogate zasoby grafiki – m.in. słynny miedzioryt Albrechta Dürera „Melancholia” z 1514 r.

Muzeum dysponuje również salami wystaw czasowych, w których aranżowane są wystawy sztuki współczesnej (malarstwo, rzeźba, tkanina), a także ekspozycje historyczne, fotograficzne i edukacyjne. W reprezentacyjnym holu organizowane są liczne koncerty, spotkania, odczyty, wernisaże, prezentacje multimedialne, sesje naukowe.

Muzeum realizuje również rozbudowany program edukacji muzealnej i artystycznej adresowany do uczniów wszystkich typów szkół – od przedszkola zaczynając i na słuchaczach Uniwersytetu Trzeciego Wieku kończąc.

Adres:
Muzeum w Nysie
ul. Biskupa Jarosława 11
48-300 Nysa
tel./fax 77/ 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
www.muzeum.nysa.pl

Zapraszamy do zwiedzania muzeum:
•    poniedziałek – nieczynne dla zwiedzających
•    wtorek – piątek – 9.00 – 15.00
•    sobota – niedziela – 10.00 – 15.00

W okresie od 1 czerwca do 30 września w każdą środę muzeum jest dostępne w godz. 10.00-17.00

W sobotę wstęp bezpłatny

Ceny biletów do Biskupina na rok 2023
Biskupin to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce, które...
Jak znaleźć nocleg w Polsce, który będzie strzałem w dziesiątkę?
Planowanie podróży to kompleksowy proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Od wyboru destynacji,...
Odkrywanie nieznanego: podróż dookoła świata
Podróż dookoła świata. Brzmi jak coś z powieści Julesa Verne’a, prawda? Ale to nie jest tylko domena...
Silvarium Poczopek - Dlaczego warto odwiedzić ?
Poczopek to niewielka osada położona niedaleko Białegostoku. Sama wieś nie przedstawia jakiś nadzwyczajnych...
Atrakcje Kołobrzegu - co koniecznie zobaczyć?
Kołobrzeg i oraz jego okolice to bez wątpienia ścisła czołówka najpiękniejszych miejsc w Polsce - i najbardziej...
Mirsk i okolice: jakie atrakcje na weekend?
Mirsk to niewielka miejscowość znajdująca się w okolicy Gór Izerskich, jednak oprócz pięknych widoków...