Mostowe przedwiośnie

Trudy zimowych miesięcy już za nami. Kapryśny marzec upłynął pod znakiem intensywnych prac po obu stronach Wisły, zmiany organizacji ruchu drogowego i udziału projektu mostowego na targach inwestycyjnych Invest-TOR 2011.

Tymczasowa organizacja ruchu drogowego

Prace przy budowie nowego mostu nabrały takiej intensywności, że niezbędne stały się pierwsze zmiany w organizacji ruchu. Koncepcja tymczasowej organizacji ruchu drogowego na czas budowy mostu została opracowana na zlecenie Generalnego Wykonawcy robót przez zespół inżynierów z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

W pierwszym etapie zmian zamknięto dla ruchu drogowego ulicę Wschodnią na odcinku od pl. Daszyńskiego do Wschodniej 59 w nocy z 18 na 19 marca. Zgodnie z wymogiem Inwestora pl. Daszyńskiego nadal jest przejezdny i pozostanie przejezdny do końca realizacji inwestycji.

1 kwietnia zamknięto torowisko na ulicy Wschodniej. Nie zmieniły się jednak warunki jazdy przez plac Daszyńskiego. Równocześnie zwiększono częstotliwość kursowania linii tramwajowej nr 1. W porannych i popołudniowych godzinach szczytu „jedynka” jeździ teraz co 7,5 zamiast co 10 minut.

Kierowcy wciąż oswajają się z nową organizacją ruchu. Przez cały czas sytuacja na pl. Daszyńskiego jest monitorowana przez drogowców, którzy przymierzają się do wprowadzenia pierwszych korekt.

W drugiej połowie maja zostaną wdrożone kolejne elementy tymczasowej organizacji ruchu na pl. Daszyńskiego. Przeorganizowanie ruchu będzie się wiązało z licznymi zmianami.

Co nas czeka?

–  przeniesienie przystanków: autobusowego i tramwajowego przy Szosie Lubickiej;

–  z ul. Żółkiewskiego nie skręcimy już w Szosę Lubicką w stronę centrum;

–  znikną przystanki położone na torowisku pośrodku Szosy Lubickiej;

–  z Szosy Lubickiej nie skręcimy w ulicę Wschodnią ani nie zawrócimy;

–  przy ul. Rydygiera (dawny „Merkury”) powstanie nowy przystanek dla linii nr 15 i 02.

 

Tymczasowa organizacja ruchu na Placu Daszyńskiego:

–  ruch tramwajowy zostanie utrzymany przez cały okres budowy;

–  po dwa pasy ruchu będą prowadzić w obie strony na trasie Rubinkowo – Centrum;

–  wjazd na ul. Wschodnią i wyjazd z niej od strony Wisły będą zamknięte dla wszystkich pojazdów;

–  przez pl. Daszyńskiego i okolice będziemy jeździć z prędkością do 30km/h;

–  ruch na skrzyżowaniu będzie sterowany za pomocą sygnalizacji świetlnej.

 

Most na Targach

Już po raz drugi projekt mostowy gościł na dorocznych Kujawsko-Pomorskich Targach Inwestycyjnych „Invest-TOR” 2011. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się dwie prezentowane makiety: nowej przeprawy oraz trasy mostowej. Wielu słuchaczy zgromadziła też prezentacja projektu mostowego pt. „Znaczenie inwestycji mostowej dla miasta Torunia i regionu” podczas otwierającej targi konferencji „Odnawialne źródła energii. Nowe podejścia
do inwestowania w Toruniu”.

Przy stoisku projektu mostowego można też otrzymać ulotki i gadżety z logiem mostu. Ogromną popularnością cieszą się mostowe kubki. Inwestorzy i mieszkańcy miasta chętnie zatrzymują się też, aby obejrzeć film „Droga do mostu” oraz wizualizację trasy mostowej. Torunianie chętnie korzystali też z okazji, aby zasięgnąć informacji od pracowników MZD i firmy Strabag na temat proponowanych objazdów podczas zmienionej organizacji ruchu.

Co słychać na budowie?

Prace na obu placach budowy idą zgodnie z planem. Na lewobrzeżu trwa wbijanie i testowanie pali pod przyszłe podpory estakad. Podpór takich powstanie na lewym brzegu 18, a liczba  przewidzianych pod przyszłą trasą mostową na tym brzegu pali to prawie tysiąc.  Robotnicy kończą ich testowanie, które wykaże czy pale wytrzymają odpowiednie obciążenie.

Na Rudaku prowadzone są prace związane z wykonaniem  nasypu, budowana jest kanalizacja deszczowa i sanitarna. Trwają prace związane z budową drogi dojazdowej do placu budowy, która pozwoli odciążyć ulicę Rudacką. Ponadto usunięto kolizje energetyczne na ogródkach działkowych na Rudaku  i w okolicy ul. Rypińskiej. W okolicy ulicy Łódzkiej trwają prace przygotowawcze związane z budową ronda i zjazdów.

Na prawym brzegu Wisły przebudowywana jest infrastruktura podziemna, trwają też prace rozbiórkowe i porządkowe. Na zamkniętym fragmencie ul. Wschodniej, od pl. Daszyńskiego do numeru 59 ruszyła przebudowa sieci: energetycznej, kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej.


Projekt “Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi” współfinansowany przez Unię Europejską

ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, Biuro Realizacji Projektu Mostowego, ul. Grudziądzka 159, 87-100 Toruń, tel. 056-66-93-100

www.mzd.torun.pl, www.most.torun.pl

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...