MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ w samym sercu Warszawy

Kilkadziesiąt tysięcy widzów, 80 minut intensywnych wrażeń i jedna niepowtarzalna chwila, gdy ludzie stają się wspólnotą. Tak będzie już w najbliższą sobotę, 24 marca na Pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie odbędzie się monumentalne i zapierające dech wydarzenie Misterium Męki Pańskiej. Przedsięwzięcie, które od lat zachwyca wielkością i rozmachem, stanowi duchowe, kulturalne i artystyczne przygotowanie do świąt Wielkiej Nocy. Honorowy patronat nad Misterium objął Kardynał Kazimierz Nycz, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz – Walz oraz Arcybiskup Henryk Hozer, Metropolita Warszawsko – Praski. Tydzień później inscenizacja zawita do Poznania. 

Przedstawienie wystawiane będzie po raz trzynasty, ale pierwszy raz w swojej historii w dwóch miastach w ciągu jednego roku! 24 marca odbędzie się w Warszawie, a tydzień później 31 marca na poznańskiej Cytadeli. Co roku przy widowisku pracuje ok. 1000 osób, scena zbudowana jest z 50 ton rusztowań, a stroje zostały uszyte z 5 kilometrów tkanin. Nastrój tegorocznego spektaklu budować będą światła reflektorów lotniczych, podświetlenie najważniejszych elementów Placu Piłsudskiego oraz oprawa muzyki klasycznej, wykonywana przez 300-osobowy chór i orkiestrę symfoniczną.

Tegoroczne warszawskie Misterium Męki Pańskiej wypada w Narodowy Dzień Życia ustanowiony w 2004 roku przez Sejm RP.  Dzień ten doskonale wpisuje się w okres Wielkanocny jako symbol odrodzenia, nowego życia.

– Misterium jest historią Jezusa, który cierpi i poświęca się, aby dać ludziom odkupienie. To opowieść o miłosierdziu, służbie i zbawieniu. Choć korzenie tego spektaklu wyrastają głęboko z religii, to sam przekaz jest o wiele bardziej uniwersalny. Naszej inscenizacji nie można zatem interpretować jako wydarzenie stricte religijne, ale dialog między sztuką i wiarą. Ufam, że każdy widz znajdzie w Misterium coś ważnego i głębokiego. Bez względu na to w co, lub kogo wierzy – mówi scenarzysta, reżyser i producent Misterium Męki Pańskiej,  Artur Piotrowski.

Po ubiegłorocznym sukcesie warszawskiego Misterium Męki Pańskiej w najbliższą sobotę spektakl odbędzie się  na leżącym w samym sercu stolicy Placu Piłsudskiego. To tu w 1979 roku, padły słowa papieża Jana Pawła II “Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”, które co roku pojawiają się w scenie finałowej wydarzenia. Dotychczas Misterium obejrzało już blisko milion widzów. Spektakl jest otwarty dla wszystkich, a wstęp bezpłatny.


Źródło: www.media.netpr.pl

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....