Międzynarodowo i lokalnie w lipcu

W lipcu w Toruniu zrobi się międzynarodowo, a wszystko to za sprawą IV Toruńskiego Międzynarodowego Sympozjum Malarskiego „Malownicza Barbarka 2012” i Überfluss — spektaklu ulicznego współfinansowanego ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Lokalny charakter wakacyjnych imprez zostanie utrzymany dzięki środowiskom twórców toruńskich, którzy w ramach Mikrowsparcia otrzymali dotacje na realizację projektów kulturalnych.

W Toruniu już po raz IV odbywać się będzie Sympozjum Malarskie Malownicza Barbarka 2012. Swoje uczestnictwo potwierdzili artyści malarze z różnych części świata: z Argentyny, Bułgarii, Kanady, Korei Południowej, Litwy, Holandii, Słowacji, Turcji i Polski. Tegoroczna formuła została poszerzona o cykl wykładów ukazujących zależność nauki w sztuce i sztuki w nauce. Inauguracja sympozjum będzie miała miejsce 3 lipca 2012 roku w Dworze Mieszczańskim, natomiast całe wydarzenie odbywać się będzie w dniach od 2 do 12 lipca. Każdego wieczoru uczestnicy sympozjum zaprezentują swój dorobek artystyczny. Towarzyszyć im będzie pokaz slajdów, filmów oraz dyskusje na temat współczesnej kondycji sztuki na świecie, a wszystko to w Szkole leśnej na Barbarce — mówi Dariusz Przewięźlikowski, kurator sympozjum. Tradycją artystycznych spotkań na Barbarce są przygotowane przez organizatorów warsztaty  malarskie  z udziałem artystów malarzy biorących udział w sympozjum, skierowane także do mieszkańców Torunia i regionu.  Na zakończenie  przygotowana zostanie robocza wystawa poplenerowa, podczas której odbędzie się aukcja jednego dzieła na rzecz Szkoły Leśnej na Barbarce. Toruńska Agenda Kulturalna jest współorganizatorem wydarzenia.

W lipcu torunianie będą mieli możliwość obejrzeć spektakl przygotowany przez Teatr Bängditos. Głównym motywem przedstawienia jest inauguracja fontanny w samym środku miasta. Piekielna maszyneria stoi na drodze ludzkich wysiłków do zapanowania nad skomplikowaną techniką. Śledzimy trzech maniakalnych bohaterów, którzy uparcie dążą do uruchomienia fontanny. Niestety, nic nie przebiega tak jak powinno. Groteskowa transformacja znanego tematu jest ironiczno-komicznym performensem, w którym próżno szukać utartych schematów i zwrotów akcji — podkreśla Agnieszka Marecka, Kierownik Biura Projektów i Współpracy z Zagranicą Toruńskiej Agendy Kulturalnej, współorganizującej wydarzenie.

Spektakl zostanie zaprezentowany zgromadzonej w plenerze publiczności. Aktorzy z teatru Bängditos włączają w swój spektakl widzów. W tym momencie bariera językowa nie ma znaczenia — artyści mową ciała i ekspresyjną grą docierają do ludzi wciągając ich w swoją opowieść — dodaje Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która koordynuje cykl imprez Kulturalnego Lata. Spektakl współfinansowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Na początku lipca rusza realizacja przedsięwzięć kulturalnych toruńskich twórców, którzy otrzymali dotację w rozstrzygniętym właśnie, kolejnym naborze w ramach projektu Mikrowsprcie. Innowacyjność, wysoki poziom artystyczny i sposób oddziaływania to jedne z najważniejszych kryteriów, które podlegały ocenie Komisji weryfikującej wnioski. Mikrowsparcie działa na zasadach konkursu. Pokrywamy  koszty zakupu przedmiotów i usług, bez których kulturalne lub edukacyjne działania nie mogłyby zostać zrealizowane — informuje Magdalena Jadczak-Myszka, koordynator projektu. W III kwartale młodzi twórcy, animatorzy kultury, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne będą aktywizować głównie Stare Miasto, Bydgoskie Przedmieście, Bydgoskie II. Pełna lista projektów, które otrzymały wsparcie, jest dostępna w serwisie internetowym http://www.tak.torun.pl/mikrowsparcie.

 

Źródło: www.media.netpr.pl

Konkursy cukiernicze Eko-ciastko 2010 podczas Targów Gastro Hotel
W dniach 6-8 października w Hali AWF przy ul. Paderewskiego 35 we Wrocławiu odbędą się dedykowane dla...
Toruń - tradycja i nowoczesność
"Od piernika do rydzyka" takim sloganem reklamuje Toruń serwis nasztorun.pl . Trzeba przyznać, że slogan...