Majówka na Mazurach

Majówka 2010 zbliża się wielkimi krokami. To pierwszy tego roku dłuższy weekend, podczas którego wielu wybiera się na spotkanie z przyrodą. Dokąd? Na Mazury!

Majówka 2010 niestety nie będzie trwać długo. W tym roku pozwolić sobie będzie można tylko na czterodniowe wakacje. Jednak po zbyt długo trwającej zimie nie powinno się marnować nawet tych kilku wolnych dni. Majówka na Mazurach może być naprawdę fascynująca!

Mazurska fauna i flora

Wielkie Jeziora Mazurskie, jako jedyne w swej kategorii, znalazły się w gronie 28 najpiękniejszych miejsc świata. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji, by się wybrać w tamte rejony, mają teraz motywację.

Majówka na Mazurach kusi nie tylko możliwością poczynienia obserwacji świata roślin i zwierząt na tym terenie. Niektóre ze zbiorników wodnych stanowią rezerwaty przyrody. Podziwiać można piaszczyste tereny, które zamieniają się w ruchome wydmy schodzące do wód, kamieniste dno jezior, grubą warstwę mułu oraz wiele chronionych ptasich okazów: bataliony, bąki, błotniaki zbożowe, kanie rdzawe, kormorany czarne i inne. Imponująco prezentuje się także świat roślin: trzcina pospolita, roślinność turzycowa, zarośla wierzbowe, wiele gatunków mchów, kłóć wiechowata, czy jezierza giętka. Jest więc pewne, że wyjeżdżając na weekend majowy na Mazury, nie można się nudzić.

Sporty wodne na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Dodatkowym argumentem przemawiającym za Mazurami jest oczywiście możliwość uprawiania sportów wodnych, którym tamtejsze akweny sprzyjają.

Podczas spędzania majówki na Mazurach istnieje ogromne prawdopodobieństwo spotkania żaglówek i podobnych im innych jednostek pływających, które służą ludziom w charakterze rozrywki. Do sterowania łodzią potrzebny jest oczywiście patent sternika, a cztery dni to stanowczo za mało, by w pełni poznać tajniki żeglowania. Nie jest to jednak powód, by rezygnować ze wspaniałej przygody, adrenaliny i zabawy, jaką gwarantuje wzburzona tafla wody i wiatr we włosach. Mazurskie gospodarstwa agroturystyczne, w których miejsca zarezerwować można na stronie: http://www.noclegi24h.pl/nad_jeziorami.php, w swojej ofercie mają różnorodne atrakcje, wśród których interesująco prezentuje się możliwość zorganizowania rejsów z doświadczonym sternikiem. Ponadto żeglowanie dostarczyć może wielu niezapomnianych wrażeń, także estetycznych. Oczywiście jest to świetna zabawa, ale także niezapomniana lekcja przyrody.

Dla amatorów wędkarstwa majówka na Mazurach może być nową miłą tradycją. Wszystko za sprawą Jeziora Śniardwy, które jest jednym z najatrakcyjniejszych akwenów pod tym względem. Niektórzy traktują wędkowanie w kategorii sportu, dla innych natomiast jest to hobby, które pomaga zrelaksować się i zapomnieć o codziennych problemach. Niepisaną zasadą podczas wędkowania jest bezwzględny spokój. Są bowiem wędkarze, którzy uważają, że nawet przelatujące w górze samoloty mogą wypłoszyć ryby z łowiska.

Majówka na Mazurach to także świetna alternatywa na aktywny wypoczynek dla tych, którzy fascynują się nurkowaniem oraz archeologią. Nad Jeziorem Mamry można połączyć bez problemu obie te pasje, gdyż dno akwenu jest niezwykle atrakcyjne. Skrywa bowiem czekające na odkrycie przedmioty archeologiczne, które dają obraz minionego życia, a współcześnie stanowią niebywałą gratkę dla kulturoznawców także.

Inne atrakcje Mazur

Jednak Wielkie Jeziora Mazurskie nie tylko sportami wodnymi i agroturystyką stoją. Tereny te są atrakcyjne także ze względu na interesujące budownictwo, zabytki kolejowe oraz miejsca ściśle powiązane z historią II wojny światowej.

Na Jeziorze Mamry znajduje się piękna wysepka – Upałty. Z lądem łączył ją niegdyś piękny most drewniany. Na samej wyspie zaś mieściła się siedziba jednego z potężniejszych rodów szlachty pruskiej – Lehndorffów.

W planie mazurskiej majówki nie powinno zabraknąć wizyty we wsi Gierłoż, którą rozsławiła osoba Adolfa Hitlera. Tam bowiem znajduje się wojenna kwatera Wilczy Szaniec, w której miał miejsce słynny zamach na wodza III Rzeszy.

Przy okazji urlopu na Mazurach warto także zwrócić uwagę na jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej. Mowa o pobudowanej w latach 1910 – 1917 Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Przejażdżka ta to nie tylko podróż po malowniczych Mazurach, ale przede wszystkim podróż w burzliwe czasy, gdzie ścierały się ze sobą narodowości i wyznania.

Ze względu na fascynującą kulturę żeglarską na mapie majówki nie powinno zabraknąć wizyty w Mikołajkach, które uznawane są za letnią stolicę Mazur. Ponadto stanowią przystań Żeglugi Mazurskiej. Znajduje się tam także wiele tawern z niepowtarzalnym klimatem, gdzie każdy poczuć się może prawie jak wilk morski. Atrakcję stanowią odbywające się cyklicznie imprezy muzyczne i regaty.

W zdrowym ciele zdrowy duch – tę mantrę znają chyba wszyscy. Niestety niewielu ma na tyle silną osobowość, by systematyczny aktywny wypoczynek wprowadzić w życie, a szkoda, bo ludzie aktywni to ludzie szczęśliwi.

PF

Źródło:

mazury.info.pl

mosir.elk.com.pl

Pogoda dla Twojego regionu – pogoda

Wyjątkowe miejsce na Mazurach dla miłośników natury i ciszy: Nasz Ośrodek Wypoczynkowy zaprasza
Marzysz o spokojnych wakacjach na Mazurach, gdzie możesz zanurzyć się w otaczającej przyrodzie i odpocząć...
Pokazy lotnicze Mazury AirShow 2015
17 edycja Mazury AirShow dobiegła końca. W tym roku oprócz załóg, które na stałe wpisały się w program...
Lato detektywów
Dla miłośników zagadek historycznych letnią stolicą Polski jest Lidzbark Welski - miasteczko zagubione...
Najlepszy kompas po mazurskich jeziorach - aplikacja NaviApp Mazury
WinnicoApp udostępniło w tym miesiącu kolejny produkt - NaviApp Mazury. Jest to prosta aplikacja, która...
Mazury AirShow walczy o tytuł Impreza Lotnicza Roku
Mazury AirShow walczy o tytuł Impreza Lotnicza Roku, a Aeroklub Krainy Jezior nominowany jest do tytułu...
Podsumowanie sezonu wakacyjnego nadal trwa
Giżycko: To był bardzo dobry sezon i udane lato - informuje turystyka.wm.pl