Łódź – Piotrkowska – najsłynniejsza ulica miasta.

Długa na ponad 4 kilometry, częściowo zamknięta dla ruchu samochodowego, znana w całej Europie ze słynnych pałaców i pięknych kamienic, w których zazwyczaj mieszczą się sklepy z ekskluzywnym asortymentem – ulica Piotrkowska.

Piotrkowską w Łodzi chodziłam wiele razy. Na zakupy, do pubów, klubów, restauracji, załatwić bankowe sprawy… Czasami spacerowałam bez celu. Podobnie jak na zakopiańskich Krupówkach – nigdy nie zrobiłam na Piotrkowskiej żadnego zdjęcia. Zarówno w dzień jak i w nocy – o każdej porze, szczególnie w weekendy – zawsze są tam bowiem ludzie. Tłumy czekające na jakieś wydarzenie, przechodnie lub spacerowicze. Nie brakuje także tych zagranicznych. Zwana niekiedy „kręgosłupem miasta” ulica Piotrkowska, to centrum towarzyskie i kulturowe Łodzi. W sezonie letnim niemalże zastawiona zostaje ona licznymi ogródkami gastronomicznymi, w których można nie tylko smacznie zjeść, ale także odpocząć i zrelaksować się w pięknej scenerii oraz przy lubianej, zróżnicowanej ze względu na rodzaj lokalu muzyce.

Warto poświęcić przynajmniej kilka godzin, by móc w spokoju i bez pośpiechu poznać atrakcje, które kryje w sobie Piotrkowska. Możliwości zwiedzania są różne – w zależności od preferencji i czasem grubości turystycznych portfeli. Można pieszo spacerować od punktu do punktu lub skorzystać z usług rikszarzy, a także – i to sposób najbardziej komercyjny – przejechać się po Piotrkowskiej specjalnym „Trambusem”, słuchając przy tym historii najdłuższego „deptaka” w Europie. Wybierając się do tego miasta nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem noclegu, ofert jest wiele, a przez to noclegi w Łodzi pozostaną na długo w naszej pamięci.

Zwiedzając indywidualnie szczególną uwagę należy zwrócić na ciekawe pomniki i kamienice. Piotrkowska 11, to kamienica Karola Scheiblera, dalej pod numerem 29 – Dom Bankowy Wilhelma Landaua, 32 – pomnik Trzech Fabrykantów, 72 – dawna fabryka Ludwika Meyera (obecnie hotel „Grand”), 77 – pałac bankiera Maksymiliana Goldfedera (aktualnie Akademicki Ośrodek Kultury i piękna w swym wnętrzu restauracja „Klub Spadkobierców”), tuż obok pomnik przedstawiający Fortepian A. Rubinsteina, 86 – kamienica ozdobiona pomnikiem Jana Gutenberga. Dalej ulica Piotrkowska 104, czyli pałac Juliusza Heinzla, w którym obecnie mieści się Urząd Miasta Łodzi oraz siedziba władz województwa. Zaraz obok dostrzeżemy „Ławeczkę Tuwima”, na której przysiadł sobie pisarz. Można na moment dosiąść się do niego i koniecznie – na szczęście – potrzeć jego nos. Piotrkowska 137/139, to wenecka mozaika, zdobiąca fasadę pałacu Ernesta Kindermanna. 152 – największe ścienne grafitti w Polsce, 262 – willa łódzkiego przemysłowca Roberta Schweikerta, w której obecnie mieści się Instytut Europejski. Kończąc spacer po Piotrkowskiej, dochodzimy do numeru 283, w którym znajduje się neoromański kościół ewangelicko – augsburski p.w. św. Mateusza. Dzięki wspaniałej akustyce, posłuchać możemy tam koncertu lub wziąć udział w festiwalu muzyki sakralnej.

Mając w głowie tekst Jana Sztaudyngera „To największą Łodzi troską aby Łódź całą – zmieścić na Piotrkowską”, odchodząc od stereotypowego spojrzenia na Łódź jako miasto fabryk, zachęcam wszystkich do odwiedzenia jej oraz dostrzeżenia i ocenienia wielu jej niepowtarzalnych walorów.

Anna Kędzierska

Zarezerwuj nocleg z wyprzedzeniem – noclegi w Łodzi.

Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Najciekawsze miejsca w Kanadzie
Kanada, drugi co do wielkości kraj na świecie, oferuje nieskończoną ilość atrakcji dla podróżników. Od...
Jak znaleźć nocleg w Polsce, który będzie strzałem w dziesiątkę?
Planowanie podróży to kompleksowy proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Od wyboru destynacji,...
Trip.com. Twoja globalna platforma podróży.
Czy jesteś zapalonym podróżnikiem, czy też planujesz swoją pierwszą wyprawę, Trip.com jest tu, aby uczynić...
Legionella i jej wpływ na branżę hotelową
Legionella to rodzaj bakterii Gram-ujemnej, które są naturalnie obecne w środowisku wodnym, ale mogą...