Kurorty Bułgarii – Ahtopol

Ahtopol znajduje się 90km na południe od Burgas i 14km na wschód od Tsareva. Nadbrzeżna, południowa część miasta położna jest na niewielkim, kamienistym półwyspie.

Klimat, który doskonale sprzyja letniej turystyce, tworzą gorące, długie letnie dni połączone z chłodną bryzą pochodzącą z pobliskich Gór Strandzha. Temperatury w lipcu utrzymują się na przyzwoitym poziomie 22-23 st. C.

AhtopolAhtopol jest nie tylko kurortem turystycznym, ale również miastem starożytnym. W wodach miejskiego akweduktu znaleziono wiele zabytkowych kotwic, które pochodzą z różnych okresów historycznych, co świadczy o bogatej tradycji żeglarskiej i handlowej mieszkańców półwyspu. Wśród licznych znalezisk są również kamienne topory oraz fragmenty glinianej zastawy, które dowodzą, że tereny Ahtopolu były zamieszkane już w okresie pomiędzy Epoką Kamienia Łupanego , a Epoką Brązu.

Początkiem ery miasta była grecka kolonia Agatopolis, powstała w V w. p.n.e. Pierwsze wzmianki o obecnej nazwie miasta pochodzą z roku 1185, gdy pod dowództwem Asena i Piotra rozpoczęło się powstanie “bojarów” przeciwko Imperium Bizantyjskiemu.

Miasto prawie całkowicie spłonęło w 1918 roku. Jedynym budynkiem ocalałym z pożaru jest Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego. W ciągu kilkudziesięciu lat miasto zostało całkowicie odbudowane.

Obecnie Ahtopol niewielkim przybrzeżnym miastem wypełnionym przyjaznymi restauracjami, przyzwoitymi hotelami i wspaniałą plażą. Możliwości zakwaterowania są bardzo zróżnicowane, od hoteli poprzez apartamenty Bułgaria, aż po kompleksy bungalow. Ahtopol nie jest ogromnym kurortem, co niewątpliwie jest dodatkowym plusem dla turystów szukających spokojnego i cichego miejsca na wakacje z rodziną lub przyjaciółmi.

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Ferie z rodziną w hotelu z basenem - gdzie warto się wybrać?
Zimowe ferie z rodziną mogą być niezapomniane, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na pobyt w atrakcyjnym...
Z czego znane jest miasto Tarnów? Gdzie warto nocować w Tarnowie?
Tarnów przez lata reklamował się jako “polski biegun ciepła”. Faktycznie, miasto to ma specyficzny...