Najważniejsze ze spopularyzowanych atrakcji turystycznych Zakopanego każdy z nas wymieni z łatwością: Giewont, Gubałówka czy Morskie Oko to nazwy znane nam od najwcześniejszych lat dzieciństwa, kiedy to szkolny wyjazd w Tatry był najpiękniejszą możliwą do odbycia podróżą. Być może byliśmy tam już kilka razy i wydaje nam się, że widzieliśmy już wszystko. Zakopane i jego okolice mogą jednak pozostać atrakcyjne, jeżeli przyjrzymy się bliżej miejscom związanym z kulturą i sztuką, bardzo wzbogacającym, o których wcale nie wiadomo tak wiele.
Zakopane to bowiem nie tylko nastawiona na czysty zysk turystyka i rozrywki sportowe, takie jak wsławione za sprawą sukcesów Adama Małysza skocznie narciarskie czy Puchar Świata. To niewielkie, położone u podnóży gór miasto było i jest źródłem inspiracji dla wielu artystów, zafascynowanych niezwykłą przyrodą i tradycjami tego miejsca. Z Zakopanem wiązali się ludzie tacy jak Stanisław Witkiewicz, Karol Szymanowski, Kornel Makuszyński, Jan Kasprowicz czy Stefan Żeromski. Swoją działalnością wzmacniali istniejącą i stwarzali nową kulturę Zakopanego. Dla przykładu, nie wszyscy wiedzą, że autorem architektonicznego stylu zakopiańskiego jest właśnie Stanisław Ignacy Witkiewicz, a zabytkowe budynki jego projektu możemy oglądać do dziś. Jednym z nich jest kaplica Najświętszego Serca Jezusowego z 1904 roku w Jaszczurówce. Warto również zajrzeć do Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Na Harendzie znajdziemy muzeum Jana Kasprowicza z licznymi pamiątkami po zakopiańskim poecie, a w willi Atma posłuchamy dzieł młodopolskiego kompozytora Karola Szymanowskiego. Również w dziedzinie teatru i sztuk wizualnych Zakopane pozostaje niewyczerpaną skarbnicą strawy intelektualnej. Teatr imienia Witkacego oprócz dzieł patrona wystawia Dostojewskiego, Gombrowicza i Szekspira. Za naprawdę niewielkie pieniądze do dyspozycji zwiedzających pozostają też Galeria Sztuki Współczesnej, Miejska Galeria Sztuki oraz niezwykła, bo autorska, Galeria Władysława Hasiora, wybitnego i nieznanego szerszemu gronu rzeźbiarza.
Lista wartych odwiedzenia miejsc związanych z kulturą i sztuką Zakopanego mogłaby być dłuższa, jeżeli każdy z nas pokusiłby się o własnoręczne jej uzupełnienie. Możemy to zrobić podczas najbliższych wakacji – warto w Zakopanem poznać miejsca mniej popularne, ale niewątpliwie wartościowe. Dodakowo jeśli chcemy ten czas spędzić w miejscu utrzymanym w stylu zakopiańskim to warto sprawdzić ofertą na stronie karolówka.pl.