Krzywa Wieża w Pizie – budowla znana turystom na całym świecie

Włochy to kraj pełen zabytków i najlepszy przykład niesamowitych zdolności rożnych architektów. Nazwa niewielkiego miasta Piza w Toskanii pewnie niewiele by mówiła przeciętnemu turyście, gdyby nie pewien budynek. Budowla zwana Krzywą Wieżą jest bowiem sławna na każdym kontynencie.

Wszystko to za sprawą nietypowej konstrukcji – budynek jest bowiem odchylona od pionu o około 5 metrów. Zaprojektowali ją Guglielmo i Bonanno Pisano, a do budowy przystąpiono w 1173 roku. Ze względu na odchylanie się wieży od pionu, ukończono ją dopiero w 1350 roku. Wtedy zamontowano dzwony na ostatnim pietrze (wieża w Pizie to dzwonnica katedralna). Wysokość Krzywej Wieży wynosi ponad 50 metrów. Dzieło Guglielmo i Bonanno Pisano przynosi miastu światową sławę i zapewnia liczne grono turystów. Przez całe lata 90. obiekt był jednak dla nich niedostępny – powtórnie można go było zwiedzać dopiero od 2001 roku.

Piza ma około 85-tysięcy  mieszkańców – położona w Toskanii nad rzeką Arno może pochwalić się także innymi zabytkami – katedrą czy baptysterium. Znajdują się one na Campo dei Miracoli, gdzie położona jest także Krzywa Wieża. W mieście działa klub piłkarski AC Pisa 1909, a turyści mogą smacznie zjeść w przytulnych restauracjach. Z Pizy pochodzi między innymi fizyk, filozof i astronom Galileusz, matematyk Leonardo Fibonacci oraz piłkarz Juventusu Turyn i reprezentacji Włoch Giorgio Chiellini.

Także w Polsce znajdują się budowle określane jako krzywe wieże – pierwsza z nich położona jest w Toruniu, druga w Ząbkowicach Śląskich.

grafika: wikipedia.pl

————————————————————————————————-
Serwis www.budowlane24h.pl prezentuje informacje budowlane – inwestycje, informacje o targach branżowych, nieruchomościach, kredytach, a także porady budowlane – aranżacja wnętrz, remonty, budowa domu itp. W rozbudowanym katalogu stron, firm, produktów oraz ofert budowlanych, każdy znajdzie coś dla siebie – tanie materiały budowlane, oferty usługodawców i inne.

Zobacz także:

Światowe budownictwo: Tadź Mahal

Światowe budownictwo: Estadio Azteca w Meksyku

Kaszuby – oaza spokoju i piękna natury
Kaszuby, położone w sercu północnej Polski, są synonimem spokoju i piękna natury. Ten malowniczy region,...
Turystyka górska: sposób na krótszy i dłuższy wyjazd
Wędrówki piesze to nie tylko sposób na zdrowy tryb życia, ale także fantastyczna okazja do odkrywania...
Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Zwiedzanie Wawelu - praktyczne wskazówki dla turystów
Kraków, perła Polski, jest miastem, które tętni życiem i łączy w sobie wieki tradycji z pulsującą energią...
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...