Krzywa Wieża w Pizie – budowla znana turystom na całym świecie

Włochy to kraj pełen zabytków i najlepszy przykład niesamowitych zdolności rożnych architektów. Nazwa niewielkiego miasta Piza w Toskanii pewnie niewiele by mówiła przeciętnemu turyście, gdyby nie pewien budynek. Budowla zwana Krzywą Wieżą jest bowiem sławna na każdym kontynencie.

Wszystko to za sprawą nietypowej konstrukcji – budynek jest bowiem odchylona od pionu o około 5 metrów. Zaprojektowali ją Guglielmo i Bonanno Pisano, a do budowy przystąpiono w 1173 roku. Ze względu na odchylanie się wieży od pionu, ukończono ją dopiero w 1350 roku. Wtedy zamontowano dzwony na ostatnim pietrze (wieża w Pizie to dzwonnica katedralna). Wysokość Krzywej Wieży wynosi ponad 50 metrów. Dzieło Guglielmo i Bonanno Pisano przynosi miastu światową sławę i zapewnia liczne grono turystów. Przez całe lata 90. obiekt był jednak dla nich niedostępny – powtórnie można go było zwiedzać dopiero od 2001 roku.

Piza ma około 85-tysięcy  mieszkańców – położona w Toskanii nad rzeką Arno może pochwalić się także innymi zabytkami – katedrą czy baptysterium. Znajdują się one na Campo dei Miracoli, gdzie położona jest także Krzywa Wieża. W mieście działa klub piłkarski AC Pisa 1909, a turyści mogą smacznie zjeść w przytulnych restauracjach. Z Pizy pochodzi między innymi fizyk, filozof i astronom Galileusz, matematyk Leonardo Fibonacci oraz piłkarz Juventusu Turyn i reprezentacji Włoch Giorgio Chiellini.

Także w Polsce znajdują się budowle określane jako krzywe wieże – pierwsza z nich położona jest w Toruniu, druga w Ząbkowicach Śląskich.

grafika: wikipedia.pl

————————————————————————————————-
Serwis www.budowlane24h.pl prezentuje informacje budowlane – inwestycje, informacje o targach branżowych, nieruchomościach, kredytach, a także porady budowlane – aranżacja wnętrz, remonty, budowa domu itp. W rozbudowanym katalogu stron, firm, produktów oraz ofert budowlanych, każdy znajdzie coś dla siebie – tanie materiały budowlane, oferty usługodawców i inne.

Zobacz także:

Światowe budownictwo: Tadź Mahal

Światowe budownictwo: Estadio Azteca w Meksyku

Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...