Kraina Otwartych Okiennic – co warto o niej wiedzieć ?

Kraina Otwartych Okiennic to miejsce wyjątkowe w skali całego Podlasia. Choć do niedawno przyciągało jedynie najbardziej zagorzałych miłośników wschodniej kultury ludowej, dziś szlak ten staje się popularny wśród turystów z całej Polski.

Podlaski szlak wiejskiej architektury

Szlak Krajny Otwartych Okiennic obejmuje trzy wioski: Trześciankę, Soce oraz Puchły. Charakteryzuje je jeden wspólny element – drewniane domy ozdobione pięknymi grafikami ludowymi. W miejscach tych dominuje religia prawosławna, dlatego podziwiać w nich można piękne cerkwie i architekturę typową dla wschodnich, wiejskich regionów.

1. Trześcianka

Trześcianka jest największą z miejscowości leżących na szlaku. Najważniejszym zabytkiem w wiosce jest drewniana Cerkiew pw. Michała Archanioła, która wybudowana została w XIX wieku. Cechuje się zielonym kolorem zewnętrznej fasady, a w środku można podziwiać wspaniały ikonostas. Na całym obszarze miejscowości znajdują się liczne drewniane domy mieszkalne, które posiadają zdobione z dwóch stron regionalnymi wzorami okiennice.

2. Soce

Soce to nieco mniejsza wieś, którą ze wszystkich stron otaczają drewniane krzyże. Według podań zostały one ustawione by strzec mieszkańców przed epidemią. Warto odwiedzić tu małą cerkiewkę z rzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa, która wyszła spod dłuta lokalnego artysty – Jana Kuleszy. Miejscowość zamieszkuje zaledwie około 100 osób, z czego zdecydowana większość do Rusini Podlascy, dlatego można tu usłyszeć specyficzną gwarę ukraińską.

3. Puchły

Najpiękniejszym obiektem w mieście jest Cerkiew Opieki Matki Bożej, której początki sięgają końca XVIII wieku. Świątynia zachwyca niebieską elewacją, licznymi wieżyczkami i kopułami. W jej wnętrzach obejrzeć można duży ikonostas z Moskwy, ornamenty arabeskowe i piękny ołtarz. Z miejscem tym związana jest legenda o objawieniach maryjnych, a do dziś podróżują tu turyści prawosławni z wielu regionów Europy.

Okolice szlaku Krainy Otwartych Okiennic też nie są pozbawione atrakcji. To przede wszystkim miejsce spokojne, pełne urokliwych zakątków i wspaniałych widoków. Znajduje się tu wiele miejsc idealnie dopasowanych do wycieczek rowerowych. Przepływająca przez szlak rzeka Narew doskonale sprawdza się do uprawiania sportów wodnych oraz obserwowania lokalnej flory i fauny.

Podlasie to niezwykły region Polski, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Zobacz co jeszcze ciekawego oferuje – wejdź na podroztrwa.pl/atrakcje-podlasie/ gdzie znajdziesz wiele wspaniałych miejsc, które warto tam zobaczyć.

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Ferie z rodziną w hotelu z basenem - gdzie warto się wybrać?
Zimowe ferie z rodziną mogą być niezapomniane, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na pobyt w atrakcyjnym...
Hotel czy apartament: co lepiej wybrać na nocleg?
Wybór noclegu to nie tylko kwestia czterech ścian i dachu. Warto zastanowić się, czy lepiej zdecydować...
Hotel nad morzem z basenem krytym
Jeżeli marzysz o wypoczynku w miejscu, gdzie luksus łączy się z naturalnym pięknem, hotele w miejscowościach...
Polskie ubranka dla niemowląt i ich zalety
Kupowanie ubranek niemowlęcych Polskich marek ma wiele zalet. Jeśli szukasz dla niemowlaka ubrań dobrej...
Wycieczki do Chin
Zainteresowanie turystyką nigdy nie słabnie. Cyklicznie zmienia się jednak popularność najchętniej odwiedzanych...