Kandy, Colombo, Nuwara Eliya… – top 10 miejsc na Sri Lance

Sri Lanka jest jednym z często wybieranych destynacji Polaków wyjeżdżających na wakacje. Przedstawiamy 10 najpiękniejszych miejsc wyspy Cejlon.

 

1. Kandy

Kandy było dawniej stolicą Sri Lanki. Dziś jest jednym z najbardziej urokliwych miast Cejlonu. Leży ono wśród wzgórz, w okolicy malowniczego jeziora. Wspaniała architektura i cudowne krajobrazy to główne powody, dla których turyści odwiedzają to miasto.

2. Colombo

Serce niezwykłego, egzotycznego kraju, jakim bez wątpienia jest Sri Lanka bije w Colombo. Stolica, główny ośrodek gospodarki i turystyki co roku przyciąga wielu turystów. Będąc w Colombo warto zobaczyć

 

3. Nuwara Eliya

W okolicy pełnego uroku miasta znajdują się plantacje herbaty. Inne powody, dla których warto zobaczyć to miejsce to wyjątkowe krajobrazy oraz wodospady, które niestety można podziwiać tylko w porze deszczowej (od maja do października).

4. Świątynie w Dambulli

Do grona najpiękniejszych miejsc wyspy Cejlon bez wątpienia należą także świątynie w Dambulli położonej na północy kraju, wśród lasów tropikalnych. Są to groty skalne pochodzące z I wieku, pokryte malowidłami. Do świątyni  buddyjskich w Dambulli wchodzi się bez obuwia i nie wolno robić zdjęć.

5. Ogrody botaniczne w Peradenyi

Wyjątkowe ogrody botaniczne w angielskim stylu rozpościerają się na obszarze 60 hektarów. Oprócz 4000 gatunków drzew pochodzących ze Sri Lanki i z innych zakątków świata można tam zobaczyć rudawki wielkie przypominające latające wiewiórki – w rzeczywistości są to nietoperze zajadające się owocami. Gigantyczne bambusy i rozmaite palmy robią imponujące wrażenie!

6. Muzeum Słonia Raja w Kandy

Muzeum Słonia Raja w Kandy znajduje się nieopodal Świątyni Zęba Buddy. W muzeum znajduje się ząb słonia, jego szary i ozdoby oraz fotografie. Wśród zbiorów znajduje się także wypchany słoń – bez obaw, pomieszczenie jest klimatyzowane, a eksponat znajduje się za szybą.

7. Ogrody przypraw w Matale

Do wyjątkowych miejsc Sri Lanki należą także ogrody przypraw w Matale, określanych także jako ogrody ajurwedyjskie. W ogrodzie oprócz przypraw orientalnych (np. kardamonu, cynamonowca, pieprzu) są uprawiane także inne egzotyczne rośliny, m.in. ananasy.

 

8. Sigirya

Sigirya jest miejscowością słynącą głównie ze skały, na której król Kassapa wybudował twierdzę w V w. Ta atrakcja turystyczna stała się jeszcze bardziej znana po wpisaniu jej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sigirya jest znana także jako Lwia Skała.

9. Adam’s Pea

Adam’s Peak jest wzniesieniem słynącym z wgłębienia przypominającego stopę – św. Tomasza, Śiwy, Adama lub Buddy – w zależności od tego, czy mówią o nim chrześcijanie, hindusi, muzułmanie czy buddyści.

10. Park w Laya

Jeżeli chcesz poznać faunę Sri Lanki bez ryzykowania zdrowia i życia wybierz się do Parku Narodowego w Laya. Mieszkają tam między innymi krokodyle, dostojne jelenie azjatyckie oraz barwne ptaki – papugi i pawie. Przy odrobinie szczęścia może uda Ci się zobaczyć lamparta.

Sri Lanka jest krajem zamieszkiwanym głównie przez buddystów, a wśród grup etnicznych dominują Syngalezi. Niemniej kultura Cejlonu jest bardzo różnorodna – łączy elementy kultury Dalekiego Wschodu oraz kultury europejskiej związanej z epoką kolonializmu. Przedstawione wyżej miejsca są niezwykłe – przekonajcie się sami!

Cyfrowy nomada w Polsce. Jak połączyć pracę zdalną z odkrywaniem uroków kraju?
W dzisiejszych czasach, kiedy technologia pozwala nam pracować niemal z każdego zakątka świata, tradycyjne...
Luksusowe kampery dostępne w warszawskiej wypożyczalni
Podróż kamperem to świetny sposób na zorganizowanie niezapomnianych wakacji. Podczas takiej...
Gdzie warto wybrać się na weekend w Polsce?
Polska, z jej bogatą historią i malowniczymi zakątkami, stanowi prawdziwy raj dla turystów. Jeżeli zastanawiasz...
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Co to jest inteligentna walizka (Smart Bag)? Przyszłość podróżowania
W dzisiejszych czasach, kiedy podróżowanie stało się nie tylko koniecznością, ale także pasją wielu ludzi,...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...