Przez 5 dni trwały w Gdańsku bursztynowe uroczystości. Odbyło się tam II Forum Miast Szlaku Bursztynowego, w którym wzięli udział przedstawiciele Kalisza
Złoto Bałtyku szansą dla Kalisza
Podczas II Forum Miast Partnerskich rozmawiano na temat wydobycia bursztynu, prezentowano sposób jego szlifowania i obróbki. Swoje osiągnięcia prezentowali przedstawiciele znacznej części Europy. –W tym forum brało udział doborowe towarzystwo – 130 osób z Polski i wielu państw europejskich. To była doskonała okazja do promocji jubileuszowych wydarzeń w Kaliszu. Mówiliśmy o naszym innowacyjnym projekcie „Wyprawa po bursztyn”, profesor Baranowski mówił o miejscu Kalisza i Kalisii na Szlaku Bursztynowym, z kolei dyrektor Kancelarii Prezydenta – Ryszard Bieniecki o jubileuszowych, spektakularnych wydarzeniach w Kaliszu – mówi Lechosław Ochocki, wicedyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, koordynator projektu „Wyprawa po bursztyn”, współfinansowanego z Unii Europejskiej.
Miasto Kalisz zaprezentowano jako przodownika w promocji poprzez wykorzystanie bursztynu.
„Właśnie dzięki projektowi realizowanemu wspólnie z innymi miastaqmi położonymi na szlaku bursztynowym (m.in. Martin, Sopron, Ptuju i Adria), Kalisz pokazał, jak sprawnie budować swój wizerunek w oparciu o złoto Bałtyku. Wzoruje się na nim Konin (…)” – czytamy w branżowym portalu www.amber.com.pl.
Podczas kolejnych bursztynowych dni w Gdańsku obyło się Posiedzenie Światowej Rady Bursztynu. W nim także wzięli udział przedstawiciele Kalisza. – Przedstawiciele ministerstwa mówili tam o tym, że bursztyn – obok Fryderyka Chopina – być może stanie się znakiem towarowym Polski. To dla nas bardzo dobra wiadomość. Kalisz, choć nie będzie bursztynu wydobywał, może się stać miejscem obróbki tego kamienia. Kaliskie uczelnie mogą kształcić przecież artystów projektujących bursztynowe przedmioty. W Gdańsku na przykład z obróbki bursztynu żyje 3700 przedsiębiorców, a przecież nie cały bursztyn wydobywają sami. Znaczną część sprowadzają z Ukrainy. Bursztyn to szansa dla Kalisza – relacjonuje dyrektor Ochocki.
Weekendowe wydarzenia w Gdańsku były związane również z oficjalnym otwarciem sezonu turystycznego.
Prawdziwą sensację był kaliski wóz rzymski, który podróż po Bursztynowym Szlaku rozpoczął wielką paradą w Gdańsku. W miniony weekend odbyło się tam bowiem uroczyste otwarcie sezonu turystycznego i III Światowy Zlot Gdańszczan. Ponad 10 tysięcy osób uczestniczyło w uroczystym przejeździe wozu od Muzeum Bursztynu, przez Długi Targ pod Zieloną Bramę w Gdańsku.
Bursztynowa parada
Kaliski wóz wyjechał w niedzielę, w samo południe, na Bursztynowy Szlak.
Paradę od Muzeum Bursztynu, Długim Targiem do Zielonej Bramy otwierała Monika Richardson – ambasador bursztynu na rok 2010 w towarzystwie Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska i Daniela Sztandery – wiceprezydenta Kalisza.
–Zainteresowanie wozem i tym, co Kalisz ma do zaoferowania w roku jubileuszowym, było ogromne. Wóz stanowił ważny punkt parady Gdańszczan. Był niewątpliwie ogromną atrakcją dla uczestników zjazdu, ale przede wszystkim turystów, niemalże z całego świata, którzy w tym czasie odwiedzili polską stolicę bursztynu. Gratulowano Kaliszowi świetnego pomysłu na promocję miasta, jako najstarszego miasta w Polsce. Mamy deklaracje wielu portali internetowych, tygodników i dzienników polskich i światowych o opublikowaniu informacji o naszym święcie miasta. Wielu turystów, szczególnie z Niemiec, z Francji, Łotwy i Litwy obiecało, że przyjadą do Kalisza w czerwcu – mówi Agata Wierzejska-Holewska z Biura Jubileuszu „Kalisia 18,5”.
W gdańskim święcie wzięli udział również uczniowie i uczennice IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, przebrani w stroje z epoki. Byli doskonałym dopełnieniem atrakcji związanych z Kaliszem. Po zakończeniu parady rozdawali na Długim Targu materiały promocyjne w języku polskim, angielskim i niemieckim. Informowali o atrakcjach jubileuszowych, o wydarzeniach kulturalnych w Kaliszu, o Święcie Miasta, a przede wszystkim o festiwalu historycznym „Wyprawa po bursztyn” .
– Jesteśmy wdzięczni miastu Gdańsk za zaproszenie. Dziękujemy za współpracę w promocji Szlaku Bursztynowego, szczególne podziękowania składamy panu Robertowi Pytlosowi – pełnomocnikowi Prezydenta Miasta Gdańsk. Mamy już potwierdzenia, że Miasto Gdańsk będzie ważnym partnerem podczas realizacji Święta Miasta Kalisza. Stoiska z bursztynem, z biżuterią i innymi bursztynowymi przedmiotami staną w Kaliszu w dniach 11-13 czerwca – mówi Iwona Duda, kierownik Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
źródło: PR