Kaliskie spotkania teatralneSzesnaście przedstawień, pięć wystaw, konferencja na temat relacji aktor-reżyser. Różne teatry, estetyki i wizje reżyserów. Klasyka i współczesność: dramaty Shakespeare’a i Masłowskiej. Wielkie nazwiska kilku aktorskich pokoleń: od Szaflarskiej po Szyca. Tak w skrócie można zapowiedzieć 50. Kaliskie Spotkania Teatralne, które rozpoczną się już 8 maja. Wpisują się w obchody Jubileuszu „Kalisia 18,5”Kaliskie Spotkania Teatralne tuż, tuż

 

Jubileuszowe Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej odbędą się po raz pięćdziesiąty. Jest to najstarszy organizowany w sposób ciągły festiwal teatralny w Polsce. Tegoroczny Festiwal Sztuki Aktorskiej odbędzie się w dniach 8 do 15 maja, a w jego programie znajdą się tradycyjnie przedstawienia konkursowe, spektakle grane poza konkursem oraz szereg imprez towarzyszących. Przedstawienia prezentowane będą na obu scenach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego – Dużej Scenie i Scenie Kameralnej, a także – co jest nowością – w Magazynie Teatralnym przy ul. Kordeckiego w Kaliszu.
Do jury KST zaproszono w tym roku: Agnieszkę Celedę, Mirosława Bakę, Mirosława Borka, Remigiusza Brzyka i Łukasza Drewniaka.

W ciągu tygodnia kaliszanie i goście spoza miasta obejrzą 16 spektakli, w tym jedenaście konkursowych. Na scenie będzie można zobaczyć uznanych mistrzów zawodu aktorskiego, jak Danuta Szaflarska, Jerzy Trela, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Anna Dymna, Mikołaj Grabowski czy Krzysztof Globisz. Ale i średniego i młodszego pokolenia: Katarzyna Herman, Kinga Preis, Adam Woronowicz, Roma Gąsiorowska, Borys Szyc, Rafał Maćkowiak.
Festiwal otworzy przedstawienie “Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny z warszawskiego Teatru Rozmaitości (8 V), w którym wystąpi Danuta Szaflarska, uhonorowana nagrodą aktorską na I KST w 1961 roku.

Inne wydarzenia towarzyszące KST to kilka wystaw. W dniu inauguracji Festiwalu obejrzymy wystawę fotografii Janusza Gajosa, która zostanie otwarta w Malarni o godz. 17.30. Na Głównym Rynku, 9 maja, stanie wystawa plenerowa „50 x KST”, otwarcie o godz. 12.30. Polecamy także wystawę w sali im. Wojciecha Bogusławskiego poświęconą Tadeuszowi Kubalskiemu, twórcy Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz jego żonie, aktorce Kai Starzyckiej oraz wystawę prac Agnieszki Cieślińskiej, Zdzisławy Ludwiniak i Marii Targońskiej pt. „Trzy opowiadania” w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, wernisaż 14 maja o godz. 16.30.

W czasie festiwalu w dniach 11-12 maja odbędzie się także konferencja naukowa AKTOR – REŻYSER. Aktorskie koncepty roli / Reżyserskie koncepty aktorstwa (Malarnia, godz. 11.00-14.00). Podczas konferencji odbędzie się promocja „Notatnika Teatralnego” poświęconego sztuce aktorskiej i Kaliskim Spotkaniom Teatralnym oraz promocja książki prezentującej dokumentację Roku Grotowskiego w Kaliszu pt. “Grotowski – Cieślak. Spojrzenia” wydanej przez Miasto Kalisz.

50. KST organizowane są pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Prezydenta Miasta Kalisza Janusza Pęcherza. Do Komitetu Honorowego zostali ponadto zaproszeni senator Mariusz Witczak, poseł Rafał Grupiński, wybitny aktor Janusz Gajos i Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego. (I.Cieślak)

Sale konferencyjne
Wiele firm regularnie organizuje konferencje dla swoich pracowników. Służą one przekazywaniu konkretnych...
Łódzkie językami bogate. Region czterech kultur
14 maja 2012 w Łodzi odbędzie się konferencja pt."Łódzkie językami bogate. Region czterech kultur". Województwo...
Wielkopolska - wycieczka na jeden dzień.
Podróże kształcą, wie o tym nawet małe dziecko, kształcą nawet te najkrótsze, najbliższe naszej okolicy....
Spacer po najstarszym polskim mieście - Kaliszu
Położone w malowniczej dolinie rzeki Prosny najstarsze miasto w Polsce - Kalisz - cieszy się wśród turystów...
Targi Turystyczne Startują już za 3 dni!
Wrocław zaprasza. Ponad 200 wystawców z całego świata. Cała masa atrakcji: konkursy, seminaria, najlepsze...
Moda na SPA - Hotele SPA
Ośrodki hotele SPA miejsca na relaks, wypoczynek, regenerowanie sił i poprawienie urody i zdrowia ale...