Kalisz jest jedynym w Polsce miastem o starożytnej metryce, którą wystawił mu grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz w swej „Geografii” w II w. n.e. W tym roku Najstarsze Miasto w Polsce obchodzi 1850 lat istnienia.
Jednym z wydarzeń upamiętniających tą rocznicę będzie wystawa numizmatyczna na Zamku Królewskim w Warszawie „Od Kalisii do Kalisza. Skarby Doliny Prosny”; otwarcie nastąpi 30 kwietnia o godz. 11.00 w Sali Koncertowej.
Tematem Wystawy są monety pochodzące z różnych okresów historycznych, znalezione w okolicach Kalisza i świadczące o bardzo starej metryce tego miasta .
Jedną z najstarszych mennic celtyckich z terenów ziem polskich odkryto w Jankowie pod Kaliszem. Badania prowadzone m.in. przez kaliskich archeologów: Leszka Ziąbkę , Adama Kędzierskiego oraz Sławomira Miłka z miejscowej Stacji Archeologicznej PAN potwierdzają, że ta mennica celtycka była ostatnią działającą mennicą na terenie kontynentalnej Europy.
W średniowieczu Kalisz znów przeżywał rozkwit – z tego okresu pochodzi jedna z najstarszych monet polskich – denar Bolesława Chrobrego z wizerunkiem strzały odkryty w Kaliszu-Rajskowie oraz unikatowe denary Sieciecha z jednego z największego depozytów z terenów Polski – Słuszkowa.
Wśród eksponatów nie brakuje także monet arabskich (dirhemy) z IX i X wieku oraz tzw. denarów krzyżowych, które pojawiły się za czasów panowania Mieszka I i pochodziły głównie z Saksonii.
Z XII wieku pochodzi słynna patena kaliska – dar księcia Mieszka III dla klasztoru w Lądzie nad Wartą oraz liczne brakteaty tegoż księcia tj. cienkie, jednostronne monety srebrne.
W XIV wieku kontynuowano rodzime mennictwo kaliskie, co potwierdzają niezwykle rzadkie denary kaliskie Kazimierza Wielkiego. Warto dodać, że w tym czasie tylko niewiele miast miało prawo bić własne monety.
Największym jednak zachowanym skarbem z okolic Kalisza są denary z okresu panowania pierwszych Jagiellonów. W efektownym, glazurowanym naczyniu, zdobionym głowami ludzkimi, znalezionym w Kościelnej Wsi, znajdowało się PONAD 3500 monet!
Kaliskie skarby na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać przez miesiąc: od 30 kwietnia do 30 maja b.r.
Źródło: PR
************
Kwatery w województwie wielkopolskim
Pogoda w województwie wielkopolskim