Już 200 tys. osób odwiedziło Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Od dnia otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie placówkę odwiedziło już ponad 200 tysięcy osób. “Taki wynik to dla nas bardzo miłe zaskoczenie” – powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer, który we wtorek osobiście nagrodził dwustutysięcznego gościa.

Tym gościem okazała się rodzina z Radomia – rodzice z dwójką dzieci. W nagrodę otrzymali roczny karnet dla dwóch osób do CNK. “To dla nas bardzo duże zaskoczenie i totalny przypadek. Po raz pierwszy jesteśmy w Centrum” – powiedziała 16-letnia Magda Wiszniewska. “Korzystając z ferii chcieliśmy odwiedzić Centrum” – dodał jej ojciec, Sławomir.

CNK zainaugurowało działalność na początku listopada ubiegłego roku. Od tego momentu do wtorku było dostępne dla zwiedzających w sumie przez 90 dni. “Szybko przeliczyłem to na doświadczenia i wyszło mi, że w tym czasie przeprowadzono tutaj 70 milionów doświadczeń” – powiedział PAP dyrektor Robert Firmhofer.

Przyznał przy tym, że twórcy placówki nie spodziewali się, że 200 tysięcy osób odwiedzi ją w tak krótkim czasie. “Byliśmy bardzo ostrożni w szacunkach. Ocenialiśmy, że to będzie 350-400 tys. zwiedzających w ciągu roku” – powiedział.

Zaznaczył, że kiedy rozpoczynano budowę, niewiele osób wiedziało, czym jest centrum nauki. “Musieliśmy tłumaczyć, że to nie jest miejsce, w którym prowadzi się badania, tylko takie, w którym publiczność sama przeprowadza eksperymenty i dokonuje odkryć” – przypomniał.

Dyrektor “Kopernika” dodał, że tak duża liczba zwiedzających oznaczała m.in. intensywne użytkowanie eksponatów. “Na początku liczba uszkodzonych eksponatów wahała się między 9 a 14 proc. To i tak nie był zły wynik, jak na nowe centrum. Zazwyczaj jest to powyżej 20 proc.” – ocenił.

Przypomniał, że europejski standard to 5 proc., a amerykański – 3 proc. “Właśnie osiągnęliśmy ten standard. Dane z dzisiejszego poranka pokazują, że jest to 3 proc.” – zadeklarował we wtorek Firmhofer.

Jak poinformowała Katarzyna Nowicka z CNK, dziennie Centrum odwiedza około 2 tys. osób. W styczniu ponad 50 proc. gości przyjechało spoza województwa mazowieckiego; najliczniejszą grupą zwiedzających były osoby w wieku 36-45 lat – blisko 30 proc., ponad 28 proc. to osoby w wieku 26-35 lat, a 26 proc. stanowiła młodzież w wieku 15-25 lat.

“Mamy widzów od oseska do seniora. Badania pokazują, że każda grupa wiekowa ma tutaj swoje przedstawicielstwo” – zaznaczyła przedstawicielka CNK. Co więcej, z badań wynika, że z wizyty w “Koperniku” zadowolonych jest ok. 96 proc. zwiedzających, a ponad 75 proc. poleciłaby taką wizytę swoim znajomym.

Jak ujawniła we wtorek Nowicka, największą popularnością niezmiennie cieszą się galerie “Bzzz!” i “Świat w ruchu”, czyli te które są najbardziej dynamiczne i wymagają największej aktywności.

Od listopada 2010 r. goście Centrum mogą przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych: “Korzenie cywilizacji”, “Strefa światła”, “Świat w ruchu”, “Człowiek i środowisko” i specjalnej galerii dla dzieci “Bzzz!”. W marcu otwarta zostanie szósta galeria “Re:generacja”, a w kolejnych miesiącach “Park Odkrywców” i planetarium.

Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.(PAP)

ekr/ agt/ kap/

Źródło: www.naukawpolsce.pl

 Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Co warto zwiedzić na Mazowszu?
Mazowsze – serce Polski, to kraina niezwykłych kontrastów, gdzie nowoczesność spleciona jest z historią,...
Czym kierować się wybierając apartamenty na doby w Warszawie?
Wybór noclegu nie jest łatwy, tym bardziej, gdy dostępnych opcji jest bardzo wiele. Zawsze warto dokładnie...
Hotel Warszawa centrum ? Apartamenty hotelowe w sercu miasta
Apartament hotelowy zapewnia komfortowy wypoczynek w warunkach zbliżonych do domowych. Goście mają do...
Szalony weekend w Warszawie
Już 14 grudnia 2013 roku po raz pierwszy w historii naszego kraju zawita do stolicy spektakularne show...
Targi WorldHotel już jutro!
Już jutro rozpoczną się VI Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel 2013. W dniach...
Hotel od A do Z - wystawcy na Targach WorldHotel 2013
Podczas VI Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel 2013, które odbędą się...