W dzisiejszym artykule przeniesiemy się do Otwocka, miasta, które wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Otwock położony jest centralnej części województwa mazowieckiego w odległości ok. 28km od Warszawy. Miasto położone jest nad rzeką Świder, a liczba mieszkańców całej gminy nie przekracza 42 tyś. Aż 44% powierzchni gminy pokrywają lasy, co sprawia, że Otwock jest miastem o charakterze parkowym. Prawa miejskie Otwock otrzymał w 1916 roku.
Dzięki korzystnemu położeniu i powstałej w XIX wieku kolei na tych terenach Otwock zaczął być znany jako miasteczko sanatoryjne. Do tego statusu przyczynił się Michał Elwiro Andriolli, który osiedlił się w 1880 roku w okolicach Karczewa i był założycielem letniej koloni w Brzegach. Kolejną ważną osobą, która zasłużyła się dla tych terenów był lekarz Józef Marian Geisler, który początkowo świadczył swoje usługi sezonowo, a w późniejszym czasie osiedlił się tutaj na stałe, otwierając sanatorium chorób płuc. Dobry klimat, jaki panuje w Otwocku pozwolił na wypromowanie miejscowości jako miejsca wypoczynku dla stolicy.
W Otwocku znajduje się wiele cennych zabytków kultury, które nadają miastu niepowtarzalny charakter. Do najcenniejszych zaliczyć należy Ratusz z XIX wieku, który swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w 1928 roku. Ratusz powstał z willi inż. Sierakowskiego. Kolejnym miejscem wartym obejrzenia jest Dom Uzdrowiskowy z 1926 roku na ul Filipowicza. Otwock we wcześniejszych latach otrzymał nazwę Wille Otwockie, ze względu na dużą ilość ekskluzywnych na tamte czasy domów, które przyjezdni turyści wykorzystywali jako bazę noclegową.
Kolejne budynki, które na stałe wpisały się jako zabytki kultury tych ziem to Uzdrowisko Abrama Górewicza, które było miejscem relaksu dla osób chcących wypocząć od zgiełku miasta. Ciekawym budynkiem jest tzw. Kasyno, które początkowo miało charakter pensjonatu z pięknymi pokojami i restauracją. Magistrat miasta chybił jednak inwestycje, która nie przyniosła spodziewanych zysków. Obecnie budynek jest wykorzystywany jako siedziba trzech szkół. Kolejnymi cennym zabytkiem jest kościół pw. św. Wincentego a’Paulo, który wybudowano w 1892 roku, wykorzystując częściowo rzymsko-katolicką kapliczkę, która stała w tym miejscu. Do ważniejszych budowli miasta zaliczamy również budynek sądu, obserwatorium magnetyzmu ziemskiego, a także wiele drewnianych domów, które na stałe wtopiły się w krajobraz tego ciekawego i malowniczego miasteczka. Nie można zapomnieć o budynku Dworca Kolejki Wąskotorowej, która przyczyniła się do rozwoju miasta. Na terenie gminy znajdziemy również kilka synagog, co wskazuje nam na bogatą różnorodność kulturową ludzi zamieszkujących te ciekawe tereny.
Noclegi w województwie mazowieckim znajdą Państwo w serwisie http://www.noclegi24h.pl/mazowieckie.php
Otwock jest idealnym miejscem na turystykę rowerową, wiele pięknych miejsc rozsianych jest po okolicznych wsiach, przez które prowadzą ciekawe szlaki rowerowe. Miasto położone jest między innymi w lasach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego co uatrakcyjnia nam zwiedzane. Bardzo ciekawym szlakiem rowerowym jest licząca ponad 53km trasa biegnąca przez rezerwat „Na Torfach”. W sumie w Otwocku znajdziemy ponad 150km szlaków rowerowych. Do popularnych form spędzania czasu wolnego należą ścieżki przyrodnicze, dzięki którym każdy z nas może obserwować ciekawe gatunki roślin, zwierząt i ptaków. Dla rozwoju turystyki na tych terenach opracowano i oznakowano aż 17 szlaków turystycznych, które ukazują cenne miejsca tego wspaniałego terenu.
Miasto i gmina Otwock jest organizatorem wielu ciekawych imprez kulturalnych. Do takich imprez zaliczyć trzeba Europejski Festiwal Muzyczny, Festiwal Folkloru Mazowsza Południowo-Wschodniego tzw. „Jarmark ludowy”, czy Piknik Militarny. Jest to tylko część oferty, którą promuje miasto i gmina Otwock.
Turyści odwiedzajcie Otwock.
Tomasz Zendlewicz