Jak ma się rynek hotelowy w Krakowie?

Nieco gorzej niż w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii, ale znacznie lepiej niż w Słowacji, na Litwie, Łotwie, czy w Estonii. Baza noclegowa miasta jest dziś jedną z najlepszych w Europie – głównie dzięki coraz większej liczbie obiektów skategoryzowanych najwyżej, przeznaczonych dla wymagającego, luksusowego klienta

Oferta noclegowa w Krakowie jest bardzo urozmaicona. Jak podaje Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości w Krakowie, hotele stanowią 1/4 miejsc, w których można spędzić noc w stolicy Małopolski. 1/3 stanowią luksusowe apartamenty, 11 proc – prywatne pokoje gościnne wynajmowane turystom, 15 proc. – hostele. Reszta to obiekty nie skategoryzowane.

Standard rośnie
Jeśli zaś mowa o samych hotelach, ich jakość rośnie z roku na rok. 90 proc. skategoryzowanych obiektów noclegowych stanowią właśnie takie kompleksy. Znikomą część rynku zajmują pensjonaty, kempingi, schroniska młodzieżowe i domy wycieczkowe.
– Ubiegły rok nie był dla turystyki w Krakowie najlepszy, ale do najgorszych również trudno go zaliczyć. Mimo niewielkiego spowolnienia i spadku liczby odwiedzających miasto turystów, głównie zagranicznych, nadal rozwijała się u nas baza noclegowa. Co najbardziej cieszy, najprężniej rozwijają się hotele – podkreśla Maria Noworól, architekt, doradca rynku nieruchomości. – Bardzo cieszy nas to, że przybywa obiektów jak najwyższej jakości. Krakowowi bowiem bardzo zależy na turyście elitarnym i na gościach zjeżdżających się do miasta na międzynarodowe konferencje. Im więcej będzie u nas hoteli wysokiej klasy, tym takich turystów bardziej będzie przybywać – ocenia.
A ostatnie lata pokazują, że na polu luksusowych miejsc noclegowych wypadamy całkiem dobrze. Jeszcze w 2003 roku w Krakowie było niespełna 70 hoteli. Przeważały obiekty 3-gwiazdkowe. 4-gwiazdkowych było jak na lekarstwo, 5 – w ogóle! Dziś mamy już 130 hoteli, a obiekty najwyższej klasy – 4- i 5- gwiazdkowe stanowią 20 proc. wszystkich dostępnych w mieście. Nadal najwięcej jest kompleksów o średnim standardzie, czyli takich, które mogą pochwalić się trzema gwiazdkami, ale 1/5 rynku zarezerwowana jest dla gości ceniących najwyższą jakość.
Przewidywania też są dobre. – W ciągu najbliższych kilku miesięcy spodziewamy się co najmniej sześciu nowych hoteli w mieście. I będą to obiekty z najwyższej półki – prognozuje Maria Noworól.

W Europie wypadamy dobrze
Jeśli przyjrzeć się liczbie noclegów zamawianych w hotelach w Europie w ubiegłym roku, okaże się, że Polska, a w tym także Kraków, wypadają całkiem dobrze. – Wartość rynku ocenia się między innymi obliczając wskaźnik dochodu na konkretny pokój. Do tej pory, w latach przed kryzysem, ten wskaźnik ciągle wzrastał i hotelarze się do niego przyzwyczaili. A w 2009 przyszedł zimny prysznic. We wszystkich krajach dochody spadły – mówi Maria Bogdani, rzeczoznawca majątkowy i analityk rynku nieruchomości z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości w Krakowie.

Jak podaje Eurostat, w Polsce ów wskaźnik spadł o nieco ponad 3 punkty. Średnia dla Europy wynosi ok. 5 punktów. Lepiej niż Polska poradziły sobie tylko Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania, Słowenia i Austria. – Głównie dlatego, że w tych krajach istnieje zwyczaj podróżowania wewnątrz granic państwa i zatrzymywania się w hotelach w obrębie własnego terytorium – mówi Bogdani. Nas kryzys nie dotknął w tak znaczącym stopniu, jak Litwę, Łotwę, Cypr, Słowację, Bułgarię, Rumunię, czy Estonię. Tam spadki wynoszą po kilkanaście, a nawet po ponad 20 punktów.

Sam Kraków, na tle innych europejskich miast, również wypada nie najgorzej. Okazuje się, że Kraków w 2009 roku wykorzystał wszystkie dostępne w hotelach pokoje w blisko 70 procentach. To o 5 proc. więcej niż średnia europejska. O wiele gorzej w kraju wypadła chociażby Warszawa i Poznań. Słabszy wynik niż stolica Małopolski mają też tak znane i popularne wśród turystów miasta jak Oslo, Dublin, Bruksela, Wiedeń, Genewa, Praga, Bratysława, Budapeszt, a nawet Barcelona, Mediolan, Rzym i Ateny.

Aneta Zadroga

Źródło: www.turystykamalopolska.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...