Izrael – mały kraj i jego wielki turystyczny potencjał.

Izrael rok rocznie odwiedza ok. 100 tys. polskich turystów. Co przyciąga takie rzesze podróżników? Poza Izraelem znanym z Biblii, czyli min. Ziemią Świętą, która jest centrum kultu religijnego i głównym celem pielgrzymek (17% wszystkich turystów Izraela to pielgrzymi), kraj ten to także coraz bardziej doceniane ze względu na właściwości zdrowotne Morze Martwe oraz tętniący życiem Tel Aviw. To wszystko i wiele więcej na obszarze tak małym jak nasze Mazowsze.


grafika: pl.wikipedia.org/M Z Wojalski = Mirosław Zbigniew Wojalski Łódź PL

Wyjeżdżając do tego fascynującego kulturowo i historycznie kraju, warto mieć ogromne oczekiwania i nietypowy plan wycieczki. Dla zmęczonych i przepracowanych, którzy potrzebują zacząć swoją podróż od wypoczynku nad morzem polecamy Izraelskie wybrzeże, jednak należy pamiętać że nie kończy się ono na Morzu Martwym. Doskonały miejscem do wypoczynku jest też Ejlat, rozwijający się prężnie kurort nad Morzem Czerwonym. To właśnie z jego wód już niebawem popłyną zapasy wody dla wysychającego Morza Martwego dzięki umowie podpisanej między Izraelem, Jordanią i Autonomią Palestyńską. Nad Morze Martwe warto się pośpieszyć, naukowcy przewidują, że akwen ten może wyschnąć zupełnie w ciągu najbliższych 46 lat, nie wiadomo też czy kontrowersyjne przedsięwzięcie nie zniszczy tak wyjątkowego i delikatnego ekosystemu tego miejsca. Mały Izrael kryje wiele niespodzianek, jedną z najciekawszych jest to, że kraj ten stanowi prawdziwy raj dla ornitologów! Sprzyjają temu wyjątkowe warunki naturalne Izraela, o których wiadomo nielicznym. Izrael leży bowiem na trasie wielu ptasich wędrówek i w odpowiednich okresie roku można ich tu oglądać setki tysięcy. Jest to prawdziwie niezapomniane przeżycie. Pobyt w Izraelu to także prawdziwa uczta dla koneserów win. Wiedzieliście, że Izrael to ponad 200 winnic? Czyli idealne miejsce dla wszystkich uwielbiających enoturystykę.

Dla tych, dla których wycieczka do Izraela wydaje się przedsięwzięciem co najmniej ryzykownym, mamy dobrą wiadomość. Setki tysięcy turystów, którzy powrócili stamtąd to ambasadorzy tego miesjca zapewniający, że można się tu swobodnie poruszać, bez problemu porozumieć po angielsku lub rosyjsku i że jest to miejsce przyjazne obcokrajowcom. Dodatkowym aspektem przemawiającym za wycieczką do Izraela i odkrywaniem jego nieszablonowych atrakcji są tanie loty, które obsługuje Wizz Air. To właśnie tymi liniami, z Katowic i Warszawy, dwa razy w tygodniu można polecieć do Tel Awiwu. Pomimo multikulturowości i miejskiej energii, którą można cieszyć się w Tel Awiwie, nie wolno zapomnieć o Jerozolimie. To właśnie ona jest najczęściej odwiedzanym miastem w Izraelu a słynna Ściana Płaczu to miejsce tak ważne kulturowo, że naprawdę warto zatrzymać się na chwilę i poznać jej historię, która łaczy trzy religie – Judaizm, Chrześcijaństwo i Islam. Izrael jest na tyle mały że można go zobaczyć całego i rozkoszować się wszystkimi atrakcjami, które ma do zaoferowania. Można tu napotkać różne ekosystemy, klimaty i ukształtowanie terenu. Znajdziemy tu pustynie Negew, łańcuch górskie Galilei czy Karmelu, bujne nadmorskie równiny czy gaje oliwne. Macie jeszcze wątpliwości dlaczego warto zobaczyć Izrael i to cały Izrael? Kraj zróżnicowany i zaskakujący, bezpieczny lecz ekscytujący i wreszcie posiadający wszystko czego dusza zapragnie by wspaniale przeżyć swój urlop.

Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Amsterdam - Muzeum Van Gogha
Muzeum Van Gogha otwarte w 1973r. w Amsterdamie jest domem dla ponad 200 obrazów mistrza oraz wszelkiego...
Turystyczny Londyn - Pałac Buckingham
Oficjalna rezydencja Królowej Brytyjskiej jest masywnym, zbudowanym z czerwonej cegły pałacem o wdzięcznym...
Wycieczki po Rzece Huangpu
Rzeka Huangpu od setek lat jest główną arterią transportu rzecznego dla zarówno Morza Wschodniochińskiego...
Bombaj - miasto skrajności
Bombaj podobnie jak całe Indie jest miejscem o dwóch twarzach, w którym wszystko jest możliwe i nawet...