Czas na imprezy kulturalne rozpoczął się na dobre, gdy pogoda za oknami zmienia się diametralnie zdecydowanie szybciej powracają w łaski wszelkie organizowane imprezy teatralne, muzealne, czy muzyczne.
Jesienią a także zimą zdecydowana większość młodszych, ale także starszych ludzi poszukuje alternatywnych form rozrywki dla siebie i swoich przyjaciół. Zainteresowanie wydarzeniami kulturalnymi rośnie w raz ze spadkiem temperatury powietrza na zewnątrz. Ludzie poszukują imprez masowych, ale także małych kameralnych spotkań w pubach, czy kawiarniach. Najlepiej jest wówczas, gdy w takich miejscach odbywają się prezentacje filmów, muzyki, pokazy slajdów, czy wystawy prac artystycznych. Podczas konsumowania ciepłej – aromatycznej herbaty, czy kawy w takt rozmów kawiarnianego gwaru zdecydowanie prężniej i łatwiej dostrzec piękno nowych nurtów w malarstwie, sztuce użytkowej, czy ogólniej mówiąc w nowościach popkultury.
Kalendarz dostępnych wydarzeń kulturalno – rozrywkowych w tym czasie najczęściej przeszukiwany jest pod kątem repertuaru kin, teatrów, czy koncertów. Panowie sprawdzają aktualne wydarzenia sportowe odbywające się na pobliskich stadionach, centrach sportu i rekreacji, czy na basenach. Mimo niskiej temperatury ludzie interesują się imprezami organizowanymi przez urzędy miast na rynkach centralnych.
Wiele miast na stałe wypromowało już wielkie wydarzenia masowe dostępne dla ogółu społeczności i cieszące się dużym zainteresowaniem. Są to przede wszystkim: Powitanie Nowego Roku i zabawa sylwestrowa na Rynku z udziałem gwiazd sceny muzycznej, koncerty kolęd, Noc Muzeów, Juwenalia, Lato z Radiem, targi sztuki ludowej, Maratony Filmowe, Międzynarodowe Festiwale Muzyczne i Filmowe, Koncerty Gospel, jarmarki.
Mieszkańcy mniejszych miejscowości także szukają dostępnych form rozrywki. Najbardziej popularne są oczywiście lokalne dyskoteki, puby, ale także imprezy sportowe. Na wsiach, czy małych powiatach nadal jest bardzo ubogo pod względem wartościowych wydarzeń kulturalnych, jeszcze do niedawna połączenie słów takich jak „Rozrywka na wsi” nie istniało. Obecnie ta tendencja zaczyna się zmieniać, a przedstawiciele rad gminnych sami zabiegają o organizowanie wartościowych wydarzeń kulturalnych na swoim terenie.
Przykładem takiego działania jest Gmina Stare Miasto koło Konina w województwie wielkopolskim. Gmina ta organizuje na terenie swojej biblioteki cykliczne spotkania ze znanymi podróżnikami. Stare miasto gościło między innymi: Wojciecha Cejrowskiego, Beatę Pawlikowską, czy żonę Tony Halika – Elżbietę Dzikowską. Te nietuzinkowe spotkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem, przybliżają miejscowym ludziom dalekie odległe kraje, ich kulturę, obyczaje. Bez wątpienia są one wysoce edukacyjne. W gestii innych gmin pozostaje stworzenie być może podobnych lub zupełnie innych programów kulturalnych dla swoich mieszkańców.
Czas jesiennych i zimowych wieczorów warto zagospodarować w sposób aktywny fizycznie lub intelektualnie. Otwierajmy się na nowości, prężnie śledźmy wydarzenia kulturalne w naszych miastach – w naszej okolicy. Nie przesiedźmy leniwie na kanapie jesieni oraz zimy…
Idziemy na imprezy ….
M-S-M
Imprezy w jednym miejscu – http://www.imprezy24h.pl