IMGW: lato było ciepłe i deszczowe

Minione lato było ciepłe i deszczowe. Średnia temperatura niemal w całym kraju przekroczyła normę o ponad 1 st. Celsjusza. Lokalnie opady przekroczyły normę o 25 proc., a miejscami o 50 proc. – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W południowej części kraju najcieplejszym letnim miesiącem był sierpień, w północnej najwyższa średnia temperatura była w lipcu. Na tym tle wyróżnia się Warszawa z najwyższą temperaturą w czerwcu – podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w przesłanym PAP komunikacie.

Z miesięcy letnich najcieplejszy pod względem wartości wieloletnich był czerwiec. W Warszawie temperatura średnia wynosiła 19 st. Celsjusza, przekraczając normę o 2,5 st. Zbliżone warunki panowały w Poznaniu i we Wrocławiu.

„W tych miastach czerwiec został uznany za anomalnie ciepły, a na pozostałym obszarze kraju jako bardzo ciepły – normy termiczne były przekroczone o około 2 st.” – napisali eksperci IMGW.

Lipiec pod względem termicznym był normalny, a w części kraju „lekko ciepły”. W Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu temperatura średnia w lipcu była bardzo zbliżona do wartości średniej z wielolecia i niższa niż w czerwcu tego roku.

Również sierpień specjaliści IMGW uznali za lekko ciepły.

Pod względem opadów lato było bardzo wilgotne, a lokalnie – w Szczecinie, Warszawie, Olsztynie, Włodawie – skrajnie wilgotne, to znaczy, że opady przekroczyły normy o 25 proc., a miejscami nawet o 50 proc.

„Czerwiec był miesiącem suchym. Opady zbliżone do normy zanotowano w Łebie i Rzeszowie, a w pozostałej części kraju były zdecydowanie poniżej normy. W Krakowie niedobór opadów przekroczył o 50 proc. średnią wieloletnią. Odmienna sytuacja wystąpiła we Włodawie, gdzie miesięczna suma opadów przekroczyła wartość normową o 50 proc. – spowodowane to było bardzo intensywną burzą” – czytamy w komunikacie.

Lipiec był deszczowy i spowodował, że – jak to określili eksperci IMGW – w odbiorze Polaków to lato było „brzydkie”. W Katowicach i w Łebie sierpień sklasyfikowano jako wilgotny (przekroczenie normy opadów do 25 proc.), a na pozostałym obszarze jako skrajnie wilgotny (przekroczenie normy ponad 50 proc.).

„Sierpień pod względem opadowym był bardzo zróżnicowany w poszczególnych regionach kraju. Wartości zbliżone do normy zanotowano w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie. Lekkie przekroczenie normy miało miejsce we Włodawie i Katowicach, a w Suwałkach i Łebie miesiąc ten był skrajnie wilgotny (w Łebie: 201 proc. normy)” – poinformował IMGW.

Z drugiej strony skali: w Krakowie i Poznaniu sierpień był suchy, w Białymstoku, Bielsku-Białej i Kielcach bardzo suchy, zaś w Rzeszowie skrajnie suchy.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl.

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....