Hotele na Euro 2012

 Eksperci EFH SA oceniają przygotowanie polskiej infrastruktury hotelowej na Euro 2012

W kwietniu 2007 roku, prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), Michel Platini, oficjalnie ogłosił wyniki głosowania Komitetu Wykonawczego w sprawie przyznania organizacji Euro 2012. Wspólna kandydatura Polski i Ukrainy zwyciężyła już w pierwszej turze głosowania, pokonując tym samym propozycję włoską i węgiersko – chorwacką. Organizacja imprezy sportowej na skalę europejską wiąże się nie tylko z przełomem w rozwoju infrastruktury, ale daje również szansę na dynamiczny rozwój rynku hotelarskiego w naszym kraju.

Mistrzostwa Europy mają zapewnione gwarancje rządowe, dzięki którym budżety wielu miast w ciągu tych kilku lat ulegną zwiększeniu nawet o kilkaset milionów złotych rocznie. Fundusze w większości przeznaczone zostaną na inwestycje turystyczne, sportowe i komunikacyjne.

Zdecydowanie przyśpieszy to rozwój wielu regionów. Z doświadczeń innych krajów wynika, iż organizacja mistrzostw przynosi przede wszystkim korzyści dla przedsiębiorstw uczestniczących w obsłudze ruchu turystycznego, poprawia wizerunek danego kraju, a także przyczynia się do znacznego rozwoju infrastruktury.

Wedle wstępnych szacunków na Euro 2012 do Polski powinno przyjechać około pół miliona kibiców z zagranicy. Dynamiczny rozwój bazy hotelowej będzie niezbędny, żeby pomieścić przyjezdnych. Eksperci przewidują, że należy ją rozbudować o 30 tysięcy miejsc hotelowych.
W Warszawie, Gdańsku, Poznaniu oraz we Wrocławiu, czyli w tzw. miastach podstawowych, a także w miastach rezerwowych – Chorzowie oraz Krakowie, zapadają liczne decyzje, mające na celu rozbudowanie zaplecza hotelowego o brakujące miejsca.

Największy wzrost w segmencie hoteli luksusowych
Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny infrastruktura hotelowa w Polsce pod koniec 2007 roku kształtowała się na poziomie 1 370 obiektów, z czego 108 było w trakcie kategoryzacji. W ciągu 2007 roku przybyło w Polsce aż 75 obiektów hotelowych. Najwięcej hoteli przybyło w woj. dolnośląskim (15), małopolskim (22), pomorskim (10) i obecnie łączna ich liczba w tych województwach wynosi 820, co stanowi 60% wszystkich krajowych obiektów hotelowych.

 
W porównaniu ze stanem sprzed ponad 10 lat (1996 rok) przybyło prawie 600 hoteli, czyli na przestrzeni dekady odnotowany został wzrost o 77%. Dynamiczne przyrosty notowane są od 2002 roku i od tego czasu systematycznie przybywa od 50 do 60 hoteli rocznie. Analizując zmiany ilościowe hoteli na przestrzeni kilku ostatnich lat, stwierdzić można, iż jest to tendencja zróżnicowana w zależności od kategorii hotelu.
Obiektów jednogwiazdkowych corocznie ubywa i według danych GUS-u w 2007 roku było aż o 100 obiektów mniej niż w roku 1996 – mówi Marcin Podobas, Wiceprezes Zarządu Europejskiego Funduszu Hipotecznego SA. – Natomiast liczba hoteli czterogwiazdkowych w 2007 wynosiła ok. 82 obiektów i w porównaniu z rokiem 1996 uległa czterokrotnemu zwiększeniu. Jeszcze bardziej dynamiczny, bo aż ośmiokrotny wzrost, dotyczył obiektów z największą ilością gwiazdek. Odzwierciedla to znaczne zapotrzebowanie rynkowe na tego typu hotele. W 1996 na terenie Polski były tylko 3 luksusowe obiekty o najwyższym standardzie, spełniające potrzeby i oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, a do 2007 roku ich liczba wzrosła do 24. Organizacja w Polsce Euro 2012 wpłynie na jeszcze większe przyśpieszenie tempa wzrostu rynku hotelarskiego, w szczególności w segmencie luksusowych obiektów noclegowych. Dlatego też Europejski Fundusz Hipoteczny SA prowadzi swoją działalność, odpowiadając na tego rodzaju tendencje rynkowe. Obecnie jesteśmy w trakcie realizowania inwestycji za ok. 600 mln zł. Są to inwestycje w hotele w standardzie cztero- i pięciogwiazdkowym. Będą one położone w miejscach atrakcyjnych, zarówno pod względem turystycznym, jak i biznesowym.

Najważniejsze lokalizacje inwestycji związanych z Euro 2012 to miasta, w których odbywać się będą rozgrywki piłkarskie. W marcu i kwietniu bieżącego roku najwięcej planów inwestycyjnych, bo aż 280, ogłoszono w województwie mazowieckim. Stanowi to 12% wszystkich inwestycji. Na drugim miejscu pod tym względem uplasowało się województwo dolnośląskie z 208 informacji o rozpoczynanych budowach hoteli, co stanowi 9% inwestycji. Najmniejszą ilość inwestycji z kolei zaplanowano w województwie opolskim – 81 informacji, stanowiących 4% inwestycji.

Rozgrywki piłkarskie a baza noclegowa w poszczególnych miastach
Jeśli chodzi o aktualne przygotowanie głównych polskich miast pod względem bazy noclegowej na Euro 2012 to na przykład Gdańsk dysponuje obecnie ponad 10 tysiącami miejsc noclegowych. Wedle informacji Referatu Turystyki Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku miasto posiada już teraz wystarczające zaplecze hotelowe na potrzeby mistrzostw piłkarskich. W przypadku, gdyby okazało się, że obecna baza obiektów o wysokiej jakości usług jest jednak niewystarczająca, władze miejskie planują sprowadzenie do miasta luksusowych statków, które przyczynią się do zwiększenia liczby noclegowej o 2 500 pokoi.
Poznań oferuje obecnie 49 hoteli, które dysponują ponad 6 260 miejscami noclegowymi.W całej aglomeracji poznańskiej znajdują się natomiast 84 obiekty hotelowe o łącznej liczbie 8 300 miejsc. Miasto nie spełnia jednak jeszcze obecnie oczekiwań UEFA, ponieważ organizacja ta oczekuje jeszcze około 2 000 miejsc w hotelach pięciogwiazdkowych oraz około 1 300 miejsc w czterogwiazdkowych w tym regionie.

Wrocław natomiast dysponuje obecnie 22 tysiącami miejsc noclegowych. Do 2012 roku planowane jest wybudowanie dodatkowych 15 hoteli, co ma spowodować przyrost bazy o 7 tysięcy miejsc noclegowych.

Miejsca noclegowe na Euro 2012 w Warszawie
Warszawska baza noclegowa w obecnej chwili kształtuje się na poziomie 30 tysięcy miejsc, zlokalizowanych w hotelach o różnym standardzie. Do pomieszczenia wszystkich turystów niezbędne będzie dobudowanie kolejnych 10 tysięcy miejsc noclegowych. Stołeczne władze starają się zachęcić inwestorów w branży hotelowej między innymi poprzez zwolnienie inwestycji w infrastrukturę hotelową, turystyczną i sportową z podatku od nieruchomości. Zwolnienie to obowiązywać będzie przez 4 lata dla obiektów hotelowych oraz przez kolejne 5 lat dla działalności związanej ze sportem i turystyką. Jednakże, warunkiem uzyskania takiej ulgi jest zakończenie inwestycji najpóźniej do końca 2011 roku.

EFH SA w tym roku rozpocznie inwestycję na warszawskim Ursynowie – mówi Marcin Podobas – W sąsiedztwie Toru Wyścigów Konnych powstanie luksusowy czterogwiazdkowy hotel. Lokalizacja zyskuje na atrakcyjności ze względu na nowy dojazd do lotniska. Obiekt będzie posiadał od 160 do 180 pokoi oraz powierzchnie usługowe. Na terenie obiektu będzie znajdować się centrum biznesowo-konferencyjne, restauracja oraz bar. Powierzchnia hotelu wyniesie 13,5 tys. mkw. Wartość inwestycji wyniesie ok. 80 mln złotych.

Rozwój rynku hotelarskiego związany z Euro 2012
Według szacunków ekspertów, najwięcej na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 zarobi branża turystyczna – co najmniej pół miliarda złotych.
Możliwość organizacji Euro 2012 będzie miała kluczowy wpływ na rozwój rynku hotelarskiego w Polsce – mówi Marcin Podobas – Korzyści z wydatków na infrastrukturę nie będą jednorazowe. Po zakończeniu mistrzostw wybudowane hotele i autostrady, a także zmodernizowane stadiony, przyczynią się do podniesienia jakości wypoczynku w Polsce. Ponadto Euro 2012 zwróci na nasz kraj uwagę zarówno inwestorów, jak i turystów. Nie występuje więc ryzyko, że po mistrzostwach hotele będą świeciły pustkami. Jestem przekonany, że będzie wręcz przeciwnie. Wszystko wskazuje na to, że Polska nie będzie miała problemu z wykorzystaniem bazy noclegowej po mistrzostwach. Ranga i prestiż wydarzenia jakim z całą pewnością są Mistrzostwa Europy, zapewniają, że wydarzenie to będzie relacjonowane w większości światowych mediów, co zdecydowanie przyczyni się do stworzenie pozytywnego wizerunku Polski. Obraz naszego kraju, ukazywany przy okazji rozgrywek sportowych z pewnością spowoduje wzrost zainteresowania nim i to nie tylko pośród miłośników piłki nożnej, ale także podróżujących osób i turystów. Zaprezentowanie się z dobrej strony z pewnością zachęci wielu turystów do zwiedzenia Polski oraz spędzenia czasu w niej wolnego czasu.

Organizacja Euro 2012 w Polsce wpłynie na bardzo dynamiczny rozwój rynku hotelarskiego. Budowa nowych miejsc noclegowych jest niezbędna do sprawnego przeprowadzenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce. Miasta, w których będą odbywać się rozgrywki, nie są jeszcze obecnie przygotowane do przyjęcia spodziewanej, dużej liczby kibiców i turystów. Jednakże eksperci prognozują, iż do końca 2011 roku miastom uda się spełnić wymogi nałożone przez UEFA. Największe zapotrzebowanie będzie w sektorze hoteli o najwyższym standardzie. Większa liczba hoteli luksusowych przyciągnie z kolei turystów i inwestorów zagranicznych, a także przyczyni się do rozwoju branży turystycznej w Polsce.

Europejski Fundusz Hipoteczny SA

 
Źródło: www.inwestycje.pl
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Idealny samochód dla Twojego hotelu? Postaw na Mercedes-Benz!
Świat luksusowego doświadczenia w podróżowaniu stale ewoluuje, a branża hotelarska wciąż stawia sobie...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...