Hiszpańska Fiesta w Toruniu

Hiszpańska Fiesta na Rynku Nowomiejskim przy gorących dźwiękach zespołu L’ombelico del Mondo, pokazy efektownego „Atempo Circ” łączącego teatr, choreografię i muzykę, a także wystawa prac Luisa Jaime Martineza del Rio, jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy współczesnej Hiszpanii – to jedynie niektóre z atrakcji Fiesty, która odbędzie się w dniach 18-23 lipca w Toruniu.

Cykl imprez hiszpańskich kontynuuje tradycję święta San Fermin, obchodzonego przez kilka lat wspólnie przez Toruń i Pampelunę. ,,W tym roku rozszerzyliśmy formułę świętowania w hiszpańskim stylu, przygotowując różnorodny program artystyczny, łączący elementy sztuki wysokiej i kultury popularnej”– wyjaśnia Agnieszka Marecka, kierownik Działu Projektów i Współpracy z Zagranicą Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Cykl imprez hiszpańskich zainauguruje wystawa Luisa Jaime Martineza del Rio, którą będzie można oglądać od 18 do 29 lipca w Dworze Mieszczańskim.

Dzieła artysty były prezentowane podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w Hiszpanii, jak i poza jej granicami. Oryginalny i innowacyjny styl przyniósł twórcy uznanie i wiele prestiżowych nagród. „Ważnym motywem twórczości Luisa Jaime Martineza del Rio była rzeka Pisugera, która przepływa przez rodzinne miasto artysty” – wyjaśnia Marek Głowacki, kurator wystawy „Misteria rzek”. „Tematem przewodnim prezentowanych w Dworze Mieszczańskim dzieł jest natomiast Toruńska Wisła.” – dodaje.

W sobotnie popołudnie i wieczór (23 lipca) hiszpańskimi rytmami rozbrzmiewać będzie Rynek Nowomiejski. Wielka fiesta połączona ze Świętem ulicy św. Jakuba rozpocznie się o godzinie 17.00. Dźwięki samby usłyszymy w wykonaniu grupy perkusyjnej L’ombelico del Mondo oraz DJa Juana Jesusa Gregori Peiro z Walencji. Podczas Fiesty ulice toruńskiej Starówki będą rozbrzmiewać hiszpańską muzyką także za sprawą baskijskiej grupy folkowej Peñas. Jedną z największych atrakcji Fiesty będą poetyckie pokazy grupy cyrkowej z Barcelony Atempo Circ, które zostaną zaprezentowane 19 i 20 lipca na Rynku Staromiejskim.

Artyści łączą sztukę cyrkową z innymi dyscyplinami ruchu, tworzą efektowne pokazy z oryginalną muzyką na żywo, urzekające dramaturgią i grą świateł. Podczas Fiesty zostanie przygotowany performance hiszpańskiego artysty Xaviera Bayle, na stałe mieszkającego i tworzącego w Toruniu. „Dla toruńskiej publiczności artysta stworzy zjawiskowy performance zatytułowany „Dźwięki ziemi” – wyjaśnia Tomasz Kowalski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Performance będzie wykonywany w całkowitej ciemności a Xavier Bayle będzie tworzył dzieło malarskie na wiszącym płótnie, używając jako materiałów ziemi i gliny w trzech kolorach.” Działaniom artystycznym Xaviera Bayle będzie towarzyszył akustyczny koncert Rafała Iwańskiego. W ramach Fiesty Teatr Impresaryjny Afisz zaprezentuje recital kabaretowy w hiszpańskim stylu. Spektakl „Hiszpańskie oczy”, to historia miłosna rozgrywana w scenerii karczmy w Toboso, miejscu pochodzenia pięknej Dulcynei, znanej z kart powieści Miguela de Cervantesa.

„Trzech mężczyzn: Don Kichot, Sancho i Torreador walczą o względy pięknej kobiety – zachęca Jacek Pietruski, scenarzysta i reżyser spektaklu. Miłosną historię opowiemy „z przymrużeniem oka”, w naszej realizacji zabrzmią znane, muzyczne utwory : „Aria Torreadora” z opery Carmen Bizeta, „Granada”, „Bésa me mucho.” Organizatorem Fiesty jest Toruńska Agenda Kulturalna.

Za pomoc w organizacji Fiesty dziękujemy toruńskim restauracjom: Kona Coast Cafe, Manekin, Piccolo, Tartufo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: www.media.netpr.pl

Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...