Górskie jesienne wędrówki

Początek września to czas, na który czekają szczególnie studenci pragnący odwiedzić górskie okolice. W tym okresie bowiem ceny za noclegi w górach ulegają zmniejszeniu, a także nie ma tak dużego natężenia ruchu turystów na szlakach górskich.

Jednak wrzesień tego roku nie jest zbyt łaskawy pod względem pogody. Miesiąc, który powszechnie kojarzy się z umiarkowanymi temperaturami dochodzącymi do 15-18 stopni oraz charakteryzujący się dużym nasłonecznieniem spłatał turystom figla.

Warunki pogodowe obecnie są niekorzystne, po prostu jest zimno, wieją dość silne wiatry, a opady deszczu uparcie przetaczają się przez wiele miejscowości w kraju już od kilku dni.

W wyższych partiach Tatr warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Szlaki powyżej 1500 m npm znajdują się obecnie pod śniegiem i miejscami są oblodzone. Dodatkowym utrudnieniem jest mgła, padający śnieg oraz wiatr, które w znacznym stopniu ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. W niższych partiach Tatr występują opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wybierając się w góry w najbliższych dniach należy pamiętać o odpowiednim obuwiu, ciepłych kurtkach oraz o tym, że dni są coraz krótsze.

Na wszystkich tych, którzy jednak znajdują się obecnie w górskich okolicach lub planują wyjazd w najbliższych dniach czekają ciepłe noclegi w górach, a raczej w przepięknych chatach góralskich, których wystrój drewnianej zabudowy nierozerwalnie kojarzy się z ciepłem domowego ogniska i błogim lenistwem.

Obecna pogoda sprzyja bardziej biesiadowaniu w górskich karczmach, czy zajazdach niż w spacerowaniu po szlakach górskich, jednak na tych dla których słaba pogoda nie stanowi przeszkody w realizacji urlopowych planów czekają także atrakcje w tak zwanych parkach linowych, na basenach i aqua parkach, oraz w muzeach.

W samym Zakopanym miejsc godnych polecenia jest cała masa i nawet pod parasolem zwiedzanie ich przyniesie nam spora satysfakcję. Niewątpliwie najbardziej znanym miejscem jest cmentarz na Pęksowym Brzyzku, który podziwiać można ze względu na bogatą historię, architekturę a także skupisko zasłużonych dla kraju Polaków. Wśród znakomitości spoczywających na cmentarzu odnaleźć możemy groby takich Polaków jak: Tytusa Chałubińskiego najsłynniejszego miłośnika tatr i promotora prozdrowotnego wpływu klimatu górskiego na zdrowie. Na cmentarzu odnajdziemy także grób Kornela Makuszyńskeigo, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, a także Stanisława Witkiewicza i wielu wielu innych zasłużonych dla Podhala.

Do innych atrakcji w Zakopanym zaliczyć możemy liczne kościoły i kaplice, które tworzą szlak architektury drewnianej i zasilają zaplecze najważniejszych zabytków w Polsce, szczególnie godna polecenia jest kaplica w Jaszczurówce, gdzie corocznie odbywają się wystawy prac artystów podhalańskich.

Atrakcją sama w sobie są uliczki górskich wiosek na których zobaczyć możemy jedyne i niepowtarzalne chałupy i piękne bogato zdobione domy góralskie o architekturze charakterystycznej tylko dla tego regionu kraju.

Większość pensjonatów w których wynajmowane są pokoje na noclegi w górach oferowane także są posiłki typowe dla regionu, a także wieczorne atrakcje w postaci występów góralskich zespołów pieśni i tańca.

M-S-M

Skutery śnieżne w Zakopanem - atrakcja turystyczna, której nie możesz pominąć
Zakopane, znane jako zimowa stolica Polski, przyciąga turystów z całego świata swoim malowniczym krajobrazem,...
Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Jesień w Karkonoszach - magiczny jesienny weekend w Pałacu Pakoszów
Karkonosze, te majestatyczne góry, stanowią jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Polski. A jesień?...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Skutery śnieżne Zakopane - odkryj zimowe piękno Tatr na wypożyczonym skuterze śnieżnym
Masz ochotę na niezapomniane wrażenia podczas zimowego pobytu w Zakopanem? Skutery śnieżne Zakopane to...