Geodium – nowa atrakcja toruńskiego Planetarium

Geodium – interaktywna wystawa dokumentująca dzieje Ziemi – powstała w ramach Planetarium w Toruniu. Otwarcie ekspozycji 23 kwietnia będzie jedną z atrakcji Festiwalu Nauki i Sztuki. 

“Sala Geodium to druga, po Orbitarium, wystawa interaktywna utworzona w toruńskim Planetarium według własnego, oryginalnego pomysłu. Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie” – poinformowała Anna Broniewicz, dyrektor Planetarium w Toruniu.

Centralnym elementem ekspozycji jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Jak podkreślają pracownicy Planetarium, dzięki grze świateł w łatwy sposób będzie można obserwować i przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.

Wokół globusa ustawiono urządzenia interaktywne. Podobnie jak w istniejącej od 2005 r. sali Orbitarium, również w Geodium będzie można wszystkiego dotykać i samodzielnie eksperymentować. Na stanowiskach będzie można uzyskać wyjaśnienia dotyczące m.in. pola magnetycznego, płyt litosferycznych i trzęsień Ziemi, zjawiska tęczy, cyklonu, a także powstawania wydm, konwekcji, źródeł energii odnawialnej, precesji czy efektu Coriolisa.

Do dyspozycji zwiedzających będą też dwa stanowiska z kolekcją skał i minerałów. W czterech narożnikach wystawy przygotowano plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, będący kolebką życia ocean, monumentalny lodowiec i makietę cywilizacji człowieka.

Geodium ma być dopełnieniem wystaw stałych w Planetarium. Zgodnie z planami zmarłego niespodziewanie rok temu twórcy placówki, Lucjana Broniewicza, stanowić będzie część tryptyku, wraz z działającymi już Planetarium i Orbitarium.

Planetarium przybliża i objaśnia widzom, w tradycyjny sposób, szczegóły przestrzeni kosmicznej otaczającej Ziemię. Orbitarium to już oryginalny toruński pomysł na popularyzację kosmosu, a podstawą jego realizacji była misja sondy Cassini, której najważniejszym celem było zbadanie Saturna, jego satelitów oraz zrzucenie lądownika o nazwie Huygens na największym z księżyców planety – Tytanie.

Otwarcie Geodium dla publiczności zaplanowano na 23 kwietnia jako jedną z atrakcji, rozpoczynającego się trzy dni wcześniej Festiwalu Nauki i Sztuki. Jako gościa honorowego otwarcia zaproszono Mirosława Hermaszewskiego. Pierwszy i jedyny dotąd polski kosmonauta był obecny w Toruniu w 1994 roku podczas otwarcia Planetarium i dziewięć lat później podczas otwarcia Orbitarium.

PAP – Nauka w Polsce

olz/ hes/  bsz

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....