Kilometry piaszczystych plaż i niezwykłe zabytki. Festiwal Szekspirowski i Jarmark Świętego Dominika. Mnóstwo pubów, restauracji, sklepów, hoteli na każdą kieszeń. Współczesność tego miasta jest równie atrakcyjna i bogata, jak jego tysiącletnia historia i piękna architektura.
Gdańsk leży w północnej części Polski nad Morzem Bałtyckim, na Pomorzu Wschodnim, u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej. Jest szóstym pod względem liczby mieszkańców (460 000) miastem Polski. Razem z Gdynią i Sopotem tworzy metropolię zwaną Trójmiastem. To jeden z największych portów bałtyckich. Promy żeglugi pasażerskiej łączą go ze Szwecją. Z gdańskiego lotniska można dotrzeć bez przesiadki do wielu miast w Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Anglii, Szkocji, Irlandii i we Włoszech.Tanie linie lotnicze latają do Shannon, Dublina i Edynburga (Centralwings), Dublina i Londynu-Stansted (Ryanair) oraz do Cork, Glasgow-Prestwick, Liverpoolu, Londynu-Luton i Doncaster-Sheffield (Wizz air).
Polecane, ciekawe noclegi w Gdańsku – https://nocleg24h.pl/p-pomorskie/gdansk
Miasto wielu narodów
Dziś w Europie i świecie Gdańsk znany jest przede wszystkim jako miasto Lecha Wałęsy oraz miejsce narodzin Solidarności – ruchu, który zapoczątkował upadek komunizmu w Europie Wschodniej. Ten duch wolności nie pojawił się jednak dopiero wraz z buntem stoczniowców. Przez setki lat Gdańsk słynął z otwartości, niezależności, tolerancji. Od średniowiecza do XVII wieku należał do Ligi Hanzeatyckiej, czyli związku handlowego, który w okresie świetności tworzyło aż 160 europejskich miast nadmorskich. Międzynarodowe kontakty zaowocowały rozkwitem gospodarczym. Gdańszczanie w czasach reformacji wywalczyli swobodę wyznaniową. Wtedy do miasta zaczęli ściągać prześladowani w innych rejonach Europy dysydenci religijni.
Gdańsk należał do Księstwa Pomorskiego, Zakonu Krzyżackiego, Królestwa Polskiego, Prus, Niemiec, miał też status wolnego miasta. Bez względu na formalną przynależność przez wiele lat był ojczyzną Niemców, Żydów, Polaków, Holendrów, Francuzów, Anglików, Szkotów i Skandynawów. W tym religijnym, narodowym i językowym tyglu nie tylko dynamicznie rozwijała się gospodarka, ale także rozkwitały kultura, sztuka i nauka. Ślad obecności wielu narodów widoczny jest w zabytkowej spuściźnie i we współczesnych nazwach dzielnic i restauracji, np. dzielnica Stare Szkoty, pub „U Szkota”, ulica Angielska Grobla czy Dom Angielski. Współczesny Gdańsk to nie tylko miasto o imponującej historii i pięknych zabytkach. To dynamiczna, nowoczesna europejska metropolia, wyjątkowo pięknie iluminowana nocą, pełna kawiarni, restauracji, sklepów, szczycąca się imprezami
kulturalnymi o międzynarodowym zasięgu.
Gdańsk od wieków słynie z kunsztownej obróbki bursztynu. Stąd pochodzili twórcy Bursztynowej Komnaty. Nie ma więc lepszego miejsca, aby kupić wyjątkową bursztynową biżuterię. Świetną okazją do zakupów jest organizowany zgodnie ze średniowieczną tradycją Jarmark Świętego Dominika. Atrakcją są wtedy nie tylko obficie wypełnione stragany handlowe, ale i liczne towarzyszące imprezy kulturalne. W Gdańsku bez trudu można połączyć wielkomiejskie rozrywki i plażowanie, bo miasto ma 20 kilometrów pięknych, piaszczystych plaż.
Poznaj również –