Elastyczne zatrudnienie pozwala zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym

Zdaniem ekspertów Pracodawców RP, aby powrót do pracy po urlopie nie był zbyt uciążliwy, należy właściwie zorganizować pracę jeszcze przed wypoczynkiem – po to, by uniknąć natłoku zadań.

Poznaj – Cyfrowy nomada w Polsce. Jak połączyć pracę zdalną z odkrywaniem uroków kraju?

Pourlopowe przygnębienie, tzw. syndrom powakacyjnego spleenu, staje się coraz bardziej powszechną przypadłością. Efektywność pracy w pierwszych dniach po urlopie spada nawet do 40 proc. Konieczność dostosowania się, powrotu do poprzednio wykonywanych obowiązków zajmuje pracownikowi zazwyczaj kilka dni.

Powakacyjna depresja w mniejszym stopniu dotyczy osób, których praca nie jest wykonywana w sztywnych ramach czasowych, np. osób zatrudnionych w systemie telepracy. Zdaniem Pracodawców RP właśnie elastyczne formy zatrudnienia i swoboda w organizacji pracy pozwalają zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym. – Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym gwarantuje lepsze funkcjonowanie oraz zwiększa wydajność pracy – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska.

* *

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej są największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Organizacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem Pracodawców RP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Pracodawcy RP powołali również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.pracodawcyrp.pl).

Źródło: PRP

Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...