El Nino odpowiedzialny za ekstremalną pogodę w tym roku

Zwiększone ryzyko wystąpienia klęsk żywiołowych jesienią. Pod koniec lata bieżącego roku w wielu częściach świata mogą wystąpić ekstremalne warunki pogodowe, z powodu zbliżającego się El Niño.

Jak twierdzą meteorolodzy Meteovista może to spowodować tymczasowe przetasowania globalnej pogody. Niektóre z wilgotnych obszarów będą musiały zmagać się z suszą, tereny zazwyczaj suche z wyjątkowo obfitymi opadami, a temperatury będą ulegały dużym wahaniom.   Prognozuje się, że w wyniku ocieplenia klimatu warunki pogodowe ulegną ekstremalnym zmianom.

Oznaki zbliżającego się El Niño zostały już potwierdzone w kilku modelach pogodowych: duża ‘kieszeń’ cieplejszej wody gromadzi się pod powierzchnią Oceanu Spokojnego. Zahamowane zostaje zjawisko “upwellingu”, czyli pompowania zimnych wód z dna oceanu ku górze, wschodnie ciepłe wiatry, zwane pasatami przestają wiać, a średnie temperatury wód wschodniego Pacyfiku w strefie równikowej wzrastają. Takie warunki odpowiadają za powstanie El Niño.

Jakie będą konsekwencje?

Kiedy silne wiatry osłabną i zmieni się temperatura wody morskiej, wiele krajów w pobliżu równika może spodziewać się nadejścia innych niż zazwyczaj warunków pogodowych. Latem i jesienią może to spowodować suszę we wschodniej Indonezji, na Filipinach, we wschodniej Australii i części Indii, czyli na obszarach, gdzie zazwyczaj występują znaczne opady deszczu. Natomiast w innych miejscach, takich jak południowe krańce Indii i wschodnia Afryka, pod wpływem El Niño będzie bardziej wilgotno.

Zmiany średnich temperatur będą odnotowywane w różnych miejscach na całym świecie. Indie, Afryka Zachodnia i duża część Ameryki Środkowej i Południowej będą musiały radzić sobie z ekstremalnie gorącymi masami powietrza, a stosunkowo chłodno będzie we wschodniej Azji i wschodniej Kanadzie. Chociaż zmaleje ryzyko huraganów na Oceanie Atlantyckim, to prawdopodobieństwo pojawienia się tajfunów na Oceanie Spokojnym wzrośnie.

Ekstremalne lata

El Niños są bardzo nieregularne i w przybliżeniu występują, co dwa do siedmiu lat, a czasami są przeplatane La Niña z chłodniejszą wodą morską i silniejszymi wiatrami. La Niña ma odwrotny wpływ na temperatury i opady. W 2010 roku pojawił się El Niño, który został później, tego samego roku zastąpiony przez La Niña. O wyjątkowo silnej formie anomalii El Niño, można mówić w kontekście wydarzeń klimatycznych trwających od wiosny 1997 do wiosny 1998 roku i wcześniej w latach 1982/83.

El Niño 1997-1998

Podczas gdy większość światowych opadów deszczu zwykle występuje w Indonezji, w roku 1997 było tam wyjątkowo sucho. Przez wiele miesięcy lasy tropikalne musiały znosić warunki niemal pustynne, spowodowane przez poważną suszę. Odnotowano wiele pożarów lasów na Borneo i Sumatrze, a wiele upraw zostało zniszczonych przez długotrwałą suszę. Doprowadziło to do braków żywności i politycznych niepokojów.

We wschodniej Afryce znaczny wzrost opadów deszczu, spowodował poważne powodzie, wskutek czego życie straciło wielu mieszkańców, a wyrządzone szkody były ogromne. Wzrosła liczba chorób, takich jak malaria, a liczba ofiar głodu i ubóstwa dramatycznie wzrosła.

W ostatnich latach w Australii udało się przezwyciężyć suszę za pomocą rezerwuarów, gdzie przechowywane są ogromne ilości wody. W umiarkowanych szerokościach geograficznych, np. w Stanach Zjednoczonych i Europie, skutki El Niño to zwiększone lokalne opady.

Ocieplenie klimatu

Oprócz wzrostu temperatury wód morskich spowodowanych przez El Niño, we współczesnym świecie mamy do czynienia z globalnym ocieplaniem klimatu oraz wzrostem liczby ludności, a tym samym warunki bytowania w wielu regionach stają się ekstremalne. Od tegorocznego lata, w szczególności w mniej zamożnych, gęsto zaludnionych krajach równikowych można spodziewać się wystąpienia wielu klęsk żywiołowych.

O Meteovista

Meteovista jest platformą prognozującą warunki pogodowe w Polsce. Prognoza pogody dostępna jest w bardzo przejrzysty sposób na stronie internetowej meteovista.pl oraz za pomocą aplikacji na Ipad’a. Oprócz 14 – dniowej prognozy warunków atmosferycznych, na stronie oraz w aplikacji dostępne są szczegółowe informacje na kolejne 5 dni oraz 48 godzin. Meteovista opracowała unikalny sposób oceny warunków pogodowych pod względem aktywności na świeżym powietrzu, z pomocą 10-stopniowej skali. Bardzo dobra pogoda otrzymuje 10 punktów, podczas gdy zła, tylko 1 punkt.

Meteovista powstała wiele lat temu w Holandii i do dnia dzisiejszego zdobyła wiele nagród
i międzynarodowych wyróżnień dla swych unikalnych produktów. Kilka lat temu, Meteovista rozpoczęła ekspansję na rynki europejskie i obecnie strona internetowa oraz aplikacja dostępne są w Belgii, Polsce, Francji, Niemczech oraz UK.


Jesienne spacery po plażach Bałtyku stanowią głęboką terapię morza
Kiedy słowo “Bałtyk” pada w rozmowach, wiele osób ma przed oczami obraz złotych plaż, dzieci...
Prognoza pogody 20.10 – 24.10.2008
W poniedziałek i we wtorek pogodę w Polsce kształtował będzie kolejny wyż znad południowej Europy. Poranki...
Prognoza pogody - lato będzie koszmarne - pogoda na lato 2008
Pogoda w wakacje będzie koszmarna - informuje "Super Express". Dziennik zapowiada upały i burze na przemian...